Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa

Okładka książki Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa Jaroslav Hašek
Okładka książki Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa
Jaroslav Hašek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona
Wydawnictwo Literackie
2009-01-01
2009-01-01
Jacek Baluch
Hašek humor czeski nonsens literatura czeska

2047

Autobiograficzny biór anegdot z życia czeskich utracjuszy przełomu poprzednich wieków. Kilka dobrych momentów nie rekompensuje ogólnego zmęczenia po lekturze. Opowiadania zdają się urwane w połowie, jakby stanowiły jedynie wstęp do ciekawej historii, by wnet się skończyć i zaczynać następne. Nie ma startu do Szwejka.

Lektura raczej dla koneserów.

Lektura raczej dla koneserów.

Wielu się na mnie obrazi za to co tu napiszę.
Dla mnie to najlepsza książka Haska.
"Szwejk" był promowany bo był dobry czas na ośmieszanie monarchii. A "Historia Partii" już nie. Musiała nieźle wkurzyć "socjalistów". W każdym czasie pewne treści się promuje, innych nie. Istnieją też takie będące zawsze niewygodnymi, ciągle na czasie. "Historia Partii" właśnie taka jest.
Nie wierzysz? To spróbuj kupić nową!
Polecam opis jak Partia obwozi kandydata po wsiach.....

Wielu się na mnie obrazi za to co tu napiszę.
Dla mnie to najlepsza książka Haska.

Tom znakomitych opowiadań Jaroslava Haška o życiu przedstawicieli praskiej bohemy przed pierwszą wojną światową. Spina je oczywiście Partia Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa, której autor był rzecz jasna członkiem. Co ciekawe, jak podają różne źródła biograficzne, istniała ona naprawdę, a Hašek był nawet jej kandydatem partii na starostę praskiego. Zresztą dzień wyborów opisuje właśnie ostatnia z opisanych w książce historii.
Ale opowiadania w większości traktują o życiu prażan, przede wszystkim tych zaangażowanych w kontestację ówczesnej sytuacji politycznej oraz mieszczańskiego społeczeństwa, pomysłach tychże i ich realizacji.
Tak się złożyło, że wiele osób spośród opisywanych w poszczególnych rozdziałach to realne postacie ówczesnej kultury czeskiej, niekiedy wysokiej (jak Karel Hugo Hilar, podobno reformator czeskiego teatru) czy popkulturowy pisarz (przez niektórych nazywany grafomanem, ale posiadający wzmiankę w czeskiej wiki),którego imiona i nazwisko trudno zapomnieć – Quido Maria Vyskočil. Obaj zostali nieźle obśmiani przez Haška.
Ale najwięcej zabawy dają historie z piwiarń praskich i karczm na prowincji, gdzie dzielni aktywiści partii prowadzili swoją „działalność” (np. historia wykładu o nornicach w rozdziale „Pierwsze niepowodzenia partii na wsi czeskiej”).
Absolutna uczta dla fanów Szwejka i czeskiego, a w szczególności haszkowskiego poczucia humoru. A w pamięci mam znakomitą inscenizację książki dokonaną przez teatr w Płocku, a zaprezentowaną w Instytucie Czeskim w Warszawie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

W serii krótkich (bardzo krótkich) opowiadań oprócz przeglądu postaci z otoczenia Autora i generalnie z Praskiej bohemy prześmieszny opis politycznego (społecznego?) eksperymentu.
Sporą część książki zajmuje opis włóczęgi trzech zacnych Czechów przez ziemie ówczesnych Austro-Węgier, zakończonej już przez samego Haška w Trieście.

Nierówna, ale bardzo śmieszna

Nierówna, ale bardzo śmieszna

O "Śmierci pięknych saren" Pavla Oty powiedziano, że to najbardziej antydepresyjna książka świata (bodajże Szczygieł). Nie zgadzam się z tą opinią i mam do tego pełne prawo. Otóż "Historia Parti..." jest jeszcze lepsza pod tym względem. Jest to właściwie zbiór krótkich opowiadań o życiu praskich artystów pod rządami Habsburgów. Zycie to toczy się głównie w knajpach i gospodach, oraz "kołując" pieniądze na zapłacenie rachunków. Mądre, a zarazem zabawne. Mistrzostwo. Podobno wszystkie postaci są autentyczne. Chcę wierzyć, że wszystkie opowiedziane przez Haska anegdoty również są prawdziwe. I proszę nie wmawiajcie mi, że jest inaczej. Nie chcę się budzić z tego pięknego snu.

Pasuje do ostatnich kwadransów dnia przed zaśnięciem. Nie straszy i nie zachwyca.

Chciałabym nie pisać o czymś takim jak "typowa czeska literatura". Wiadomo, że literatura większości krajów jest tak obszerna i różnorodna, że uogólnianie jest krzywdzące. Jednak każdy, kto miał do czynienia z większa ilością czeskich książek (z Szwejkiem na czele) powinien mieć pewne wyobrażenie czego oczekiwać, gdy na okładce widzi czeskiego autora. Dlatego w tym przypadku z całą odpowiedzialnością stwierdzam: oto typowy przypadek czeskiej literatury. Ale właściwie czego się spodziewaliście po autorze nieoficjalnej czeskiej epopei - "Przygód dobre wojaka Szwejka"?
Niech was tytuł nie zwodzi - polityki tu mało, powaga występuje jedynie w śladowych ilościach i chyba tylko przez przypadek. Całość to zbiór luźno ze sobą związanych opowiastek obracających się wokół picia piwa, zdobywania pieniędzy na piwo i osób to piwo pijących. Czyli w tym przypadku członków Partii Umiarkowanego Postępu (w Granicach Prawa) i ich znajomych.
Całość jest znakomitą historią tzw. tramwajową - czyli nadaje się idealnie do podróży. Rozdziały zwykle zajmują 3-4 strony, opowieści są epizodyczne, a swoim małym formatem, aż prosi się, by zabierać ją ze sobą w torebce. W dodatku opowieści najlepiej smakują w małych dawkach, po kilka, tak akurat na czas jazdy tramwajem.
Polecam wszystkim, którzy szukają książki do odprężenia się przy (absurdalnie) zabawnych historiach. Wszystkim, którzy uwielbiają klimat XIX wieku, a szczególnie Austro-Węgier. A wielbiciele czeskiej literatury w jego Haškowo-Hrabalowym wydaniu, chyba takiej zachęty nie potrzebują - mogę się wręcz założyć, że się nie rozczarują.

Jeżeli kocha się Szwejka, ostatnie dziesięciolecie istnienia Monarchii Naddunajskiej i ma się pewne zamiłowanie do słuchania pijackich gawęd, to nie można się od tej książki oderwać.

• Literatura czeska
  • Czechy
  • Czeskie lub o Czechach

Jaroslav Hašek Historia Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa Zobacz więcej