Dzieje własności prywatnej. Od starożytności do współczesności

Wydawnictwo: Fijorr Publishing
historia
LubimyCzytać

Zdawałoby się, że co, jak co, ale własność prywatna to rzecz znana i nie wymagająca jakichś głębszych analiz. Kiedy jednak przyjrzeć się problemowi z bliska okaże się szybko, że jest to najbardziej kontrowersyjna idea w dziejach ludzkości. Problemem zainteresował się filozof i ekonomista, Dariusz Juruś, zebrał materiał dowodowy w sprawie własności prywatnej.Z badań autora wyboru okazuje się, że własność prywatna kwestionowana była nawet w czasach Arystotelesa i Platona. Z czasem ludzie przyzwyczaili się do porządku opartego na prywatnym posiadaniu, by w kilku kolejnych falach – w średniowieczu, w okresie zmierzchu feudalizmu, a potem przez cały niemal wiek XX uznanie dla własności prywatnej na pstrym koniu jeździło. Ostatecznie też, w 1917 roku, koń okazał się czerwonym niedźwiedziem, który rzekomo w imię solidarności tzw. ludu pracującego miast i wsi przywłaszczył sobie ich majątek, nie mając zamiaru go oddać. Potem znowu własność prywatna wróciła do łask, by na początku XXI wieku aktualnie,Temat jest gorący, zwłaszcza w kontekście podatków i tzw. praw człowieka. O ile wszyscy zgadzają się, że podstawowym prawem człowieka jest prawo do własnego życia, o tyle musimy się zgodzić, że pozbawianie człowieka owoców jego pracy, staje się zagrożeniem jego zdrowia, a tym samym zagrożeniem życia. Jest to parad0ks, czy nadużycie praw człowieka.Dzieje własności prywatnej pozwalają nam prześledzić kształtowanie się zjawiska na przestrzeni prawie 3000 lat i zrozumieć, w czym tkwi znaczenie własności prywatnej. Więcej na ten temat za kilka tygodni, kiedy ukaże się nakładem Fijorr Publishing kolejna książka Hansa H. Hoppe, Wielka fikcja, czyli państwo u schyłku, w której przedstawia on uzasadnienie filozoficzne i ekonomiczne koncepcji własności prywatnej i kilku innych podstawowych zjawisk i kategorii, bez których rozwój cywilizacji jest wręcz niemożliwy.Książka, którą bierzecie Państwo w swoje ręce pomoże wam zdobyć wiedzę, która ułatwi dyskusję ze zwolennikami, socjalizmu, komunizmu i tego typu faszyzmów/kolektywizmów. Z jednej strony zyskujecie przewagę nad wrogiem, z drugiej, macie szansę przeciągnąć go na stronę prawdy. Teraz już wiecie jak to uczynić.Wydawca

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!