Philippe Gratin i Usta prawdy

Tłumaczenie: Ksenia Zawanowska
Seria: Philippe Gratin
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Philippe Gratin e la bocca della verità
Philippe Gratin

Philippe Gratin, zwany P.G., jest najsłynniejszym na świecie złodziejem skradzionych dzieł sztuki. Działa z miłości do sztuki – gdy tylko jakieś dzieło zniknie, on wkracza do akcji: podąża śladami przestępców, zręcznie wślizguje się do ich domów, odzyskuje skradzione przedmioty i zwraca je muzeom. Ze względu na nietypowy sposób działania jest poszukiwany przez policję na całym świecie, natomiast dyrektorzy muzeów bez wahania korzystają z jego dyskretnych i darmowych usług, kiedy policja nie wie, od czego zacząć.

Jak odróżnić posąg autentyczny od podrobionego? To proste: wystarczy wziąć go z byka! To metoda, którą Nicolao Armato, emerytowany generał, najgłupszy z drużyny P.G., posłużył się, by odkryć słynne fałszerstwo.

"Usta prawdy", słynna marmurowa maska, do której pielgrzymują turyści odwiedzający włoską stolicę, została wykradziona i zastąpiona kopią. Maczał w tym palce lord Palmerston (stary znajomy Gratina), a jego wspólnikiem był tym razem człowiek zdeterminowany, genialny i potężny – Milzan Kontusa, prezydent państwa Nowenia. Czy także i tym razem wielki P.G. zdoła odzyskać skradzione dzieło sztuki i przechytrzyć odwiecznych wrogów?

mika | 2016-07-23
Weronika | 2015-02-27