Matejko. Malarstwo/Painting

Seria: BOSZ Art
Wydawnictwo: Bosz
albumy
LubimyCzytać

Jan Matejko to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, wielokrotnie nagradzany i odznaczany; był członkiem wielu towarzystw artystycznych, akademii i instytucji naukowych. W 1878 roku uzyskał od społeczności Krakowa, w imieniu całego narodu, berło – symbol panowania w dziedzinie sztuki. Zarówno jego olbrzymich rozmiarów wizje historiozoficzne, jak i mniejsze ilustracje dziejów budziły duże zainteresowanie, kształtując wyobraźnię i świadomość historyczną Polaków. Matejko jest autorem ponad trzystu obrazów i trzech tysięcy rysunków.

Dzieła zebrane w albumie umożliwiają prześledzenie rozwoju twórczości malarza od prac najwcześniejszych, namalowanych w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych („Portret Franciszka Matejki z trojgiem dzieci”, „Stańczyk udający ból zębów”, „Widok z wieży Ratuszowej na Rynek i kościół Mariacki w Krakowie”), poprzez obrazy młodzieńcze, malowane podczas lub tuż po ukończeniu studiów w akademiach Monachium i Wiednia (studium głowy starca, „Otrucie królowej Bony”, portrety Marii i Parysa Maurizio), po kreacje dojrzałego artysty: genialne wizerunki członków rodziny, galicyjskiej inteligencji i arystokracji (portrety Leonarda Serafińskiego, Łukasza Dobrzańskiego, Piotra Moszyńskiego, Mikołaja Zyblikiewicza) oraz wielkie wizje historiozoficzne („Hołd pruski”, „Wernyhora”, „Kościuszko pod Racławicami”).

źródło opisu: Wydawnictwo Bosz

źródło okładki: Wydawnictwo Bosz

vattghern76 | 2018-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Malutkoformatowa książeczka, informacyjnie - zarysowo bardzo, ale ilustracyjnie - już znacznie lepiej, opisująca twórczość naszego bodaj najwspanialszego malarza, Jana Matejki.

Na początek znajomości z malarstwem tego Artysty, to wydawnictwo nadaje się wręcz znakomicie! Poręczny bardzo format, garść najistotniejszych informacji, i sporo ładnie oddanych reprodukcji Mistrza! Polecam!