Wiesz, kiedy umrzesz

Okładka książki Wiesz, kiedy umrzesz Mort Castle
Okładka książki Wiesz, kiedy umrzesz
Mort Castle Wydawnictwo: Phantom Books Horror horror
horror
Knowing When to Die (2017)
Phantom Books Horror
2020-03-31
2020-03-31
Wiesław Marcysiak, Robert Ginalski
Literatura amerykańska opowiadania grozy horror zbiór opowiadań

Okładka książki Odmęt. Antologia morska Silke Brandt, Mort Castle, Filip Duval, Bruce Golden, Michał P. Kadlec, Mariusz Kaszyński, Anna Kłodnicka, Rafał Łoboda, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Michał Pleskacz, Krzysztof Rewiuk, Agata Suchocka, Emilian Wojnowski, Martyna Wróbel
Odmęt. Antolog... Silke Brandt, Mort ...
Okładka książki Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018 Dagmara Adwentowska, Piotr Borowiec, Mort Castle, Rafał Chojnacki, Daniel Gapiński, Norbert Góra, Tomasz Jacek Graczykowski, Krzysztof Grudnik, Wojciech Gunia, David Harrington, Radosław Jarosiński, Maciej Kaźmierczak, Konrad Knapek, Agnieszka Kwiatkowska, Thomas Ligotti, Krzysztof Maciejewski, Paweł Mateja, Krzysztof Matkowski, Paweł Matuszek, Bartosz Orlewski, Olaf Pajączkowski, Przemysław Pilarek, Tomasz Połoński, Kamil Subzda, Istvan Vizvary, Adrianna Wiśniewska, Anna Maria Wybraniec
Sny umarłych. ... Dagmara Adwentowska...

To zbiór jedenastu opowiadań, których motywem przewodnim jest śmierć. Młodość przemija, starość jest nieuchronna, a śmierć spotka każdego z nas u kresu życia.

Opowiadania wzbudzają niepokój i przygnębienie. Poruszają głęboko struny wrażliwości.

Forma podania jest oryginalna, autor ma specyficzny styl, który nie każdemu przypadnie do gustu. Te utwory ciężko ująć w konkretne ramy gatunkowe, grozą bym tego nie nazwała. Mroczne, ale nie straszą.

Intrygującą rzeczą jest wplecenie w fabułę opowiadań znanych postaci, takich jak Marylin Monroe, Edgar Allan Poe, Ernest Hemingway czy Francis Scott Fitzgerald.

Skłania do wielu gorzkich refleksji dotyczących przemijania. To jedna z najbardziej melancholijnych książek, jakie dane było mi przeczytać.

Daje 4 i to tylko za okładkę. Tekst wymęczył mnie jak żaden inny. Nie wiem czy to wina tłumaczenia czy po prostu taki styl autora, ale większość tekstu to dla mnie zwykły bełkot. Opowiadania nie zostają długo w pamięci. A co najważniejsze, nie jest to typowy horror, bardziej opowiadania psychologiczne.

Mort Castle " Wiesz, kiedy umrzesz" to antologia podana w smakowitej formie. Jedenaście szans na spotkanie ze śmiercią. To ona stanowi epicentrum wszystkich opowieści. Tu, kostucha jest uwerturą dla każdej z tych krótkich historii . Nie jest traktowana, jak coś najgorszego. Nieuchronna, tak jak i starość. Młodość zaś przemija. Jest krótkotrwała. Nieuchronność tych zdarzeń, będzie narratorem spotkań z antologią. Poznacie tu między innymi : Marilyn Monroe, Edgara Allana Poe, Francisa Scotta Fitzgeralda czy Ernesta Hemingwaya. Ten zbiór traktuje o pożegnaniu, samobójstwie, indianskich duchach, które mają niebagatelny wpływ na tych, którzy żyją. Nie brakuje i widma( nadchodzącego końca) prywatnego świata głównych bohaterów. Ciężar istnienia, obnaża ich. Ubiera w smutek i melancholię. Zmusza do gmerania w pamięci, retrospekcji nad straconymi szansami, możliwościami. W miejscu tych marzeń, co więdną, nie rozkwitają nadzieje i plany.
"Wiesz kiedy umrzesz" daleko do klasycznej grozy. Tu jednak wyobraźnia autora przeniesie was w miejsca, w których będziecie odczuwać chroniczną samotność i przygnębienie. Niepokój będzie Wam siedzieć na ramieniu, szeptając do ucha, że pora umierać.  Narracja jest jednostajna. Tu, nikt się nie spieszy. Ta podróż bije dla mnie w takt " Story of Wick - Johna Wicka. Sakralność emocji i wartość doznań, wyznaczają refleksję nad samym sobą. Pozostawanie w mroku powoduje, że można zgubić się w ciemności życia - o czym czytając można się przekonać. Ten zbiór nie straszy, niemniej gawędziarski styl autora nie pozwoli Wam się od tej antologii oderwać.

• Horror
  • Bardzo chcę!
  • Audio
  • Horrory, które chcę przeczytać

Dodaj cytat z książki Wiesz, kiedy umrzesz