Prośba o nieskończenie...

9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
poezja
LubimyCzytać

Kulmowa w swojej twórczości podgląda z zachłanną ciekawością siebie i świat. Jej wiersze są smutne smutkami świata i radosne radościami życia. Ale czasem autorce za ciasno w tej rzeczywistości i wtedy ostrożnie zerka na drugą stronę. Pukała tak w tomiku "Stukam, pukam" (Iskry, 1959), potem w "Suplemencie moim" (W drodze ''90), a teraz puka w tomiku ...

Kulmowa w swojej twórczości podgląda z zachłanną ciekawością siebie i
świat. Jej wiersze są smutne smutkami świata i radosne radościami życia.
Ale czasem autorce za ciasno w tej rzeczywistości i wtedy ostrożnie
zerka na drugą stronę. Pukała tak w tomiku "Stukam, pukam" (Iskry,
1959), potem w "Suplemencie moim" (W drodze ''90), a teraz puka w tomiku
"Prośba o nieskończenie". W tych wierszach autorka próbuje poznać
Niepoznawalność, wysłowić Niewysławialność, dotknąć Niedotykalności. To
jakby małe, nieporadne monologi z Bogiem, a moze nawet rozmowy? Skąpo
wiary w tych wierszach, ale pękają one od nadmiaru nadziei. Bo cała
twórczość Joanny Kulmowej jest poezją nadziei.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Ela91 | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Powiedziałbym, że to tomik dojrzałej wiary. Jak gdyby autorka przeczuwała, że niedługo przejdzie do nieba. Takie trochę pożegnanie?
Tomik zdecydowanie poświęcony Bogu. Moje ulubione wiersze to: Psalm nicości, Psalm ogołocenia, Kantyczka o mesjaszu, Barbarzyństwo nasze, Mnisi koptyjscy, Psalm kaleki, Psalm rozproszony, Psalm zasłuchania, Psalm listów, Jakubowe zmagania, Garbata modlitwa, Modlitwa zamiast modlitwy, Prośba o nieskończenie, W noc otwartą wiolinowym kluczem, Wieczór zanim zapadnie, Już ani chwili, Śpiewać. Polecam tym co równie mocno wierzą, co Joanna Kulmowa.