Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy

Okładka książki Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy
Joanna KulmowaWisława Szymborska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-12-11
2019-12-11
listy

57 letni epistolarny dialog dwóch niezwykłych kobiet.Trwała przyjaźń mimo (a może właśnie dlatego),że widziały się raptem trzy razy w życiu.
Cóż za erudycja : tyle odniesień,cytatów ,gdyby nie przypisy pogubilabym się.
Poetka Kulmowa rozgadana,poetka Szymborska oszczędna jak w swych wierszach.U tej pierwszej głównie listy,u tej drugiej kartki że słynnymi wyklejankami.
Dla mnie uczta.

Cóż za erudycja : tyle odniesień,cytatów ,gdyby nie przypisy pogubilabym się.
Dla...

Ciekawy wizualnie pomysł na książkę - skopiowane listy, odręczne wraz z ozdobnikami, naklejankami, maluneczkami i graficzkami drobnymi, uzupełniającymi tekst listu. Bardzo interesująco się to czyta. Zabrakło mi jednak jakiejś opowieści w tych listach - nie widzę ani nie czuję tu tej przyjaźni dwóch kobiet czy dwóch poetek. Jest sympatia, jest wielki szacunek i podziw dla talentu tej drugiej (i wzajemnie), ale ciepła tu nieco brakuje. Na pewno jednak pozycja wspaniale opracowana - nawet nie znając pojawiających się nazwisk czy wydarzeń czytający ma odpowiednie przypisy rozjaśniające sytuację, co bardzo pomaga.

Urocza rzecz. Mało tu Szymborskiej, więcej Kulmowej, co zresztą doskonale oddaje charaktery obu poetek: Kulmowa ekstrawertyczna, rozpisana, Szymborska lakoniczna, mocno schowana, co jednak nie oznacza, że brak tu serdeczności. Sporo ciekawostek i przewijających się znanych literackich nazwisk.

Bardzo pozytywne wrażenia mam po lekturze. Jakiejś jasności, ciepła, pogody ducha, subtelnego dowcipu. Tego mi było trzeba, gdy za oknem ciemno i zimno. Otuliła mnie ta książka.
A poza tym odkryłam dla siebie Joannę Kulmową. Poczytałam, zachwyciłam się.
A cytat z twórczości Kulmowej wpisuję na listę ulubionych ("Wio, Leokadio"):
"O, co za dzień, wspaniały dzień,
słoneczny i pachnący!
Wolę być NIKIM w taki dzień
niż KIMŚ wśród ciemnej nocy.
Dzień dobrym światła! Serwus, cienie!
Cześć wędrującym smugom!
Już lepiej żyć przez JEDEN DZIEŃ
niż nie żyć BARDZO DŁUGO".

A poza tym odkryłam dla siebie Joannę Kulmową. Poczytałam, zachwyciłam się.
A cytat z twórczości Kulmowej wpisuję na listę ulubionych ("Wio, Leokadio"):
"O, co za dzień, wspaniały dzień,
słoneczny i...

Chyba mam inne pojęcie o przyjaźni, bo Pani Szymborska prawie w ogóle nie odpisywała Pani Kulmowej. W ostatnich latach słały już sobie tylko kartki. Czytałam też lepsze listy, np Osieckiej do Przybory.
Dzięki tym listom poznałam osobę Kulmy i z chęcią zapoznam się z jej dziełami :)Wydanie wydaje się obszerne, z uwagi na liczne skany kopert, kartek czy listów.

Nie jest to książka, po którą sięgnęłabym z własnej woli, dostałam ją z biblioteki od koleżanki i jakież było moje zdziwienie, gdy na prawdę mnie wciągnęła. Książka poza przybliżeniem sylwetki pisarki Joanny Kulmowej (mniej Szymborskiej, ale również)pokazuje też jak zmieniała się Polska na przestrzeni lat. Ciekawa pozycja, szczerze polecam.

W książce zamieszczona jest wieloletnia korespondencja między dwiema poetkami - Kulmową i Szymborską. O tej pierwszej wcześniej nie słyszałam, ale muszę to nadrobić.

Listy są ciepłe, urocze. To Kulmowa jest bardziej wylewna, a Wisława zaś stonowana. Zamieszczone są również zdjęcia wyklejanek, tak charakterystycznych dla Szymborskiej, które słała koleżance w korespondencji.

Jest to zdecydowanie pozycja dla zagorzałych fanów Szymborskiej (albo Kulmowej).

"O! Co za dzień wspaniały dzień
Słoneczny i pachnący!
Wolę być NIKIM w taki dzień
Niż KIMŚ wśród ciemnej nocy."

Piękne listy, wspomnienia, pocztówki i wiersze. Czyli korespondencja Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej. 🤍

"O! Co za dzień wspaniały dzień
Słoneczny i pachnący!
Wolę być NIKIM w taki dzień
Niż KIMŚ wśród ciemnej nocy."

Na jakież perełki można przez przypadek trafić zapychając wózek zakupami spożywczymi w lokalnej Biedrze? A "Tak wygląda prawdziwa poetka" jest niebywałą perełką, którą pochłonęłam w dwa wieczory jednocześnie bardzo zaniedbując domowe obowiązki :-)

Mimo swej romantycznej natury, nigdy nie byłam miłośniczką poezji. Wiersze Szymborskiej spadły na mnie i na moich kolegów z podstawówki lawiną w 1996 roku, gdy poetka została laureatką nagrody Nobla. Joanna Kulmowa do tej pory wiedzie prym wśród pozycji z literatury dziecięcej, które czytuję moim synom.

To, że obie panie korespondowały ze sobą przez ponad 50 lat było dla mnie zupełnym zaskoczeniem. Listy Kulmowej pełne serdeczności, ciepła i osobistych zwierzeń oraz przepełnione metaforami pocztówki i kolaże Szymborskiej, wciągają jak pierwszej wody kryminał. Niemal w każdym liście czy kartce poetki nawiązują do swych przed chwilą ukończonych lub wydanych utworów, co wznieca w czytelnikowi potrzebę sprawdzenia, o czym jest ta "Cykuta" czy "Ludzie na moście" przy okazji odkrywając u siebie nową fascynację poezją.

Obserwując to, jak z pierwszych oficjalnych pism, korespondencja obu Poetess ewoluuje w pełną osobistych zwierzeń (zwłaszcza Kulmowej) wymianę listów, aż chce się chwycić za papier i pióro, i skopiować tę korespondencyjną przyjaźń ze swoimi znajomymi.

Ale czy ktoś jeszcze pamięta, o czymś takim jak sztuka epistolarna?

Ja mam chęć spróbować...

Gorąco polecam wszystkim lekturę tej książki!

Listy, dzięki którym możemy przenieść się na trochę do czasów, które minęły bezpowrotnie. Nikt już nie pisze do siebie listów, a zwłaszcza takich... Takich ludzi również już nie ma. I takich przyjaźni. Spodziewałam się, że listy te będą bardziej rozbudowane, sporo z nich to kartki z życzeniami świątecznymi. Jednak przeniosłam się na kilka godzin do innego świata.

Wisława Szymborska Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy Zobacz więcej
Joanna Kulmowa Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy Zobacz więcej