Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy

Joanna KulmowaWisława Szymborska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
listy
biografia, autobiografia, pamiętnik
listy

Nie jest to książka, po którą sięgnęłabym z własnej woli, dostałam ją z biblioteki od koleżanki i jakież było moje zdziwienie, gdy na prawdę mnie wciągnęła. Książka poza przybliżeniem sylwetki pisarki Joanny Kulmowej (mniej Szymborskiej, ale również)pokazuje też jak zmieniała się Polska na przestrzeni lat. Ciekawa pozycja, szczerze polecam.

W książce zamieszczona jest wieloletnia korespondencja między dwiema poetkami - Kulmową i Szymborską. O tej pierwszej wcześniej nie słyszałam, ale muszę to nadrobić.

Listy są ciepłe, urocze. To Kulmowa jest bardziej wylewna, a Wisława zaś stonowana. Zamieszczone są również zdjęcia wyklejanek, tak charakterystycznych dla Szymborskiej, które słała koleżance w...

"O! Co za dzień wspaniały dzień
Słoneczny i pachnący!
Wolę być NIKIM w taki dzień
Niż KIMŚ wśród ciemnej nocy."

Piękne listy, wspomnienia, pocztówki i wiersze. Czyli korespondencja Wisławy Szymborskiej i Joanny Kulmowej. 🤍

Na jakież perełki można przez przypadek trafić zapychając wózek zakupami spożywczymi w lokalnej Biedrze? A "Tak wygląda prawdziwa poetka" jest niebywałą perełką, którą pochłonęłam w dwa wieczory jednocześnie bardzo zaniedbując domowe obowiązki :-)

Mimo swej romantycznej natury, nigdy nie byłam miłośniczką poezji. Wiersze Szymborskiej spadły na mnie i na moich kolegów z...

2077

Listy, dzięki którym możemy przenieść się na trochę do czasów, które minęły bezpowrotnie. Nikt już nie pisze do siebie listów, a zwłaszcza takich... Takich ludzi również już nie ma. I takich przyjaźni. Spodziewałam się, że listy te będą bardziej rozbudowane, sporo z nich to kartki z życzeniami świątecznymi. Jednak przeniosłam się na kilka godzin do innego świata.

Dwie kobiety, dwie poetki, Wisława Szymborska i Joanna Kulmowa, dwie różne osobowości i jedna , długoletnia przyjaźń. Przyjaźń dzielona wieloma kilometrami, połączona listami krążącymi między Krakowem a Strumianami.

Książka „Listy. Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się.” zawiera wiele listów, krótkich, długich, pisanych przez Obie Panie pięknym, błyskotliwym,...

Urocze. Tylko urocze.

Jaka przyjemna lektura! Niesamowita wolność umysłu, poczucie humoru, czułość i uważność obu poetek. Piękne. Aż chce się napisać list do przyjaciółki.

I taka perełka od Kulmowej: "Bo kto raz się przeraził na ziemi, ten narobi pod siebie i w niebie". Warto zapamiętać.

Świetny przykład sztuki epistolarnej, niezwykle ciepłej, inteligentnej, błyskotliwej z dużą dawką humoru pomiędzy dwiema Poetessami, Joanną Kulmową i Wisławą Szymborską.
Wymiana listów rozpoczęła się od zawodowej znajomości i doprowadziła do przyjaźni obu Pań, która przetrwała lata całe, aż do śmierci noblistki.
Korespondencja odbywała się według zasady wymyślonej przez...

Całość na karowisniewska.pl

Książka Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy nie jest książka do recenzji. Bo jak oceniać listy? Te listy są wyjątkowe. To podróż przez życie dwóch wyjątkowych kobiet. Dwie osobowości, tak różna, a tak bliskie sobie. Ile można wynieść z tych listów! Autentyczności, szanowania tego, że każdy ma inną ekspresję i nie jest to...

Dyskusje

• 2020