Łagier Jaworzno

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Łagier Jaworzno, obóz pracy
literatura faktu
LubimyCzytać

Relacje byłych więźniów obozu w Jaworznie, wypowiedzi pracowników organów bezpieczeństwa oraz dokumenty archiwalne opisujące jedyny w Polsce obóz reedukacyjny dla młodzieży. Mieli po czternaście, szesnaście lat kiedy trafiali do obozu. Dla funkcjonariuszy bezpieczeństwa nie miało to żadnego znaczenia, że byli dziećmi. Katowano ich równie brutalnie jak dorosłych, panowała bowiem zasada, że przeciwników politycznych należy traktować jednakowo bez względu na wiek. Ta planowa i metodyczna "resocjalizacja" miała po wyjściu z obozu tworzyć z nich donosicieli i współpracowników bezpieki.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Paulina | 2019-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2019

Dobrze skonstruowany reportaż na temat obozu w Jaworznie. Historia nigdy nie była moją mocną stroną, więc tym bardziej nie miałam pojęcia o eksperymencie wychowawczym, który miał miejsce w Jaworze. Wyrwich napisał dobrą książkę, która w realistyczny sposób pokazuje, co działo się w tym obozie. Jedne sceny są mniej drastyczne, inne bardziej, ale jeśli ktoś interesuje się historią, która nie jest bardzo rozpowszechniona to zdecydowanie polecam.

Tomasz Borkowski | 2017-07-11
Przeczytana: 12 lipca 2017

Kopalnia wiedzy nie tylko o samym obozie reedukacyjnym w Jaworznie.
Świetnie napisana, co było szczególnie trudne gdy trzeba było połączyć różne style wypowiedzi.

Coperfield90 | 2017-01-26

Autor podszedł do tematu z godną pochwały, prawdziwą dziennikarską dociekliwością i odwalił kawał dobrej roboty. Bardzo dobrze się to czyta. Bardzo uświadamiające. Dla osób z okolic Jaworzna - pozycja obowiązkowa.