Następny

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Amber

Inne wydania

Frank Burnet, pacjent cudem wyleczony z raka, zamiast szczęścia czuje paraliżujący strach. Bo rozpoczyna się polowanie. Na niego, na jego najbliższych. Na coś, co jest warte trzy miliardy dolarów. Gdy nauka daje człowiekowi niewyobrażalne możliwości poprawiania natury, każdy z nas staje w obliczu niebezpieczeństwa, o jakim nikt nie śnił w najgorszych snach.

gwiazdka | 2016-07-10
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

Rewelacyjnie mi się czytało te trzysta stron przeczytałam prawie jednym ciągiem, z małymi przerwami. Świadczy to, że „Następny” napisany jest świetnym stylem i to chyba główna zaleta książki. Treść jest też interesująca, zmusza do refleksji, jednak nie mieści się w zakresie moich skądinąd humanistycznych zainteresowań. Co oczywiście dobrze świadczy o autorze, ze potrafił mnie zaciekawić biochemią i genetyką, chociaż przyznaję, iż wielu rzeczy nawet nie próbowałam zrozumieć. Mam jedno główne zastrzeżenie do tego utworu, mianowicie nadmiar wprowadzonych wątków i bohaterów, niby w jakiś sposób wszystko się łączy, ale lepiej odebrałabym gdyby Crichton skupił się połowie z nich, za to bardziej szczegółowo. Ale czytał mi się świetnie, chyba za sprawą rewelacyjnego języka, w dodatku chwilami uśmiałam się, szczególnie polubiłam Gerarda i jego gadanie. Oceniam więc na bardzo dobry, chociaż treść, w moim przekonaniu, zasługuje na mniej, ale liczy się też zabawa i przyjemność.

wiejskifilozof | 2014-06-07

Oto książka,której fabuła może się sprawdzić.Oby jednak nie.
Bo to książka o inżynierii genetycznej.Takiej zabawy w Boga.
Gadający orangutan na Sumatrze,hybryda człowieka z szympansem.
Czytając byłem przerażony,że chyba nauka nie ma dziś żadnych etycznych hamulców.
Autor próbował nas ostrzec przed zbytnim angażowaniem nauki w naturze.
Wstrząsnęły mną choćby szczeniak z igłami jeżozwierza na łepku.
Lecz wiecznie szczeniaki.
Co do książki,to było wiele nudnych elementów.
Nie do końca mi się podobała.

mariusz | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Niewypał!!! tak bym określił tę książkę.
Po przeczytaniu kilkunastu powieści Crichtona liczyłem na dużo, dużo więcej.
Nie bardzo rozumiem co autor chciał przekazać czytelnikowi. Podzielił 300 stronicową książkę na 95 krótkich rozdziałów, z których prawie każdy porusza inny wątek. Na dodatek postaci zmieniają się jak pogoda w marcu.
Po przeczytaniu 2/3 książki nie bardzo kojarzyłem kto kim jest, może za wyjątkiem gadającego szympansa, przeklinającego orangutana i gaduły papugi żako. Fakt że momentami czyta się fajnie z zaciekawieniem ale trudno ogarnąć całość.

Każdemu kto by chciał zapoznać się z twórczością Michaela Crichtona tej książki na początek nie polecam, gdyż może zmęczyć i zniechęcić.
Proponuję więc zgodnie z tytułem od razu sięgnąć po "NASTĘPNY" thriller Crichtona.

Mieczysław | 2016-11-01
Przeczytana: 31 października 2016

W książce autor porusza bardzo ciekawy temat: inżynierię genetyczną i związane z nią problemy natury moralnej i prawnej. Ale powieść napisana jest, w mojej opinii, kiepsko. Fabuła została poszatkowana na rozdziały, a każdy to całkiem inna historia. Czytało mi się źle, gubiłem się.

Meszuge | 2014-02-17
Przeczytana: 26 lutego 2009

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trochę SF, trochę political-fiction, trochę thriller… To wszystko dałoby się jeszcze znieść, ale w tej książce jest też MISJA, a za tym nie przepadam. Zwłaszcza wtedy, kiedy MISJA (koniecznie wielkimi literami, MISJA jest bowiem wielka i szlachetna – według misjonarza Crichtona oczywiście) okazuje się najważniejsza i jej to właśnie podporządkowana jest cała fabuła.

MISJA dotyczy głównie praktyki patentowania genów (przeciw) oraz weryfikacji i ujednolicenia przepisów dotyczących zasad rozporządzania tkankami (za).

W celu realizacji MISJI Crichton stworzył coś tak nieprawdopodobnego, że płakać się chce. W świecie biotechnologii i inżynierii genetycznej, czyli w chwili obecnej w USA, albo za kilka miesięcy, papugi pomagają dzieciom odrabiać lekcje z matematyki, szympansy chodzą do szkoły wraz z ludzkimi dziećmi, firmy mogą uzyskać prawo własności do komórek określonego człowieka, a kiedy ten wymknie im się z rąk, mogą – w majestacie prawa – ścigać jego dzieci za kradzież, bo...

sinnerinc | 2016-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Moje kolejne spotkanie z Michaelem Crichtonem. Od jakiegoś czasu mi siedziała ta książka w głowie, głównie za sprawą ciekawego opisu oraz tego, że to w końcu Crichton.
Tym razem jednak się trochę rozczarowałem. Książkę się czyta łatwo i przyjemnie, niemniej jednak sama fabuła nie jest specjalnie porywająca, co stanowi o tym, że do tej pory to najsłabsza powieść Crichtona jaką przeczytałem.

Śmiem twierdzić, że najlepszy w tym wszystkim jest komentarz autora - w każdej z powieści się zgadzałem z tym co sądził Crichton, zgadzam się i tym razem. Oczywiście sporo z tych rzeczy zostało w książce zobrazowane, pokazane jakie absurdy mogą się wydarzyć, jeśli dalej pozwolimy na patentowanie genów itp.

Oczywiście słabsza książka nie spowoduje, że przestanę czytać kolejnych powieści (a trochę jednak mi jeszcze zostało) - liczę, że jest to raczej wyjątek niż reguła w jego twórczości. Natomiast "śmiało" nie polecam, jednak też jestem daleki od odradzania.

PanicDemonic | 2010-12-29
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Super książka, zastanawiam się tylko, dlaczego prawie nieznana. Michael Crichton to przecież uznany pisarz, autor książek takich jak "Jurassic Park" (ten tytuł chyba kojarzy każdy), "Zaginiony Świat", czy "Rój".

Ta książka to zbiór 95 rozdziałów, każdy kolejny rozdział opowiada sytuację innej osoby. Głównymi bohaterami są Alex, Frank i Jamie Burnet. Na początku występują dość rzadko, autor stara się nas wprowadzić we wszystko powołując wiele innych wątków, jednoznacznie jednak połączonych z rodziną Burnet. Takim sposobem poznajemy historię papugi Gerarda i jego właścicielki - pani Bond, wątek orangutana mówiącego po francusku i niemiecku, historię mówiącego półszympansa - Dave'a, oraz wiele innych osób. Rozdziały przeplatane są tematycznie dobranymi wycinkami z gazet. Z początku historia może wydawać się nudna, niejasna. Ciągłe zmiany bohaterów danego rozdziału najpierw rozdrażniały mnie, później jednak ten pomysł bardzo mi się podobał - dzięki temu byłam bardziej ciekawa, co...

JackK | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Głos Crichtona w kwestii aktualnej sytuacji panującej w dziedzinie genetyki. Głos bardzo krytyczny, choć momentami chyba zbyt moralizatorski. Fabuła powieści jest bardzo poszatkowana, łatwo zgubić się w mnogości wątków, ale nie przeszkadza to zaprzyjaźnić się z jej bohaterami, co ciekawe nie tylko z pozytywnymi ;) Z drugiej strony jako człowiek nauki, nie mogę się doczekać spotkania z transgeniczną papugą żako - na pewno nazwę ją Gerard.

Eveline | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Do przeczytania książki zachęciła mnie zdecydowanie tematyka. I nie zawiodłam się na niej, choć zachwytu także nie ma. Ale wątki naukowe, cała inżynieria genetyczna - jak najbardziej na plus.
Jednak dużą wadą książki jest jej wielowątkowość. I to, że te wątki łączą się dopiero w ostatnich 10 stronach powieści. Niespotykanie uciążliwe staje się czytanie takiej książki, gdyż bohaterowie się mieszają, nie wiadomo kto skąd nagle i po co, a nasilają to krótkie rozdziały. W wyniku autor skacze z jednego wątku na kolejny całkiem odrębny, a z tego na trzeci, a potem czwarty itd. Przebrnąć przez 3/4 książki jest ciężko. Później wszystko się jakoś układa, a na końcu łączy.
Przemęczyłam się, ale nie żałuję.

Leszek | 2012-05-26

Praktycznie każda książka Crichtona jest warta przeczytania. Jednak odnoszę wrażenie, że autor zaczyna obniżać poziom i zaczyna iść w ilość (śladem innych poczytniejszych pisarzy) zamiast trzymać jakość.