Madame

Okładka książki Madame
Antoni Libera Wydawnictwo: Znak literatura piękna
396 str. 6 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
396
Czas czytania
6 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324010950
Tagi:
nauczycielka francuskiego szkoła w PRL szkolna miłość

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Arcana nr 165 Andrzej Babuchowski, Jacek Bartyzel, Teresa Bochwic, Kazimierz Braun, Marek Kornat, Antoni Libera, Andrzej Nowak (historyk), Płaszczewska (red.) Olga, Friedrich Schiller, Andrzej Waśko
Ocena 6,0
Arcana nr 165 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski, Marek Baterowicz, Antoni Libera, Eugenio Montale, Jan Ryszard Sielezin, Jan Szymczyk, Krzysztof Tyszka-Drozdowski
Ocena 7,8
ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Herodiada. Salome Gustave Flaubert, Antoni Libera, Richard Strauss, Oscar Wilde
Ocena 9,0
Herodiada. Salome Gustave Flaubert, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
1862
330

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

„Bo taki mnie interesuje. Bo o takim chce mi się pisać. Nie uważa pan, że w polskiej literaturze współczesnej tacy prawie zniknęli? Zaludniają ją głównie prymitywy lub prostaczki, niebieskie ptaki, alkoholicy, przeciętni, a w najlepszym razie jakieś infantyły?” - z wyjaśnień autora dotyczących uczynienia młodego inteligenta i początkującego artysty głównym bohaterem powieści (rozmowa z „Nowymi Książkami” 1999 r.)

Motywem przewodnim "Madame" jest opowieść o niespełnionej miłości nad wiek inteligentnego ucznia do nauczycielki francuskiego, tytułowej Madame. Rzecz dzieje się w siermiężnych realiach Polski końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Madame - zimna i wyniosła niczym „Królowa Śniegu”, wyglądająca jak z francuskiego żurnala i pachnąca Francją. Jego cechuje nieprzeciętna inteligencja, erudycja, niezwykła kultura literacka i muzyczna, talenty, którymi nad wyraz szczodrze obdarzyła go natura oraz nadmiernie wybujałe ego.

Historia opowiedziana jest z punktu widzenia dojrzałego człowieka wspominającego młodzieńczą miłość. Nie do końca odpowiada mi tutaj ten zabieg, bo niby z jednej strony mamy niezwykłą szczegółowość w opisach sytuacji, która przynależna jest raczej narracji w czasie teraźniejszym, ewentualnie prowadzonym na gorąco zapiskom w dzienniku, a z drugiej: wyraźny jest filtr w postaci współczesnej wiedzy polityczno - dziejowej /i nie tylko/ autora. Ten dysonans rodzi wrażenie fałszu. Z kolei tak wyraźnie obecna "dzisiejszość" skutkuje straszliwym wymądrzaniem się głównego bohatera. Jakby w jego rozwoju polityczno – moralnym nie było miejsca na wątpliwości, pytania. On wiedział, bez żadnego „osądzi nas historia”, co i dlaczego jest słuszne: nigdy nie zaangażował się w przedsięwzięcie mogące budzić dziś wątpliwość pod względem słuszności wyborów.

Chwilami męczyło mnie przemądrzałe, bardzo rozbudowane gadulstwo głównego bohatera – sprawiało, że niejednokrotnie, spodziewając się go, odkładałam na bok książkę, żeby odpocząć. Uff… ileż się ten młodzieniec nagadał, nałgał, wodził za nos swoich rozmówców, jakim świetnym był strategiem, blagierem, improwizatorem, żeby wyciągnąć od ludzi, zazwyczaj ludzi, którzy mu ufali bądź zaufali, informacje, na których mu zależało… Hm…

Zachwycały mnie za to rozmyślania dotyczące literatury, sztuki, muzyki będących dla głównego bohatera przewodnikiem po jego uwielbieniu Madame. To doskonała ilustracja starej prawdy o bogacącej sile miłości. Widzimy tu wyraźnie, jak bardzo miłość, fascynacja, prawdziwe zauroczenie może wzbogacić przeżywającego te stany. Prócz rozwoju emocji, empatii, uczenia radzenia sobie z beznadziejnością niespełnienia, bohater, podczas poszukiwania wiedzy o „swojej” Madame, poszerza swój świat kontaktów z ciekawymi ludźmi, zapoznany zostaje z inną oceną wojny domowej w Hiszpanii, z funkcjonowaniem zachodnich instytucji kultury w PRL-u, pogłębia znajomość języka francuskiego, wiedzę o kulturze, sztuce, poezji…

Niespotykana elegancja języka, połączona z wyrafinowaniem, nostalgią, ale też i ironią nadaje tej powieści niezwykłego smaku:).

„Bo taki mnie interesuje. Bo o takim chce mi się pisać. Nie uważa pan, że w polskiej literaturze współczesnej tacy prawie zniknęli? Zaludniają ją głównie prymitywy lub prostaczki, niebieskie ptaki, alkoholicy, przeciętni, a w najlepszym razie jakieś infantyły?” - z wyjaśnień autora dotyczących uczynienia młodego inteligenta i początkującego artysty głównym bohaterem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 162
  • Chcę przeczytać
    3 674
  • Posiadam
    977
  • Ulubione
    612
  • Teraz czytam
    126
  • Chcę w prezencie
    93
  • Literatura polska
    70
  • 2014
    37
  • Lektury
    36
  • 2013
    33

Cytaty

Więcej
Antoni Libera Madame Zobacz więcej
Antoni Libera Madame Zobacz więcej
Antoni Libera Madame Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także