Głód i jedwab

Okładka książki Głód i jedwab
Herta Müller Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią literatura piękna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Poza serią
Tytuł oryginału:
Hunger und Seide
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375360202
Tłumacz:
Katarzyna Leszczyńska
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Ocena 7,0
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (46) / październik 2021 Anna Alboth, Wojciech Bonowicz, Karol Grygoruk, Eliza Kącka, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Siergiej Lebiediew, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Herta Müller, Urszula Pieczek, Mateusz Roesler, Ewa Stusińska, Beata Szady, Lisa Taddeo, Anna Tatarska, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Wojcie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
201 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4665
3433

Na półkach: ,

Większość esejów powstała prawie i ponad dwadzieścia lat temu, jednak nie straciły one swej aktualności. Autorka zwykle nawiązuje do konkretnych wydarzeń, głównie z rumuńskiej dyktatury, jednak refleksje na temat władzy, totalitaryzmu, wolności, jednostki i narodu są ponadczasowe.

Pisarka wyraźnie rozgranicza pojęcia kraju i państwa. Kraj kojarzy jej się z ojczyzną, miejscem pochodzenia i zamieszkania, korzeniami... Państwo to przede wszystkim system, który podporządkowuje sobie człowieka w wyrafinowany, wynaturzony i okrutny sposób.

Całość napisana jest przystępnie, chociaż język łączy w sobie styl publicystyczny i literacki. Autorka operuje nawet metaforami, ale nie skupia się na formie w przesadny sposób. Może dlatego eseje przemawiają przekonująco do czytelnika, poruszają do głębi, wstrząsają. Taki np. jest tytułowy tekst, demaskujący wszechobecną biedę, zakłamanie i terror pod rządami Ceausescu.

Większość tekstów dotyczy rumuńskiej rzeczywistości, ale jest też w książce sporo refleksji na temat NRD - autorka porównuje dyktatury, wskazując podobieństwa i różnice.
Ostatnie eseje dotyczą wojny w byłej Jugosławii i jej skutków.

Opisywane czasy komuny w Europie nie są dla mnie tylko historią. Pamiętam tamte lata właśnie jako siermiężną, wszechobecną brzydotę, pustki w sklepach, kolejki, lęk, ale również bunt i próbę okiełznania przerażającej rzeczywistości swoistym poczuciem humoru. Może dlatego odebrałam ten zbiór w bardzo osobisty sposób.

Warto po niego sięgnąć, bo o opisywanych zdarzeniach nie powinno się zapominać. Młodsi czytelnicy, którzy znają lata przełomu tylko z kart historii, mają okazję wczuć się w sytuację ludzi żyjących w dyktaturze i poznać mechanizmy rządzące systemem.

To mądra i pouczająca lektura, chociaż autorka nie narzuca się z dydaktyzmem. Nie próbuje pouczać, nie domaga się od czytelnika współczucia nawet wówczas, gdy pisze o osobistych bolesnych doświadczeniach (np. o przesłuchaniach czy nielegalnym usuwaniu ciąży "domowymi" metodami). I to także wielka zaleta tej książki.

Większość esejów powstała prawie i ponad dwadzieścia lat temu, jednak nie straciły one swej aktualności. Autorka zwykle nawiązuje do konkretnych wydarzeń, głównie z rumuńskiej dyktatury, jednak refleksje na temat władzy, totalitaryzmu, wolności, jednostki i narodu są ponadczasowe.

Pisarka wyraźnie rozgranicza pojęcia kraju i państwa. Kraj kojarzy jej się z ojczyzną,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    308
  • Chcę przeczytać
    275
  • Posiadam
    60
  • Nobliści
    11
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    4
  • 2012
    4
  • 2014
    4
  • Literatura niemiecka
    4
  • Reportaż
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Głód i jedwab


Podobne książki

Przeczytaj także