Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku

Okładka książki Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku Jay David Bolter
Okładka książki Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku
Jay David Bolter Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Cyfrowa Humanistyka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Cyfrowa Humanistyka
Wydawnictwo Ha!art
2014-01-01
2014-01-01
nowe media pismo postmodernizm

Okładka książki Przyszłość książki Patrick Bazin, Jay David Bolter, Régis Debray, Paul Duguid, Umberto Eco, Carla Hesse, Michael Joyce, George Landow, Geoffrey Nunberg, James J. O'Donnell, Raffaele Simone, Luca Toschi
Przyszłość ksi... Patrick Bazin, Jay ...

Trochę to smutne, że książki z 1991 r. (pierwsze wydanie angielskie),czy też z 1999 r. (wydanie drugie) zostają przełożone dopiero ćwierć wieku później. I choć zdaje się, że książka ta (wciąż jeszcze książka) przez ten czas powinna się zdezaktualizować (nic się wszak tak szybko nie dezaktualizuje, jak pisanie o technice),to jednak wciąż ludzkość (albo Ludzkość, a niech będzie) znajduje się mniej więcej w takim punkcie, w którym zastał ją autor.
Może jednak nie do końca. Dzisiaj mamy Wikipedię czy Facebook'a. O tej pierwszej profetyczne wizje snute są w narracji, o tym drugim niby też, choć w formie zwykłych czatów. Niemniej jednak nie nastąpił rozwój hipertekstów taki, jakiego oczekiwał autor.
Książka prezentuje pewien ogląd na to, jak może wyglądać druk w przestrzeni cyfrowej. Czy rzeczywiście można by tak zrobić, wydaje się, że tak, jest to możliwe, gdy nastaną odpowiednie warunki. A że one chyba jeszcze nie nastąpiły, to nawet fakt, że praca powstała mniej więcej w czasie, w którym się rodziłem, powoduje, że warto do niej zajrzeć.

• Studia
  • Naukowe
  • 060 Humanistyka (Cyfrowa)

Dodaj cytat z książki Przestrzeń pisma. Komputery, hipertekst i remediacja druku