Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy

Cykl: Odkryj filozofię (tom 2)
Wydawnictwo: Hachette Polska
Nietzsche. Il superuomo e la volontà di potenza
Nietzsche, Filozofia, Nadczłowiek
filozofia i etyka
znk

Myśl tego prawdziwego enfant terrible filozofii to znacznie więcej niż tylko powiew świeżego powietrza w dziejach tej dziedziny. Nietzsche bowiem zdecydowanie zerwał z całą dotychczasową tradycją filozoficzną. Zwodniczym pretensjom rozumu i moralności niewolników, właściwym chrześcijaństwu, przeciwstawił nadczłowieka, który akceptuje fatalizm losu podporządkowanego woli mocy.

źródło opisu: https://odkryjfilozofie-kolekcja.pl/

źródło okładki: https://kolekcja-hachette.pl/

jatymyoni | 2018-02-15
Przeczytana: luty 2018

Jeden z największych i najbardziej kontrowersyjnych filozofów XIX wieku. Wokół jego filozofii i osoby narosło mnóstwo mitów i nieporozumień. Ten niemiecki filozof szczycił się tym, że pochodzi z polskiej szlachty. Nikt tak jak on, w swojej książce „Ecce homo” nie miał odwagi skrytykować niemieckie społeczeństwo, nie zostawiając suchej nitki. Zerwał przyjaźń z Wagnerem, gdy ten stał się nacjonalistą i antysemitą. Był wielkim idealistą, pragną dać wszystkim możliwość akceptacji i wyrażania siebie jako jednostki w sposób wolny. Przytaczając porównanie samego Nietzschego: „Niech baranki będą barankami, a orły orłami i pomimo różnic nie dzielą tą samą wolę mocy.” Zagrożenie widział w religii i w nauce.
Książka jest bardzo dobrym wprowadzeniem do jego filozofii. Autor stara się obalać mity i przedstawić całościowo jego życie i twórczość w bardzo przystępny sposób.
Każdemu, kto chciałby się zapoznać z jego filozofią gorąco polecam.

Kobyszczę | 2018-12-05
Przeczytana: 2018 rok

Zapewne żaden z filozofów ery nowożytnej nie budzi tyle kontrowersji co Fryderyk Nietzsche i to mniej nawet z powodów wyznawanych przez niego poglądów a bardziej z roli jaką pośmiertnie narzucili mu niemieccy naziści, zawłaszczając w zniekształconej formie jego koncepcje. Ta zła sława, jaka zaczęła go otaczać po II Wojnie Światowej, niesłusznie towarzyszy mu w powszechnej świadomości do dnia dzisiejszego. Niewątpliwie wpływ na to ma również sama nietzscheańska filozofia, która nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporo wysiłku do jej właściwego zrozumienia. Dlatego nie dziwi, że to co utrwaliło się w postaci symboli, związanych z filozofem, to hasło o śmierci Boga oraz przypisywanie go do koncepcji nazistowskich.
Jak bardzo niesłuszne i nieprawdziwe są te skojarzenia wyjaśnia książka "Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy" autorstwa Toni Llàcera. Pokazuje ona filozofa od prawdziwej strony - jako człowieka cierpiącego fizycznie i psychicznie, który pomimo tak poważnych przeszkód...

Adrian Pezda | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Drugi tom serii od Hachette nie jest gorszy od pierwszego. Filozof został w nim ukazany z różnych perspektyw – osoby kojarzące Nietzschego z nazizmem mogą zmienić po lekturze swoje podejście względem niego, zaś ludzie niekojarzący Nietzschego z niczym, dowiedzą się o nim sporo. Również to, dlaczego kojarzy się go z takimi a nie innymi ugrupowaniami.

Całość przedstawiona w dużej mierze obiektywnie. Czytając, nie miałem odczucia, że autor traktuje filozofa jako kogoś wyjątkowego, kogo należy słuchać, ani także osobę, której poglądy są nic niewarte. Ot, persona do przedstawienia.

Jeśli zaś o przedstawieniu mowa, odbyło się ono w chyba najbardziej przystępnej formie. Najpierw biografia Nietzschego, później jego poglądy, podzielone na rozdziały: Maska Dionizosa, Zaratustry i Antychrysta. Odpowiednio: młodość, dojrzałość i schyłek filozofa.

Całość mogę ocenić dziewięcioma gwiazdkami na dziesięć. Autor ma lekkie pióro i dzieło czyta się przyjemnie, jednak – choć wiedzę poznaje się...

michel | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Kolejna w serii, po Platonie, pozycja traktująca o jednym z ciekawszych filozofów w historii. Układ i język książki sprawnie i w prosty sposób przedstawiają sylwetkę Fryderyka oraz jego spojrzenie na świat.

A to, podobnie, jak u Platona, ewoluowało i zmieniało się wraz z wiekiem, aby w końcu doprowadzić Nietzschego do wniosków związanych z siłą człowieka oraz jego walką z narzucanymi mu z zewnątrz ograniczeniami.

Świetnie i treściwie przedstawiono zarówno warstwę życia prywatnego filozofa, jak i jego koncepcje. Z pierwszej wyłania się obraz człowieka dość nieszczęśliwego i chorowitego, który początkowo zachłysnął się dziełami Schopenhauera oraz Wagnera. Z drugim był nawet przez chwilę w przyjacielskich stosunkach, ale finalnie drogi dwóch osobistości się rozeszły.

Tytuł pokazuje również problemy Nietzschego w relacjach z kobietami oraz duży wpływ, jaki wywierały na niego matka, a zwłaszcza siostra oraz rozwijająca się choroba psychiczna.

Chociaż na pierwszy rzut oka filozofia...

Eyck | 2016-02-14

Bardzo dobra książka, która przybliża nam sylwetkę filozofa, a także jego filozofię. Książka jest napisana przystępnym językiem, zawiera wiele ciekawych faktów z życia tego wielkiego człowieka. Z książki tej możemy dowiedzieć się kim jest nadczłowiek albo czym jest wola mocy. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po tę pozycję dowiesz się też o tym jak bardzo samotny był Nietzsche oraz w jaki sposób naziści przywłaszczyli sobie jego filozofię. Książka warta polecenia.

Radosław Kozera | 2018-09-05
Na półkach: Filozofa, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Fryderyk Nietzsche to moim skromnym zdaniem synonim filozofa w naszej kulturze. Myślę ,że gdyby zapytać ludzi na ulicy o jakiegoś filozofa to większość odpowiedzi byłaby właśnie o powyższym Panu. Często nazwiska filozofa można spotkać w zachodnich filmach czy w wywiadach ze znanymi ludźmi. Fryderyka Nietzsche kojarzą zapewne fani The Doors ze względu na ,że zaczytywał się nim Jim Morrison. Co do książki to jak to w tej serii o filozofach zaczynamy od wprowadzenia i ciekawego życiorysu filozofa ( jedna trzecia książki) , następnie przechodzimy płynnie do kilku jego kluczowych tez zaczerpniętych z najważniejszych dzieł. Niestety od tego wszystkiego nasz bohater umarł młodo, bo przed 60 rokiem życia i to w kompletnym pomieszaniu zmysłów. Książka jak każda z tej serii ma swoje minusy. Moim zdaniem jest to długość książki ( bo 120 stron za 29,99 to naciąganie moim zdaniem ) , tak samo wydawca mógłby pokusić się o kolorowe ilustracje czy zdjęcia, ponieważ mamy tutaj czarno-białe i to...

Marcin | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019