Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy

Okładka książki Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy Toni Llàcer
Okładka książki Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy
Toni Llàcer Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Odkryj filozofię (tom 2) filozofia, etyka
filozofia, etyka
Odkryj filozofię (tom 2)
Nietzsche. Il superuomo e la volontà di potenza
Hachette Polska
2018-01-24
2018-01-24
Alicja Paleta, Barbara Sosnowska
Nietzsche Filozofia Nadczłowiek

Okładka książki Umysł matematyczny Bartosz Brożek, Mateusz Hohol
Umysł matematy... Bartosz Brożek, Mat...
Okładka książki Czy Wielki Wybuch był głośny. 11 rozmów o historii i życiu codziennym Wszechświata Karolina Głowacka, Jean-Pierre Lasota
Czy Wielki Wyb... Karolina Głowacka,&...
Okładka książki 50 mitów o religiach John Morreall, Tamara Sonn
50 mitów o rel... John Morreall, Tama...
Okładka książki Teoretyczne minimum. Co musisz wiedzieć, żeby zacząć zajmować się fizyką George Hrabovsky, Leonard Susskind
Teoretyczne mi... George Hrabovsky, L...

Zapewne żaden z filozofów ery nowożytnej nie budzi tyle kontrowersji co Fryderyk Nietzsche i to mniej nawet z powodów wyznawanych przez niego poglądów a bardziej z roli jaką pośmiertnie narzucili mu niemieccy naziści, zawłaszczając w zniekształconej formie jego koncepcje. Ta zła sława, jaka zaczęła go otaczać po II Wojnie Światowej, niesłusznie towarzyszy mu w powszechnej świadomości do dnia dzisiejszego. Niewątpliwie wpływ na to ma również sama nietzscheańska filozofia, która nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporo wysiłku do jej właściwego zrozumienia. Dlatego nie dziwi, że to co utrwaliło się w postaci symboli, związanych z filozofem, to hasło o śmierci Boga oraz przypisywanie go do koncepcji nazistowskich.
Jak bardzo niesłuszne i nieprawdziwe są te skojarzenia wyjaśnia książka "Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy" autorstwa Toni Llàcera. Pokazuje ona filozofa od prawdziwej strony - jako człowieka cierpiącego fizycznie i psychicznie, który pomimo tak poważnych przeszkód zdołał przez całe życie pracować nad rozwojem swoich idei. Obala wszelkie mity o rasistowskim podłożu jego myśli, pokazując jak obce były dla Nietzschego nacjonalizm i antysemityzm.
Toni Llàcer w przystępny sposób objaśnia zawiłości filozofii Nietzschego, czyniąc ją bardziej zrozumiałą, co nie oznacza jednak, że łatwą do zaakceptowania przez wszystkich. Tym bardziej zasługuje ona na poznanie, a jej twórca na honorowe miejsce w panteonie mędrców.

Fryderyk Nietzsche to moim skromnym zdaniem synonim filozofa w naszej kulturze. Myślę ,że gdyby zapytać ludzi na ulicy o jakiegoś filozofa to większość odpowiedzi byłaby właśnie o powyższym Panu. Często nazwiska filozofa można spotkać w zachodnich filmach czy w wywiadach ze znanymi ludźmi. Fryderyka Nietzsche kojarzą zapewne fani The Doors ze względu na ,że zaczytywał się nim Jim Morrison. Co do książki to jak to w tej serii o filozofach zaczynamy od wprowadzenia i ciekawego życiorysu filozofa ( jedna trzecia książki) , następnie przechodzimy płynnie do kilku jego kluczowych tez zaczerpniętych z najważniejszych dzieł. Niestety od tego wszystkiego nasz bohater umarł młodo, bo przed 60 rokiem życia i to w kompletnym pomieszaniu zmysłów. Książka jak każda z tej serii ma swoje minusy. Moim zdaniem jest to długość książki ( bo 120 stron za 29,99 to naciąganie moim zdaniem ) , tak samo wydawca mógłby pokusić się o kolorowe ilustracje czy zdjęcia, ponieważ mamy tutaj czarno-białe i to trefnej jakości. Kolejnym minusem tej pozycji jest fakt, że podczas wyjaśniania poglądów filozofa trzeba czytać niektóre strony po raz wtóry, ponieważ wytłumaczone mamy poglądy na zasadzie masła maślanego o smaku maślanym. Nie wiem może ja jestem tępy, ale myślę,że jak na pozycję dla ludu to autor książki, lub tłumacz ciężko do zrozumienia to wszystko przedstawiają. Ogólnie rzecz biorąc książka jest w porządku, ale moim zdaniem powinna kosztować 14,99, góra 19,99. Niby tak psioczę na cenę, lecz cała kolekcja czeka do przeczytania, ponieważ to dopiero 3 książka przeczytana przeze mnie z tejże kolekcji.

Kolejna w serii, po Platonie, pozycja traktująca o jednym z ciekawszych filozofów w historii. Układ i język książki sprawnie i w prosty sposób przedstawiają sylwetkę Fryderyka oraz jego spojrzenie na świat.

A to, podobnie, jak u Platona, ewoluowało i zmieniało się wraz z wiekiem, aby w końcu doprowadzić Nietzschego do wniosków związanych z siłą człowieka oraz jego walką z narzucanymi mu z zewnątrz ograniczeniami.

Świetnie i treściwie przedstawiono zarówno warstwę życia prywatnego filozofa, jak i jego koncepcje. Z pierwszej wyłania się obraz człowieka dość nieszczęśliwego i chorowitego, który początkowo zachłysnął się dziełami Schopenhauera oraz Wagnera. Z drugim był nawet przez chwilę w przyjacielskich stosunkach, ale finalnie drogi dwóch osobistości się rozeszły.

Tytuł pokazuje również problemy Nietzschego w relacjach z kobietami oraz duży wpływ, jaki wywierały na niego matka, a zwłaszcza siostra oraz rozwijająca się choroba psychiczna.

Chociaż na pierwszy rzut oka filozofia Nietzschego może wydawać się okrutna i pesymistyczna, o czym mówią same nazwy pokroju Antychrysta czy uśmiercenia Boga, to w rzeczywistości Fryderyk dążył do uszczęśliwienia człowieka przez jego działania i próby podejmowane w celu staraniu się o bycie lepszym.

Zwrócił przy tym uwagę na ważną kwestię o życiu w harmonii z samym sobą. Każdy posiada ograniczenia, których nie da się obejść. Szczęście polega na tym, aby na swoją miarę stawać się lepszym. Tak, jak pomimo swojej choroby, próbował robić to sam filozof. To nie dusza, umysł czy poszukiwanie jednej, uniwersalnej wartości są najważniejsze - to człowiek i jego walka z przeciwnościami losu się liczą.

Styl autora daje jednak duże pole interpretacji, z czego skrzętnie skorzystali naziści, podporządkowując sobie filozofię Fryderyka. Autor książki odnosi się również do tych mitów i skutecznie je rozwiewa, pokazując przy tym, jak stworzone przez hitlerowców, umysłowe podwaliny pod III rzeszę, stanowią zupełne wypaczenie myśli Nietzschego, który osobiście miał negatywny stosunek do nacjonalizmu.

Bardzo dobre opracowanie, mogące stanowić wprowadzenie do zainteresowania się postacią i dziełami jednego z najbardziej pasjonujących filozofów w historii.

Jeden z największych i najbardziej kontrowersyjnych filozofów XIX wieku. Wokół jego filozofii i osoby narosło mnóstwo mitów i nieporozumień. Ten niemiecki filozof szczycił się tym, że pochodzi z polskiej szlachty. Nikt tak jak on, w swojej książce „Ecce homo” nie miał odwagi skrytykować niemieckie społeczeństwo, nie zostawiając suchej nitki. Zerwał przyjaźń z Wagnerem, gdy ten stał się nacjonalistą i antysemitą. Był wielkim idealistą, pragną dać wszystkim możliwość akceptacji i wyrażania siebie jako jednostki w sposób wolny. Przytaczając porównanie samego Nietzschego: „Niech baranki będą barankami, a orły orłami i pomimo różnic nie dzielą tą samą wolę mocy.” Zagrożenie widział w religii i w nauce.
Książka jest bardzo dobrym wprowadzeniem do jego filozofii. Autor stara się obalać mity i przedstawić całościowo jego życie i twórczość w bardzo przystępny sposób.
Każdemu, kto chciałby się zapoznać z jego filozofią gorąco polecam.

Drugi tom serii od Hachette nie jest gorszy od pierwszego. Filozof został w nim ukazany z różnych perspektyw – osoby kojarzące Nietzschego z nazizmem mogą zmienić po lekturze swoje podejście względem niego, zaś ludzie niekojarzący Nietzschego z niczym, dowiedzą się o nim sporo. Również to, dlaczego kojarzy się go z takimi a nie innymi ugrupowaniami.

Całość przedstawiona w dużej mierze obiektywnie. Czytając, nie miałem odczucia, że autor traktuje filozofa jako kogoś wyjątkowego, kogo należy słuchać, ani także osobę, której poglądy są nic niewarte. Ot, persona do przedstawienia.

Jeśli zaś o przedstawieniu mowa, odbyło się ono w chyba najbardziej przystępnej formie. Najpierw biografia Nietzschego, później jego poglądy, podzielone na rozdziały: Maska Dionizosa, Zaratustry i Antychrysta. Odpowiednio: młodość, dojrzałość i schyłek filozofa.

Całość mogę ocenić dziewięcioma gwiazdkami na dziesięć. Autor ma lekkie pióro i dzieło czyta się przyjemnie, jednak – choć wiedzę poznaje się naturalnie – zabrakło mi pewnego podsumowania treści, nie tylko rozdziałów, ale i zagadnień. Teks bardzo płynnie przechodzi z jednego wątku w drugi, tak że czytelnik może w niektórych miejscach zgubić się bądź zapomnieć, o czym tak właściwie traktował dany fragment. Mogą być to jednak moje subiektywne odczucia.

Całość przedstawiona w...

Bardzo dobra książka, która przybliża nam sylwetkę filozofa, a także jego filozofię. Książka jest napisana przystępnym językiem, zawiera wiele ciekawych faktów z życia tego wielkiego człowieka. Z książki tej możemy dowiedzieć się kim jest nadczłowiek albo czym jest wola mocy. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po tę pozycję dowiesz się też o tym jak bardzo samotny był Nietzsche oraz w jaki sposób naziści przywłaszczyli sobie jego filozofię. Książka warta polecenia.

• Filozofia
  • 🤔 Filozofia - chcę przeczytać