50 mitów o religiach

Tłumaczenie: Piotr J. Szwajcer
Wydawnictwo: CiS
50 Great Myths about Religions
religia, wiedza, wiara, Bóg, mity, fakty, wierzenia
popularnonaukowa

"50 mitów o religiach" to przygotowane przez dwójkę cenionych religioznawców opracowanie poświęcone powszechnie podzielanym - fałszywym lub błędnym przekonaniom o roli, funkcjach i znaczeniu religii w życiu ludzkich społeczności, a także o treści i genezie przekonań religijnych żywionych przez różne kultury i społeczeństwa. Autorzy, profesorowie John Morreall i Tamara Sonn, odwołując się do badań i obszernej literatury przedmiotu, kompetentnie - a przy tym, co ważne, również z poczuciem humoru – omawiają mity na temat największych i najstarszych religii świata (judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, hinduizmu, buddyzmu, taoizmu...), ale na
tym nie poprzestają, sięgając również po tradycje mniej znane, jak rastafarianizm czy zoroastryzm, a wreszcie i również łączące się ze
sferą wierzeń agnostycyzm i ateizm. Ciekawa, wciągająca i ważna lektura.

O KSIĄŻCE
Lektura poruszająca i wierzących, i niewierzących („Nurturing Potential”)

Morreall i Sonn pokazują, jak wiele z tego, co wiemy o religii i różnych tradycjach religijnych (albo raczej wydaje się nam, że wiemy), to przesądy i fałszywe stereotypy (John Voll, Georgetown University)

50 mitów o religiach to cenne, angażujące i prowokujące do myślenia studium. Lektura warta polecenia
każdemu, kto jest ciekaw, jakie są
naprawdę tradycje religijne naszego świata (John L. Esposito, AAR)

źródło opisu: Wydawnictwo CiS, 2015

źródło okładki: www.cis.pl

anoolca | 2019-08-03
Przeczytana: 2019 rok

Godna polecenia pozycja, która pozwala spojrzeć na zagadnienia związane z religiami z zupełnie innej perspektywy. Nie jest to kompendium wiedzy z zakresu religioznawstwa, a raczej subiektywny wybór Autorów, którzy przedstawiają w ciekawy i przystępny sposób najróżniejsze paradoksy na styku religia - współczesne społeczeństwo.

MAREK | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Ksiazka poszerza horyzonty dot. kwersii roznych wierzen i religii na przestrzeni dziejow ludzkosci. Rozwiewa wiele mitow. Poleram!

Zydel | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Osobiście polecam wszystkim. Po lekturze nikt nie powinien czuć się urażony a nabyta wiedza z pewnością czytelnikowi nie zaszkodzi ;)

Tylko cytaty zostawię.

"Osadź rozum mocno na jego siedzisku i pod jego osąd oddawaj każdy fakt, każdą opinię. Śmiało kwestionuj nawet istnienie Boga, albowiem, jeśli jakikolwiek Bóg istnieje, bardziej cenić sobie musi hołd rozumu niż ślepego lęku.
- Thomas Jefferson -

"[Ta] niejednoznaczność i płynność pojęcia „religia” sprawiła, że dziś naukowcy posługują się nim z dużą ostrożnością, często zresztą — zwłaszcza pisząc o innych wyznaniach niż chrześcijaństwo — zastępując je określeniem „tradycja”.
Niektórzy poszli nawet o krok dalej i proponują w ogóle odrzucenie kategorii identyfikujących konkretne wyznania na korzyść typologii opartej o „typ religijności” i „typ niereligijności”. Zamiast rozróżniać ludzi jako żydów, chrześcijan czy muzułmanów, sugerują wyznawcy tej szkoły, lepiej wiedzieć, czy są oni dogmatykami lub fundamentalistami, czy...

Kerszi | 2016-03-03
Przeczytana: 02 marca 2016

Bardzo dobrze opisane mity religijne. A jakie to mity, to nie będę pisać, żeby się nie narazić ekstremalnym chrześcijanom. Powiem tylko, że ciekawe i warto przeczytać. Oprócz mitów dowiemy się dużo ciekawych faktów praktycznie o większości znanych religiach. W książce szacowali ile ich jest, i to jest liczba podana w tysiącach. Koniec książki zamykają mity ateistyczne. Wg mnie na siłę wsadzone, ni to ciekawe, mało ich, ale powinny być więc są. Książkę polecam osobom, których interesują zagadnienia religijne.

Jones | 2016-02-24

Książka rozwiewa mity związane z powierzchownym traktowaniem zjawiska religijności i robi to na ogół bardzo dobrze. Jednak jest parę kwestii z którymi bym polemizował. Zamieszczam je na dole.

Najbardziej usatysfakcjonował mnie pierwszy rozdział poświęcony religii w ogóle, bo zawiera odpowiedzi na podstawowe pytania jakie nachodzą człowieka gdy głębiej zastanowi się nad wyznaniami innymi niż jego własne. Czy we wszystkich religiach istnieje pojęcie duszy? Czy wszędzie mamy do czynienia z dychotomią świata natury i nadprzyrodzonego? Czy wiara w głównej mierze jest postawą intelektualną czy może praktyką życia jednostki? Na takie nietrywialne pytania między innymi odpowiada ta książka.

Moja polemika z niektórymi mitami:
1."Religia mówi o nadprzyrodzonym" - autorzy piszą że podział na przyrodzone i nadprzyrodzone wymusiło pojawienie się nauki nowożytnej na przełomie XVII i XVIII w. Nie wiem czy takie ujęcie jest do końca uzasadnione. Czy taki podział nie nastąpił już wcześniej? Św....