Nie tylko Szpicbródka

Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 33)
Wydawnictwo: Bellona, Edipresse
6 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Nie tylko Szpicbródka
historia
Elianna

Kolekcja "XX-lecie międzywojenne" to wyjątkowa seria 50 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników do sentymentalnej podróży, w której postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach. Opowiemy o tym jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich wzruszało, interesowało czy bulwersowało.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=395&bid=7554

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=serie&sid=395&bid=7554

Jacek | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Zaczyna się dobrze, bo Ryszard Dzieszyński napisał nieco prac historycznych, niektóre nawet niezłe. Ale pozory mylą.
"Nie tylko Szpicbródka" miało być swoistym kompendium o przestępczości dwudziestolecia. W rzeczywistości powstał raczej pitaval, jakiś zbiór wypadków sądowych, a nie analiza przestępczości. Oczywiście konkretne postaci i przykłady są jak najbardziej potrzebne w takiej pracy, lecz jeśli sprowadza się ona niemal wyłącznie do tych przykładów - to nie jest dobrze.
O pracy policji też niewiele - ktoś coś widział, kogoś uznano za przestępcę, akcja. A gdzie praca śledcza, metody, sposoby prowadzenia obserwacji? Wiele w tej książce braków. Jest to raczej zbiór anegdot, dość dobrze poświadczonych źródłowo, ale dalekich od pokazania całego zjawiska. Nie ma też żadnej refleksji na temat choćby danego przestępcy. Może poza ocena w kolorach czerni i bieli.
Dobór informacji wyniknął w dużej mierze z materiałów prasy międzywojennej, co spowodowało, że dominuje Warszawa, trochę...