Nie tylko Szpicbródka

Okładka książki Nie tylko Szpicbródka Ryszard Dzieszyński
Okładka książki Nie tylko Szpicbródka
Ryszard Dzieszyński Wydawnictwo: Bellona, Edipresse Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 33) historia
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 33)
Wydawnictwo:
Bellona, Edipresse
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377699690
Tagi:
dwudziestolecie międzywojenne szpicbródka
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
314

Na półkach: , ,

Zaczyna się dobrze, bo Ryszard Dzieszyński napisał nieco prac historycznych, niektóre nawet niezłe. Ale pozory mylą.
"Nie tylko Szpicbródka" miało być swoistym kompendium o przestępczości dwudziestolecia. W rzeczywistości powstał raczej pitaval, jakiś zbiór wypadków sądowych, a nie analiza przestępczości. Oczywiście konkretne postaci i przykłady są jak najbardziej potrzebne w takiej pracy, lecz jeśli sprowadza się ona niemal wyłącznie do tych przykładów - to nie jest dobrze.
O pracy policji też niewiele - ktoś coś widział, kogoś uznano za przestępcę, akcja. A gdzie praca śledcza, metody, sposoby prowadzenia obserwacji? Wiele w tej książce braków. Jest to raczej zbiór anegdot, dość dobrze poświadczonych źródłowo, ale dalekich od pokazania całego zjawiska. Nie ma też żadnej refleksji na temat choćby danego przestępcy. Może poza ocena w kolorach czerni i bieli.
Dobór informacji wyniknął w dużej mierze z materiałów prasy międzywojennej, co spowodowało, że dominuje Warszawa, trochę Poznań i Kraków, niekiedy inne duże miasta, no i południe Polski (Lwów, Rzeszów). Gorzej przedstawia się prowincja. A szkoda.
Niektóre wątki prosiły się wręcz od bardziej szczegółowe potraktowanie, jak choćby sprawa Gorgonowej, czy działalność Taty Tasiemki. Autor jednak szybko kończył temat. Za szybko.
Kilkakrotnie pojawiają się nazwy fachów przestępczych i ich hierarchia, ale autor nie doprowadził sprawy do końca i nie wyjaśnił w każdym przypadku, czym zajmowali się niektórzy przestępcy, podając jedynie ich epitet bez wyjaśnienie. Również osławiona dintojra nie doczekała się bardziej szczegółowego omówienia.
Dużo zdjęć przypadkowych, np. plenery związane z miejscami przestępstw, ale przecież nie same przestępstwa. Są też powtórzenia zdjęć (np. s. 66 i 77). Brak wyraźnego wizerunku Szpicbródki - można było przecież je odnaleźć. I tak można mnożyć zarzuty. Jak do tego dołożymy liczne literówki, to nie wygląda to zachęcająco. Jeśli czytelnik chce dostać nieco rozbudowaną kronikę kryminalną, to może poczuje się zadowolony. Ale na obraz przestępczości dwudziestolecia - to za mało. Mam wrażenie, że seria powstawała "na kolanie", w pośpiechu, bez przemyślenia i czytelnik dostał taką literacką chałturę. Nie jestem usatysfakcjonowany.
PS. Kilkakrotne nazywanie przez autora mieszkańców małych miejscowości (z kontekstu wynika, że chodzi o mieszkańców wsi) kmiotkami (np. s. 65 - "nieskomplikowane umysły poczciwych kmiotków) jest bardzo obraźliwe. Można używać takich sformułowań w beletrystyce, a nie w opracowaniu popularnym czy popularnonaukowym. Nieładnie.

Zaczyna się dobrze, bo Ryszard Dzieszyński napisał nieco prac historycznych, niektóre nawet niezłe. Ale pozory mylą.
"Nie tylko Szpicbródka" miało być swoistym kompendium o przestępczości dwudziestolecia. W rzeczywistości powstał raczej pitaval, jakiś zbiór wypadków sądowych, a nie analiza przestępczości. Oczywiście konkretne postaci i przykłady są jak najbardziej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    27
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    7
  • Historia
    2
  • Dwudziestolecie
    2
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    2
  • 20-lecie międzywojenne
    2
  • Historia świat
    1
  • 000 - NIE MAM - znalezc, kupic/pozyczyc
    1
  • Posiadam, jeszcze nie przeczytałam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nie tylko Szpicbródka


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne