Girl Alone

Cathy Glass Wydawnictwo: HarperCollins literatura piękna
HarperCollins
2015-09-10
2015-09-10

Bardzo wciągająca i niezwykle trudna historia dziewczynki, która trafia pod opiekę Cathy Glass. Joss ma wiele problemów, z którymi próbuje sobie radzić w niebezpieczny dla niej sposób. Jest to przyczyną późniejszych tragicznych wydarzeń, które mają spory wpływ na życie i szczęście dziewczynki. Ja osobiście z każdym następnym rozdziałem coraz bardziej przywiązywałam się do głównej bohaterki, życząc jej jak najlepiej. Jest to interesująca książka, która pozwala lepiej przyjrzeć się problemom, z którymi na co dzień zmagają się nastolatki. Zdecydowanie warto przeczytać.

„Girl Alone” to najnowsza powieść Cathy Glass, która nie została jeszcze wydana w języku polskim.
Cathy Glass pisze książki o dzieciach, którymi opiekuje się w swoim domu jako opiekun zastępczy. Bardzo lubię jej sposób pisania o trudnych sprawach – spokojny i wyważony. Jednocześnie historie, które Cathy opisuje, mrożą krew w żyłach – patologie rodzinne, przemoc domowa, wykorzystywanie seksualne dzieci. Moim zdaniem nie ma bardziej wstrząsających historii niż te, w których bohaterami są cierpiące dzieci.
Bohaterką tej książki jest trzynastoletnia dziewczynka - Joss, która w tragiczny sposób straciła ojca, a następnie nie potrafiła zaakceptować swojego ojczyma. Jej matka nie radzi sobie z zachowaniem dziewczynki, i tak trafia ona do ciepłego, przytulnego domu Cathy i jej dzieci. Książkę czyta się jednym tchem – bardzo długo zachowanie Joss nie ulega poprawie, a nawet staje się gorsze. W końcu – następuje przełom, a akcja przyjmuje nieoczekiwany zwrot.
Książka porusza też problem systemu opieki społecznej w Wielkiej Brytanii, któremu daleko do doskonałości (podejrzewam, że podobna sytuacja ma miejsce w Polsce). Opiekun zastępczy, który na co dzień zajmuje się dzieckiem ma stosunkowo niewiele do powiedzenia i często musi godzić się na ustalenia, które nie służą podopiecznemu. W przypadku Joss jest to zgoda na to, aby trzynastoletnia dziewczynka przebywała poza domem przez większość wieczorów do godziny 22:30. Ustalenia takie podejmuje opiekun społeczny dziecka, który widuje je raz na jakiś czas i często nie ma pojęcia o wychowywaniu dziecka w praktyce. Cathy wie, że w czasie tych wieczorów Joss przebywa w podejrzanym towarzystwie, pije alkohol i prawdopodobnie pali marihuanę i nie może jej tego zabronić.
Książka zdecydowanie warta przeczytania.

• Z życia wzięte, problemy społeczne
  • 2016
  • Kindle