Grabież polskich skarbów

Okładka książki Grabież polskich skarbów Jerzy Besala
Okładka książki Grabież polskich skarbów
Jerzy Besala Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2015-10-21
2015-10-21

Bardzo fajnie napisana książka.

Bardzo fajnie napisana książka.

W czasie wojen Rzeczpospolita grabiono niemiłosiernie. Od czasów najdawniejszych Niemcy, Czesi a nawet Węgrzy wywozili liczne skarby. Szczególne nasilenie nastąpiło w wieku XVII zwanym wiekiem wojen. Z szaleńczą desperacją łupili nas Szwedzi, Tatarzy, Turcy, Kozacy, wojska moskiewskie i pruskie. Potem było jeszcze gorzej /rozbiory, dwie wojny światowe/. Na koniec Niemcy i Sowieci wywieźli 600 tysięcy dzieł wartych miliony...Ale czy my Polacy byliśmy święci - nie.

Jerzy Besala ukończył liceum Mikołaja Reja w Warszawie, a w 1976 studia historyczne na UW. Początkowo interesował się dziejami najnowszymi, ale później zajął się Rzecząpospolitą szlachecką. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. biografii Stefana Batorego, Tajemnic historii Polski, biografii Stanisława Żółkiewskiego, pięciotomowej publikacji Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn oraz obszernych monografii Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Piastów i Rzeczypospolitej szlacheckiej (t.1) i Czasy rozbiorów (t. 2).
Publikował lub publikuje artykuły w poczytnych czasopismach: „Polityce”, „Dzienniku Polskim”, „Wiedzy i Życiu”, „Focusie” i „Focusie Historia”.
W 2013 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju„ oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w popularyzowaniu wydawnictw książkowych o tematyce historycznej i patriotycznej.

Wojny od zawsze były związane z najazdami i grabieżą. Polska doświadczyła tego niejednokrotnie, a w szczególności w okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej. Czym to zostało spowodowane? Musimy cofnąć się do czasów panowania Jagiellonów, kiedy Polska przeżywała okres świetności.

Najczęściej atakowali nas Czesi, był to odwet księcia Brzetysława za spustoszenia pod Wełtawą. Atakował Bolesław Chrobry. Po śmierci króla Władysława IV Wazy Rzeczypospolita zaczęła ponosić klęski. Doznawała wielu szkód. Zostało to spowodowane rewolucją kozacką Bohdana Chmielnickiego, a następnie potopów: moskiewskiego, szwedzkiego i siedmiogrockiego. Przez te działania wojenne zostało tak mało kościołów gotyckich i renesansowych.
Przez wiele lat Polska starała się odzyskać swoje dobra. Po traktacie ryskim z Rosją bolszewicką w 1921 roku, odzyskaliśmy część zbiorów. Uzyskaliśmy dostęp od Szwecji do ich księgozbiorów i archiwów. Niestety, do dnia dzisiejszego Polska próbuje odzyskać swoje zbiory.

Książka należy do gatunku popularnonaukowego i jest skierowana do miłośników historii. Autor ma świetny styl pisarki i wnikliwie przedstawia problem. Jest to tematyka, która trochę została zapomniana. Uczymy się o bitwach i wojnach, ale nie są nam przedstawione straty jakie ponieśliśmy. Nie chodzi tu o straty wojsk, a dokładnie o starty źródeł kultury. Są to starty, których w ogóle już nie odzyskamy, albo będzie to trwało latami.
Moim zdaniem książka jest interesująca i warto po nią sięgnąć. Choćby po to, żeby poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Pomimo tego, że są to czasy od nas odległe.

Opinia również pojawiła się na blogu: www.literaturadawnablog.wordpress.com

"Grabież skarbów Polski" to książka autorstwa Jerzego Besala, autora znakomitych opracowań historycznych z zakresu historii polski. Autor potrafi podawać ciekawe fakty w przystępny sposób, zaciekawiając tym samym czytelnika. Realia burzliwych losów polskiej historii zostały pokazane w sposób rzeczowy i pasjonujący. Nawet dla laika z dziedziny historii. Książka przenosi nas w świat licznych walk na wielu frontach, podstępnych zmagań politycznych oraz pogoni za bogactwami. Niejednokrotnie za wszelką cenę, bez względu na środki. Pozycja ta opowiada o grabieży skarbów z ziem polskich w czasach licznych wojen i walk o przeżycie w niebywale trudnych czasach.

Na przestrzeni XVII wieku państwo polskie została niemal doszczętnie splądrowane z rąk wielu najeźdźców. Najazdy wojsk moskiewskich, pruskich, szwedzkich czy choćby austriackich doprowadziły do wielkich mordów na polskiej ludności, dewastacji budynków oraz grabieży licznych bogactw. Opowieść ta przenosi nas w realia gdy niegdyś potężna Rzeczpospolita została niemal doszczętnie zniszczona, a dorobek wielopokoleniowej pracy zagrabiony. Najazdy tatarskie, saskie, siedmiogrodzkie i kozackie dokonały spustoszeń, których już nie uda się odtworzyć. Jest to bardzo interesująca książka dostarczająca sporej dawki wiedzy na temat niezwykle ważnej części naszej historii. Oby więcej takich pozycji na naszym rynku wydawniczym.

Jerzy Besala przedstawił losy rozdzieranej rzeczpospolitej w sposób rzeczowy i wciągający. Historia państwa polskiego jest bogata i częstokroć spływająca krwią, co autor nie jednokrotnie wspomina. W książce nie zabraknie wielu dat, opisów historycznych postaci i zagrabionych z ziem polski skarbów i bogactw. Autor opisuje wszystko z zegarmistrzowską precyzją, dzięki czemu możemy w dokładny sposób poznać wiele ciekawych szczegółów z tamtego burzliwego okresu. Pióro autora jest bogate i barwne, dzięki czemu lektura to prawdziwa przyjemność. Obraz epoki został przedstawiony wiarygodnie i prawdziwie. Książka powinna wciągnąć miłośników historii oraz osoby szukające emocjonującej i wciągającej lektury. Historia Polski jest na tyle intrygująca, że ani się obejrzymy to przewrócimy ostatnią stronę.

"Grabież skarbów Polski" to porywająca i ciekawie napisana książka, Jerzy Besala pisze wyrazistym piórem i posiada dużą wiedzę w omawianym temacie. Pozycja ta pokazuje obraz epoki rozdartej licznymi konfliktami i krwawymi walkami. Gdzie walka o władzę, pieniądze i przetrwanie była zaciekła, bez miejsca na krztynę litości. Tło historyczne zostało pokazane wiernie, lecz nie zanudzając nadto natłokiem faktów. Całość czyta się szybko, od pierwszej do ostatniej strony. Pozycja bardzo porządnie napisana. Jak najbardziej polecam.

Doskonałe, jak wszystko tego autora.

Doskonałe, jak wszystko tego autora.

To tylko moja subiektywna ocena. Dla mnie trudno się czyta, zbyt wiele szczegółów, dat, nazwisk i wojen. Sumarycznie daje do myślenia i nasuwa refleksję jak wiele z narodowych skarbów przepadło...

• Chcę Przeczytać - Literatura Faktu
  • Nauki społeczne - historia
  • Polska

Dodaj cytat z książki Grabież polskich skarbów