Pani McGinty nie żyje

Tłumaczenie: Bartłomiej Madejski
Cykl: Herkules Poirot (tom 28) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Mrs McGinty's Dead
lacerta

Dlaczego zginęła prosta kobieta sprzątająca ludziom po domach, pani McGinty? Czy rzeczywiście zabił ją jej lokator dla kilku funtów ukrytych pod podłogą? Do Herkulesa Poirot zgłasza się policjant, który nie wierzy w winę oskarżonego i skazanego Jamesa Bentleya. W Broadhinny, gdzie doszło do tragedii, wszyscy mieszkańcy to prawi ludzie, a na ołtarzu cudzej prawości niejeden już położył głowę –...

Do Herkulesa Poirot zgłasza się policjant, który nie wierzy w winę oskarżonego i skazanego Jamesa Bentleya. W Broadhinny, gdzie doszło do tragedii, wszyscy mieszkańcy to prawi ludzie, a na ołtarzu cudzej prawości niejeden już położył głowę – jak trzeźwo zauważa detektyw. Co więcej, tylko jego zastanawia, kogo przedstawiają fotografie ze starej gazety.
„Pani McGinty nie żyje. Umarła, ale jak?
Na kolanach, jak ja, o tak”.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015

źródło okładki: agathachristiekolekcja.pl

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2019-06-22
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Jaka piękna i bardzo "pisarska" zemsta Christie na tych wszystkich "młodych, zdolnych i obiecujących", którzy porywali się by zekranizować którąś z jej książek, ale w gruncie rzeczy nie o historię im chodziło, tym bardziej nie o autorkę historii, a tylko o promocję siebie.
Te ich ciągotki, by zmienić wszystko, a równocześnie całkowity brak talentu, który nie pozwalał im na napisanie WŁASNEJ sztuki, woleli czyimś nazwiskiem torować sobie drogę do sławy.
Christie rozprawiła się z tym typem ludzi w naprawdę pięknym stylu!

Herodott | 2019-05-14

Uwielbiam jej twórczość. Pomysłowa akcja, nietuzinkowe zwroty. Trzyma napięcie. Warto. 10/10

Elis_88 | 2019-03-07

Bardzo fajny kryminał i mroczny i taki starszej daty ;)

| 2019-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2019

Wciągająca, trzymająca w napięciu i dająca do myślenia. Nie będziecie mogli oderwać się od niej, póki nie doczytacie do końca!
Polecam!

MonikaNatalia | 2019-01-19

Cudowna książka, przeczytana kilkadziesiąt razy.

Podobało mi się przede wszystkim to, że Poirot, szukając sprawcy zabójstwa pani McGinty, poruszał się w obrębie małej społeczności ludzi żyjących na wsi, takie zagadki są chyba jednymi z najbardziej zajmujących. No i tradycyjnie - typowałam mordercę, ale Christie ponownie wyprowadziła mnie w pole, jednak nie mam jej za złe. Bawiłam się świetnie podczas lektury a powrót do jednego z moich ulubionych bohaterów literackich, jakim jest Herkules Poirot, sprawił mi ogromną przyjemność.

golteria | 2018-10-16

Herbaciarnia - coś na wskroś angielskiego, coś na wskroś banalnego, a mimo to zbrodnia nie jest banalna. Jak zwykle po mistrzowsku Agatha Christi kreśli sylwetki ludzi opanowanych przez swoje demony - pychę, pragnienie sławy, niewierność, chciwość. Który z tych grzechów głównych popchnie kogoś do okrutnej zbrodni?

Emma | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Bardzo zakręcona powieść Agathy Christe.
W małym miasteczku zostaje zamordowana sprzątaczka. Motywy są jasne: giną pieniądze, które policja odnajduje w ogródku. Bardzo szybko zostaje aresztowany miejscowy nieudacznik, lokator pani MacGinty i skazany na śmierć. Jednak inspektor prowadzący śledztwo nie jest przekonany o jego winie. Prosi Poirota o pomoc. Okazuje się, ze sprawa wcale nie jest tak prosta, jak się wydawało.
Film jest dość wierny, ale mam takie wrażenie, ze wątki powieści posłużyły do jeszcze jednej ekranizacji.

Chyba muszę odstawić na jakiś czas Agathę Christie. Od pewnego czasu męczą mnie jej książki. Ta powieść była nudna do bólu. Czasami byłam tak znudzona, że miałam ochotę porzucić ją bo zaczynałam usypiać. Jedyny ciekawszy moment tej opowieści to fragment, w którym Poirota prawie wepchnięto pod pociąg. Ta pozycja to nic ciekawego.

LadyBlackCat | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Ofiarą morderstwa jest oczywiście tytułowa pani McGinty, sprzątaczka z małej miejscowości Broadhinny. I już właściwie na początku Herkules Poirot został poinformowany, że wszyscy mieszkańcy tego miasteczka "to bardzo przyzwoici ludzie". Jako znawca charakterów ludzkich uwagę tą potraktował ze sporym dystansem, ale ma ona spore znaczenie dla rozwiązania zagadki, bo rzeczywiście w miasteczku większość mieszkańców, jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli, dość mocno miała na względzie to, "co ludzie sobie pomyślą". I to właśnie ta okoliczność jest kluczem do rozwiązania zagadki.
Motywem zabójstwa według detektywa mogła nie być chciwość, zazdrość czy temu podobne namiętności, ale "troska" o "dobre imię", aby nikt się nie dowiedział o pewnych faktach.
Galeria postaci, jaką poznajemy, jest wysoce oryginalna. Jest chociażby polityk, który permanentnie myśli, co ludzi powiedzą, jak tu się nikomu nie narazić, nie podpaść, a już szczególnie nie podpaść prasie. Jest też skazany za zabójstwo...