Pani McGinty nie żyje

Okładka książki Pani McGinty nie żyje
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 28) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 28)
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Mrs McGinty's Dead
Wydawnictwo Dolnośląskie
2015-12-03
1991-01-01
Data 1. wydania:
1981-01-01
Bartłomiej Madejski

1943 ocen

Kto zna książki Christie ten będzie wiedział czego się spodziewać. Małe miasteczko, niespodziewana zbrodnia, zamknięty krąg kilku podejrzanych i Herkules Poirot w centrum zdarzeń. Autorka nie zdecydowała się łamać swojego sprawdzonego schematu i niebezpiecznie otarła się o powtarzalność. Po początkowych stronach wręcz odniosłam wrażenie, że ja ten tytuł już czytałam w innym wydaniu. Potem uczucie powoli mija, ale historia bardzo niechętnie nabiera własnego, niepowtarzalnego charakteru. I choć nie udało mi się wytypować mordercy to niestety nie jest to zasługa wybitnie skonstruowanej intrygi, lecz przykremu faktowi, że właściwie mnie ta historia nie zainteresowała. Gdzieś w trakcie wszystko mi się rozmyło, niektóre wątki jak dla mnie były zbytnio naciągane i czuję, że zabrakło kilku stron by kulminacyjny moment poprowadzić w jasny i satysfakcjonujący mnie sposób. Jak najbardziej jest to poprawny kryminał, w tym typowym dla Christie stylu, ale dla osób, które mają za sobą lekturę kilku-kilkunastu książek autorki, nie będzie to nic odkrywczego, a wręcz momentami tytuł ten będzie miał posmak banału.

Dobry kryminał, super się czyta. Niby prosta historia, ale zagmatwana przeszłością. Jeden artykuł w gazecie plus zdjęcie i afera gotowa. Morderstwo kobiety, która zajmowała się sprzątaniem w domach bogatszych sąsiadów w małym miasteczku Broadhinny nie było ważnym epizodem w życiu jego mieszkańców. Szybko znaleziono sprawcę i zapomniano o tym fakcie poza oczywiście prawdziwym mordercą. I gdyby nie komisarz badający sprawę, który sprowadził znakomitego detektywa Herculesa Poirot, za morderstwo odpowiadałby niewinny człowiek. Dobra, wciągająca historia, od której trudno się oderwać.

Czy można zmienić to, co nieuniknione? Czy słynny, pedantyczny belgijski detektyw jest w stanie uratować życie człowiek skazanego na śmierć? Znów logika, porządek i szare komórki rządzą! Swoją drogę te dziecięce angielskie wierszyki - wyliczanki przyprawiają o dreszcze...

Kolejne ekscytujące spotkanie z Herkulesem Poirot! (i kolejna, moja, porażka dedukcyjna ;p )
Ten angielski klimat ówczesnych lat, niepowtarzalny Herkules Poirot, i kolejna, świetna, zagadka kryminalna...
Ehhh...

Ehhh...

Przyjemnie się czyta🤗 polecam

Przyjemnie się czyta🤗 polecam

Pani McGinty już nie żyje, jednak jej duch, uporządkowany, trochę wścibski, unosi się nad powieścią, żądając odpowiedzi na pytania, których rozwiązanie może znaleźć jedynie Hercules Poirot, najsłynniejszy z detektywów.

Co prawda jestem już po wielokrotnym seansie serialu Granady, najlepszej ekranizacji dzieł Agathy Christie jaka powstała i prawdopobnie powstanie, jednak lektura powieści sprawiła mi niewypowiedzianą radość. Styl Agathy jest metodyczny, niczym sam detektyw, a zagadka wydaje się przez sposób prowadzenia śledztwa jeszcze bardziej tajemnicza.

Czy pani McGinty miała wrogów? Czy był to rabunek, podczas którego starsza pani przyłapała złodzieja na gorącym uczynku? I co wspólnego ze sprawą mają stare zdjęcia wycięte z gazety? Czyżby to była sprawa, która rozpoczęła się wiele wiele lat temu?

Wyjątkowo intrygujący kryminał w klasycznym stylu, który sprawia, że szare komórki puszczają trybiki w ruch, próbując zgadnąć przed Poirotem, kto zabił.

Christie nie trzeba polecać, przecież mamy do czynienia z królową powieści detektewistycznej.

Swoja drogą, plotkarskie magazyny nie zmieniły się ani na jotę, a niektórzy powinni uważać na wybrzuszone konserwy ;)

Początek książki trochę mnie znudził i zniechęcił. Miałam wrażenie, że prawdziwa akcja nigdy się nie zacznie. Później przeżyłam bardzo miłe zaskoczenie: akcja zaczęła się rozwijać, a Poirot zaczął być sobą. Często przy książkach Christie po kilku pierwszych rozdziałach zaczynam podejrzewać kto jest mordercą, a następnie zmieniam kompletnie swoje przypuszczenia. Oczywiście po rozwiązaniu zagadki przez naszego detektywa, wracam do początku książki i szukam momentów, które wskazywałyby na właściwą osobę. Nie inaczej było tym razem, ale zakończenie mnie nie zadowoliło. Mimo wszystko była to bardzo przyjemna lektura.

Na półkach: , , , ,

Jedna z lepszych pozycji A. Christie, które czytałam. Wciągająca, pełna zagadek, które nie sposób samemu rozwiązać. Warta uwagi, ciekawa, tajemnicza.

Od dawna chciałam przeczytać coś od najsłynniejszej autorki kryminałów. W końcu się udało - przypadkiem dorwałam "Panią McGinthy" na miejskim kiermaszu książek.

Jestem zachwycona prowadzeniem narracji, angielskim humorem oraz głównym bohaterem - Herkulesem Poirot.

Czytając, czułam się jak w jednej z tych gier, w których szuka się questów. :) Być może zabrzmiało to śmiesznie i banalnie, jednak przyznaję, że jest to moje pierwsze spotkanie z kryminałem od zamierzchłych czasów licealnych, kiedy wpadły mi w ręce wyłącznie młodzieżowe tytuły. Stad moja naiwna ekscytacja konstrukcją tej książki i sposobem narracji.

To książka naprawdę warta przeczytania i jestem pewna, że sięgnę jeszcze po jakiś kolejny tytuł Agathy Christie.

To była całkiem niezła część przygód Poirota! :D
Polecam i pozdrawiam

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

To była całkiem niezła część przygód Poirota! :D
Polecam i pozdrawiam

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .