Beautiful Darkness

Mikołaj Pa

źródło okładki: https://www.drawnandquarterly.com/search/Beautiful%20Darkness

Koli | 2019-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2019

Tym, co najpierw rzuciło mi się w oczy był przepiękny akwarelowy styl tego komiksu. Głównie z tego względu postanowiłam go przeczytać, szukając jakiegoś ciekawego wizualnie. Nie zawiodłam się, gdyż każdy panel jest przepięknie namalowany, jak też pasuje idealnie do historii. Pomimo żywych kolorów, jest to bardzo mroczna historia i, mimo że postacie początkowo wyglądają bardzo naiwnie i dziecinnie, wykazują się wyjątkową brutalnością, w zetknięciu z trudnymi sytuacjami.
Komiks jest bardzo krótki i przewija się przez niego bardzo wiele postaci, ale bardzo mi się to w nim podobało, że pokazywał różne oblicza tajemniczych małych stworzonek,

yodapl | 2018-11-10
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, 2018
Przeczytana: 10 listopada 2018

Oglądając pierwszy materiał wideo, który Joachim Tumanowicz wrzucił na YouTuba od czternastu lat, plus minus, srogo zaintrygowałem się omawianym przez niego komiksem. "Piękna Ciemność" - kuriozalny dance macabre, komiks łączący cukierkowość z najmroczniejszym z mrocznych mroków i tytuł zupełnie nieoczywisty i intrygujący. Album ma niecałe 100 stron, a więc łyknąłem go w całości w ten deszczowy wieczór i muszę powiedzieć, ze było to dość ambiwalentne doświadczenie.
"Piękna Ciemność" nie ma fabuły. Opowieść skupia się na skrzatkowatych słodkich stworzonkach, które opuszczają zwłoki małej dziewczynki, która w niewyjaśnionych okolicznościach poległa w jakimś lesie. Charakterystyka postaci waha się od chodzących stereotypów do absolutnie tępych postaci tła. Wszyscy muszą jakoś odnaleźć się w nowej rzeczywistości i przetrwać na własną rękę w lesie. I tak przewracamy kolejne karty komiksu, chłonąc kolejne "przygody" bohaterów. Cudzysłów nie jest tu przypadkowy; większość skrzatków ginie w...

marti | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku, 2017
Przeczytana: 01 lutego 2017

Brian K. Vaughan polecał Beautiful Darkness w jednym z zeszytów Sagi. Byłam zaciekawiona, co urzekło jednego z moich ulubionych scenarzystów w powieści graficznej francuskich autorów. Przewrotny tytuł idealnie oddaje treść książki, gdzie w pastelowym świecie małe ludziki dokonują makabrycznych czynów. Twórcy nie narzucają jedynej słusznej interpretacji i pozwalają czytelnikowi na tworzenie swoich teorii.