Róża Wersalu tom 1

Okładka książki Róża Wersalu tom 1 Riyoko Ikeda
Okładka książki Róża Wersalu tom 1
Riyoko Ikeda Wydawnictwo: J.P. Fantastica Cykl: Róża Wersalu (tom 1) Seria: Mega Manga komiksy
620 str. 10 godz. 20 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Róża Wersalu (tom 1)
Seria:
Mega Manga
Tytuł oryginału:
Berusaiyu no Bara
Wydawnictwo:
J.P. Fantastica
Data wydania:
2016-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-01
Liczba stron:
620
Czas czytania
10 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374714631
Tłumacz:
Michał Żmijewski
Tagi:
dramat historyczna romans zmiana płci shoujo manga
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
570
272

Na półkach:

Klasyka shojo, piewsza manga z tego nurtu, której autorka podjęła się tak poważnego tematu jak Rewolucja Francuska. Hisotria ma wpływ na losy postaci i tych prawdziwych i fikcyjnych, a nie jest tylko umownym tłem. Same tła są jeszcze bardzo poste, postacie (ich fryzury i ubrania) są dopracowane i urocze, choć profile jeszcze autorce nie wychodza. Rozbawiło mnie rozszerzenie w długich spodniach Oskar (jak w dzwonach),ale to tylko detal, który ma swój urok. Zastanawia postępowość bohaterki fikcyjnej, która przejmuje się rozrzutnością dworu i losem biedoty, ale ta cecha wpływa na postępowanie bohaterki. Oskar jest wojowniczą kobieta, ale w kilku kadrach kopie bardziej jak wierzgająca baletnica niż żołnierz. Ten komiks trochę się zestarzał, ale i tak nawet dziś robi wrażenie podejmowaną tematyka, nakładem pracy autorki i odważnym podejściem do różnych spraw. Zauroczył mnie kiedyś serial animowany "Lady Oskar" ze wspaniała muzyka i klimatyczną lekko mroczną atmosferą, ale pierwozór też ma wiele do zaoferowania.

Klasyka shojo, piewsza manga z tego nurtu, której autorka podjęła się tak poważnego tematu jak Rewolucja Francuska. Hisotria ma wpływ na losy postaci i tych prawdziwych i fikcyjnych, a nie jest tylko umownym tłem. Same tła są jeszcze bardzo poste, postacie (ich fryzury i ubrania) są dopracowane i urocze, choć profile jeszcze autorce nie wychodza. Rozbawiło mnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
680
74

Na półkach:

Ikona mangi, nie tylko shoujo. I jak to klasyk - ciężki do oceny.
Intryga dworska jest wciągająca, autorka postarała się o różne smaczki i plotki historyczne. I jak łatwo władca może popaść w niełaskę.
Mi osobiście podoba się ta "przestarzała" kreska. Loki, przepych strojów, te gwiazdkowe oczy i gęste rzęsy. Prawie pozbawiona rastrów, czysta czerń i biel.

I ta czysta "czerń i biel" - w większości przypadków widać na pierwszy rzut oka widać kto tutaj jest zły, kto dobry, a kto zły - to główna bolączka tej historii. Dla mnie wypada to bardzo naiwnie, więc mam nadzieje, że coś się zmieni w dalszych częściach.
A przede wszystkim te przedramatyzowane wybieganie, rzucanie się na podłogę we łzach. Można by na tym zrobić pijacką grę przy lekturze.
Obstawiam, że po historię Oskar sięgną starzy wyjadacze co to chętnie porównają jak kiedyś rysowano mangi przed "moe- panienkami", czy co było tak rewolucyjnego w postaci Oskar. Młodszych czytelników najpewniej odrzuci przestarzała kreska i dramaturgia.

Uważam, że to był świetny pomysł, że w Polsce zyskała formę wydania zbiorczego i o dużo większym formacie niż przeciętne tomiki.

Ikona mangi, nie tylko shoujo. I jak to klasyk - ciężki do oceny.
Intryga dworska jest wciągająca, autorka postarała się o różne smaczki i plotki historyczne. I jak łatwo władca może popaść w niełaskę.
Mi osobiście podoba się ta "przestarzała" kreska. Loki, przepych strojów, te gwiazdkowe oczy i gęste rzęsy. Prawie pozbawiona rastrów, czysta czerń i biel.

I ta czysta...

więcej Pokaż mimo to

avatar
364
264

Na półkach:

Choć intrygom i zawiłością miłosnym nie ma tu końca to historia jest bardzo dobrym odstresowywaczem od rzeczywistości.

Choć intrygom i zawiłością miłosnym nie ma tu końca to historia jest bardzo dobrym odstresowywaczem od rzeczywistości.

Pokaż mimo to

avatar
11684
493

Na półkach: ,

Świetna manga shoujo przenosząca czytelni-ków do przedrewolucyjnej Francji. Mamy tutaj postać tytułowej Oscar, wychowywanej przez ojca (marzącego o synu) na... mężczy-znę. (zostaje kapitanem Gwardii Królewskiej),Marię Antoninę, królową Francji, Fersena, Andre (który stanie się ukochanym Oscar) oraz atmosferę przyszłej rewolucji i potem gilotyn. Sama autorka w 1972 r. stworzyła mangę bo inspiracją była biografia Marii Antoniny Stefana Zweiga. Cudowny klasyk, który był liderem wśród shoujo do pojawienia się ,,Czarodziejek z Księżyca" (w obu utworach widać podobną kreskę). Polecam!☺ Autorka otrzymała wkrótce po premierze mangi Legię Honorową od Francuzów. Oprócz tego stworzyła mangę (niewydaną w Polsce) o... Napoleonie.

Świetna manga shoujo przenosząca czytelni-ków do przedrewolucyjnej Francji. Mamy tutaj postać tytułowej Oscar, wychowywanej przez ojca (marzącego o synu) na... mężczy-znę. (zostaje kapitanem Gwardii Królewskiej),Marię Antoninę, królową Francji, Fersena, Andre (który stanie się ukochanym Oscar) oraz atmosferę przyszłej rewolucji i potem gilotyn. Sama autorka w 1972 r....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1055
1019

Na półkach: ,

Rewolucja Francuska zwana również Wielką Rewolucją to etap w dziejach Francji nad wyraz wdzięczny do opowieści. Znajdziemy zarówno wielkie dzieła literackie, filmowe jak i obrazy przedstawiające wydarzenia z tamtego okresu. Wyjątkiem nie jest tutaj również japoński komiks, a dzieło Riyoko Ikedy pod względem stworzonej historii spokojnie może być porównywane do najlepszych książek. Dlatego tych którzy jeszcze nie mieli okazji poznać Róży Wersalu, serdecznie zapraszam do poznania historii Lady Oskar i młodej królowej Marii Antoniny.

Na początek muszę przyznać, że uwielbiam historie oparte na wydarzeniach z Rewolucji Francuskiej, dlatego z tym większą ciekawością sięgnęłam po Różę Wersalu – tytuł wiele lat zapowiadany w Polsce i chwalony przez wiele osób. Choć słowo chwalony nie oddaje tutaj pełni popularności i zachwytów jakie wywołuje dzieło Riyoko Ikedy. Wiele osób uważa Różę Wersalu za jedną z najważniejszych mang w historii japońskiego komiksu i po lekturze zaledwie pierwszego tomu polskiego wydania muszę przyznać, że wcale się tym słowom nie dziwię, a wręcz w pełni je podzielam. Co jednak sprawia, że Róża Wersalu jest dziełem tak wyjątkowym?

Odpowiedź na to pytanie trudno zamknąć w jednym zdaniu. Róża Wersalu posiada wszystko czego można oczekiwać od dobrego tytuł: wciągającą, trzymającą w napięciu historię, dbałość o realizm i odwzorowanie charakterystycznych cech epoki historycznej – która przekazana zostaje zarówno w sposobie prowadzenia historii jak i poprzez kreskę, gdzie poprzez fantastyczne rysunki oddany zostaje zarówno przepych francuskiego dworu jak i kontrastujące z nim ubóstwo biedniejszych warstw społeczeństwa, aż w końcu przechodząc do świetnie wykreowanych bohaterów, których losy przyjdzie nam śledzić.

Zacznijmy jednak od historii. W 1755 roku na świat przychodzi trójka dzieci, których losy połączą się w przyszłości, są to kolejno: córka cesarzowej Marii Teresy – Maria Antonina, potomek jednego ze starych szwedzkich rodów szlacheckich – Hans Axel von Fersen i szósta córka francuskiego generała de Jarjayes – Oscar. Pierwszy tom skupia się głównie na pierwszym z owych dzieci – młodej Marii Antoninie, która w wieku czternastu lat zostaje wydana za następcę tronu Francji – Ludwika XVI. Okres beztroskich zabaw dziecięcych zostaje przerwany, a młoda delfina musi nauczyć się życia na królewskim dworze i przygotować do pełnienia roli królowej Francji. Wspomagać ją będzie w tym Oscar – wychowana na żołnierza, ceniąca sobie własny honor i dobro kraju ponad wszystko inne.

Akcja skupia się na wspominanych bohaterach, pokazując dworskie konflikty i uciechy, których w wielu wypadkach pomysłodawczynią jest młoda Antonina, a następnie jej niefortunny romans z Fersenem oraz przygody Oscar. W tle zaś czytelnik jest świadkiem wydarzeń historycznych rozgrywających się w osiemnastowiecznej Francji: objęcie tronu przez Ludwika i Marię Antoninę oraz pierwsze lata rządów młodych władców.

Autorka z niebywała starannością przedstawia bohaterów, zarówno tych wzorowanych na rzeczywistych postaciach jak i całkiem fikcyjnych, pozwalając czytelnikowi poznać ich zarówno z tej dobrej jak i złej strony, a przede wszystkim pozwalając zrozumieć przyczyny ich postępowania. I tak przykładowo czytelnikowi przyjdzie zrozumieć dlaczego Maria Antonina nie była w stanie spełnić pokładanych w niej oczekiwań i jak zgubnym okazało się przekonanie, że jej własne szczęście tożsame jest ze szczęściem jej ludu. Najciekawszą postacią jest jednak fikcyjna Lady Oscar – kobieta wychowana na mężczyznę i pozostająca w wiecznym konflikcie, rozdarta między światem męskim i żeńskim, nie potrafiąca odnaleźć się ani w jednym ani w drugim.

Róży Wersalu nie można w żadnym przypadku traktować jak powieści historycznej, trudno jednak zaprzeczyć, że jej lektura stanowi połączenie przyjemnego z pożytecznym. Choć Riyoko Ikeda wplata do wydarzeń historycznych wiele postaci i wątków będących jej własnym wymysłem, to jednak trudno zaprzeczyć, że z wielką dbałością odwzorowuje realia w jakich przyszło żyć jej bohaterom i przybliża czytelnikowi przyczyny wybuchu Rewolucji Francuskiej.

Kreska znacznie różni się od tego do czego przyzwyczaiły czytelników obecnie wydawane tytuły i wiele osób określi jej mianem przestarzałej. Osobiście jednak uważam, że w tym tkwi jej urok i piękno. Podczas lektury warto zwrócić uwagę na spory kontrast jaki występuje między starannymi, pełnymi detalami rysunkami, które momentalnie potrafią przejść w obrazy rodem z karykatury. Wprowadza to do historii swego rodzaju element komiczny, a przy tym przywodzi na myśl teatr, w którym bohaterowie zakładają maski mające uwydatnić targające nimi emocje.

W Polsce Róża Wersalu ukazała się w ramach cyklu Mega Manga i oryginalne dziesięć tomików historii z czasów osiemnastowiecznej Francji zamkniętych zostało w trzech opasłych tomach. Pierwszy z nich liczy sobie 590 stron i został wydany w charakterystycznym dla Mega Mangi formacie i opatrzony obwolutą. Tom otwiera kilka kolorowych ilustracji, a druk cechuje wyrazista czerń, która podkreśla fantastyczną kreskę Riyoko Ikedy. Jedynym minusem wydania jest fakt iż przez objętość tomu dość łatwo o załamanie grzbietu, dlatego podczas lektury należy się z nim obchodzić dość ostrożnie.

Do tego wszystkiego należy także wspomnieć o bardzo dobrym tłumaczeniu dzięki któremu całość czyta się lekko i przyjemnie. Na końcu tomu nie zabrakło również kilku słów od tłumacza, które pozwalają lepiej zrozumieć pewne rzeczy.

Różę Wersalu już po lekturze pierwszego tomu można nazwać arcydziełem i jestem pewna, że niezwykłość tego tytułu docenią również osoby nie przepadające za tytułami, które można nazwać klasycznymi. Róża jest bowiem klasyką w pełnej krasie, klasyką mangi pokazującą, że starsze tytuły posiadają urok i styl, którego nie raz brakuje nowszym dziełom, klasyką historii o miłości, honorze i przeznaczeniu obok której nie można przejść obojętnie. Każdemu z całego serca polecam lekturę Róży Wersalu, by mógł przekonać się dlaczego jest to tytuł, który zasługuje na miano Mega Mangi, a także by zobaczył jak fascynująca może być historia i jak piękne opowieści mogą powstać na podstawie prawdziwych wydarzeń. Dajcie oczarować się przepychowi osiemnastowiecznej Francji zanim ta pogrąży się w chaosie.

http://koszzksiazkami.pl/roza-wersalu-tom-1-recenzja/

Rewolucja Francuska zwana również Wielką Rewolucją to etap w dziejach Francji nad wyraz wdzięczny do opowieści. Znajdziemy zarówno wielkie dzieła literackie, filmowe jak i obrazy przedstawiające wydarzenia z tamtego okresu. Wyjątkiem nie jest tutaj również japoński komiks, a dzieło Riyoko Ikedy pod względem stworzonej historii spokojnie może być porównywane do najlepszych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
238
34

Na półkach:

Jest to tytuł, na który czekało wielu. W tym także i ja - kilka lat temu obejrzałam anime pod tytułem "Róża Wersalu" (w Europie to anime było znane także pod tytułem "Lady Oscar") i byłam nim wręcz oczarowana, mimo swoich lat (ekranizacja powstała w 1979 roku). Nie myślałam, że doczekam się polskiej wersji tej mangi (bo anime również nigdy nie było oficjalnie wydane w Polsce),a jednak. Stało się to dzięki wydawnictwu JPF, które wcześniej wydało inną mangę pani Riyoko Ikedy, czyli "Aż do nieba", mangę opowiadającą o dziejach księcia Józefa Poniatowskiego. Byłam naprawdę mile zaskoczona, że postanowiono zdobyć licencję na mangę i wydać ją w języku polskim, a to wydanie jest w dodatku wyjątkowo piękne. Nie mogłam się doczekać pierwszego tomu i w końcu od wczoraj mam go w swoich rękach. Powiem krótko - jestem zachwycona.

Rok 1755. W trzech różnych krajach Europy na świat przychodzą trzy osoby, których losy splotą się później w Paryżu. W Szwecji w tym roku narodził się hrabia Hans Axel von Fersen, późniejszy uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. We Francji żona generała de Jarjayes wydaje na świat kolejną córkę. Niezadowolony ojciec daje jej na imię Oscar i postanawia wychować ją na syna. W listopadzie 1755 roku w Austrii zaś narodziła się Maria Antonina Austriaczka, późniejsza królowa Francji, którą spotka tragiczny los. Piętnaście lat później Maria Antonina wychodzi za mąż za Ludwika Augusta, wnuka króla Ludwika XV, a tym samym zostaje Delfiną (następczynią tronu) Francji. Kapitanem jej gwardii jest Oscar François de Jarjayes, która ma za zadanie chronić ją za wszelką cenę. Tymczasem Maria Antonina czuje się nieco zagubiona w nowej roli, a Wersal staje się miejscem pełnym intryg pałacowych i polem walki o wpływy na dworze królewskim. Przypadek sprawia, że Maria Antonina i Oscar poznają hrabiego Fersena, na którego widok serce zabiło mocniej zarówno królowej, jak i jej kapitanowi... Bohaterowie tej opowieści nie zdają sobie jednak sprawy, co czeka ich wkrótce w przyszłości. (...)
Czytaj dalej na: http://recenzjekay.blogspot.com/2016/04/roza-wersalu-tom-1-1972.html#more

Jest to tytuł, na który czekało wielu. W tym także i ja - kilka lat temu obejrzałam anime pod tytułem "Róża Wersalu" (w Europie to anime było znane także pod tytułem "Lady Oscar") i byłam nim wręcz oczarowana, mimo swoich lat (ekranizacja powstała w 1979 roku). Nie myślałam, że doczekam się polskiej wersji tej mangi (bo anime również nigdy nie było oficjalnie wydane w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1222
210

Na półkach: , ,

Ikona japońskiego komiksu, której fenomenu zupełnie nie rozumiem, nawet jeśli również uległam jej magii. Bo i co jest takiego w tej historii? Schematyczni bohaterowie, kicz i przepych kreski wręcz kapią z kartek, drama goni dramę, widmo harlequinu ciągnie się jak smród za rewolucją francuską, a znajdująca się w centrum uwagi Oscar to podręcznikowa wręcz Mary Sue. Ale mimo to ciężko się od niej oderwać i nieważne jak bardzo ma się ochotę kogoś tam narysowanego udusić, z niecierpliwością wyczekuje się kolejnego schematu, kiczu, dramy, romansu i zachwytów nad Oscar. Po prostu magia Ikedy.

Ikona japońskiego komiksu, której fenomenu zupełnie nie rozumiem, nawet jeśli również uległam jej magii. Bo i co jest takiego w tej historii? Schematyczni bohaterowie, kicz i przepych kreski wręcz kapią z kartek, drama goni dramę, widmo harlequinu ciągnie się jak smród za rewolucją francuską, a znajdująca się w centrum uwagi Oscar to podręcznikowa wręcz Mary Sue. Ale mimo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1492
166

Na półkach: , , ,

Fenomenalna seria, oby takich mang więcej.

Fenomenalna seria, oby takich mang więcej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    69
  • Chcę przeczytać
    49
  • Posiadam
    23
  • Manga
    13
  • Ulubione
    7
  • Chcę w prezencie
    4
  • Mangi
    4
  • Komiksy
    4
  • Shoujo
    2
  • JPF
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Róża Wersalu tom 1


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Green Lantern: Szmaragdowy Zmierzch Darryl Banks, Fred Haynes, Ron Marz, Bill Willingham
Ocena 7,0
Green Lantern:... Darryl Banks, Fred ...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...

Przeczytaj także