Gagarin

Gagarin
Gagarin, kosmos,
historia
Getos

Według sondaży Jurij Gagarin to jeden z największych bohaterów radzieckiej i rosyjskiej historii XX wieku. Tym bardziej zaskakuje, że przez tyle lat nikt nie pokusił się o napisanie szczerej, obiektywnej, prawdziwie współczesnej biografii pierwszego kosmonauty. „Jurij Gagarin” Lwa Daniłkina jest taką próbą „ostatecznej”, na ile to możliwe, wypełniającej wszelkie luki życiorysu „czerwonego Ikara”, najpełniejszej kroniki jego życia – próbą zrozumienia, czym jest mit Gagarina i co oznacza brend „Gagarin”. Rozmowy ze świadkami oraz studia nad rosyjskimi i zagranicznymi źródłami pomogły autorowi w znalezieniu odpowiedzi na najważniejsze pytania. Czy Gagarin jest jedynie efektem sowieckiego designu, czy naprawdę był kimś niezwykłym, człowiekiem o nieprzeciętnych możliwościach? Co tak naprawdę wydarzyło się 12 kwietnia 1961 roku? Jak pierwszy kosmonauta radził sobie z „gagarinomanią” – narzuconym mu statusem najsłynniejszego człowieka planety? Kim był Gagarin: produktem systemu i epoki, czy jej odzwierciedleniem? Czy doszło do jakiegoś konfliktu między nim a politycznym kierownictwem ZSRR? Jaka była prawdziwa przyczyna jego śmierci? Czy sukces Gagarina to tylko fart, efekt świadomego pomysłu na życie, czy też realizacja jakiegoś z góry zaplanowanego działania? Kim byłby Gagarin, ten „pierwszy obywatel Wszechświata”, gdyby nie zginął w marcu 1968 i dożył naszych dni?

Książką czyta się jednym tchem, a dodatkowym jej atutem jest przyjęta forma - przedstawianie tych samych wydarzeń oczami różnych ludzi (czasami wręcz przeciwne).

źródło opisu: http://www.inicjal.com.pl

źródło okładki: http://www.inicjal.com.pl

Rączka | 2017-08-20
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Rewelacyjna biografia! Mnogość źródeł i bardzo swobodna forma sprawiają, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Różne punkty widzenia, relacje świadków, informacje prasowe, treści archiwów, fragmenty wywiadów - autor przeszedł samego siebie! Poznajemy Gagarina od urodzin, poprzez lata dziecięce, młodość, edukację, a w końcu karierę wojskową, trening, lot, by zakończyć na światowym turnee i wypadku pod Kirżaczem. Do tego mamy mnóstwo uzupełnień, anegdotek, cytatów i nieznanych historii z życia pierwszego człowieka w kosmosie. Pozycja przypadnie do gustu miłośnikom eksploracji kosmosu!