Zatem Jedi zostać chcesz?

Okładka książki Zatem Jedi zostać chcesz? Adam Gidwitz
Okładka książki Zatem Jedi zostać chcesz?
Adam Gidwitz Wydawnictwo: Egmont Polska fantasy, science fiction
The Empire Strikes Back: So You Want to Be a Jedi?
Egmont Polska
2015-11-16
2015-11-16
Tomasz Klonowski

Książka jest napisana w formie swego rodzaju "poradnika dla Jedi". Czytelnik zostaje umieszczony w postaci Luke'a, co jest trochę dziwnym zabiegiem. Skutkuje to tym, że całość jakoś się razem nie klei i ogólnie dziwnie się to czyta.... i jeszcze te nieszczęsne słoniomuty (po co taki wątek?)

Autor każdej z książek podchodzi do tematu na swój sposób. Gidwitz przyjął, że opowiada historię oczami Luke’a, zatem wszystko opisuje w realiach „widzisz”, „robisz” itp. Część poświęcona młodemu Jedi jest najobszerniejsza, autor dorzuca kilka ciekawych wątków dotyczących jego szkolenia u Yody.

Całość przypomina nieco scenariusz z gry RPG, bo autor dodatkowo wzbogacił powieść przekładanymi co jakiś czasz szkoleniami dla Jedi. Bardzo ciekawy pomysł – nie próbowałem skorzystać, ale polecam.

Ponieważ epizod z Lukiem zdominował książkę, pozostałe są potraktowane po macoszemu. Wątki Vadera i jego załogi są podane w niemal identycznym surowym klimacie jak w filmie. Za to sceny z Hanem i Leią tracą na uroku kompletnie i zredukowane zostały jedynie do wyjaśnienia, że takie coś miało miejsce. Aczkolwiek scena zamrażania Solo wypadła nad wyraz dobrze. Generalnie nie mogę powiedzieć, że to jakiś mankament, ponieważ historia i tak okazuje się być spójna, a przypadki Luke’a Skywalkera i opowieści Yody rekompensują wszystko.

Współczesna trylogia bardzo mnie zainteresowała. Mam przed sobą jeszcze finałowy tom, ale żałuję już, że w podobnego wydania nie doczekały się epizody I-III.

Zawsze mówiłem, że zamiast obsadzać na stołku scenarzysty skrzywionego manierą Holywood człowieka, trzeba było funkcję powierzyć fanom sagi. Na pewno wyszłoby to na dobre epizodowi VII.

No i jak? Jedi zostać chcesz?

Całość przypomina nieco scenariusz z gry RPG, bo autor dodatkowo wzbogacił...

Książka nie jest zła, ale bardziej przeznaczona dla młodszych czytelników. Styl pisania jest bez dwóch zdań pod młodych, gdzie każdy wybuch ma swoje "BUUUM", Artoo "BIIP BIIP", i tym podobne. Książka zawiera również pewne zadania, które czytelnik w trakcie czytania może zrobić, aby zostać Rycerzem Jedi (jak na przykład stanie w jednym miejscu, podczas gdy znajomy ma rzucać w Ciebie poduszkami). Polecam, ale dla czytelników do 14 roku życia.

Generalnie książka ok, dla fanów SW idealna. Nie jest to wybitne dzieło literackie czy zaskakująca powieść ponieważ jest to po prostu opisany II epizod mimo to czytało mi się przyjemni i miło było wrócić do historii z II części starej trylogi

nie tylko dla początkujących padawan

nie tylko dla początkujących padawan

Ciekawa formuła wzbogacona o porady autora jak stać się Jedi. Niech moc będzie z wami

• Star Wars
  • Star Wars