Pozytywne szkolenie psów

Wydawnictwo: Werset
flora i fauna

Metoda szkolenia klikerem jest stosowana na świecie od wielu lat. Okazała się niezmiernie przydatna szczególnie wobec zwierząt, których nie da się nakłonić do współpracy poprzez stosowanie przymusu (np. delfinów). Dopiero jednak w ostatnich latach kliker zdobył popularność wśród osób zajmujących się szkoleniem psów Metoda klikerowa stosowana jest w szkoleniu psów policyjnych, psów...

Metoda klikerowa stosowana jest w szkoleniu psów policyjnych, psów pomaga­jących osobom niepełnosprawnym, psów myśliwskich, psów biorących udział w zawodach posłuszeństwa i wystawach, szkolonych do tropienia, obrony, agility, flyball, frisbee, pracy w filmie, a także psów będących naszymi towarzyszami w domu. (...) Książka ta jest przeznaczona dla każdego, kto podczas edukacji swojego pupila nie chce stosować przemocy. Będzie ona właściwą pomocą dla zapalonego, dą­żące­go do precyzji szkoleniowca, pragnącego wysokich lokat na zawodach. Okaże się też niezwykle użyteczna dla właściciela, który chciałby mieć po prostu posłusznego psiego towarzysza, wykonującego podstawowe ćwiczenia czy sztuczki, ku radości swojej i swojego pana. Książka ta adresowana jest także do wystawcy, który pragnie mieć nie tylko psa zachwycającego wyglądem na psich wystawach, ale także inteligentnego partnera na ringu wystawowym i w życiu codziennym.

źródło opisu: Wydawnictwo Werset, 2007

Andrew Vysotsky | 2016-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Jakiś czas temu sięgnąłem po książkę Barbary Waldoch Pozytywne szkolenie psów. Nie był to przypadek, gdyż akurat zamierzałem wziąć ze Schroniska Na Paluchu dwuletniego amstafa, którego kartotekę obciążała nieudana adopcja cztery miesiące wcześniej i powrót do schroniska z adnotacją o pogryzieniu domownika, zastraszeniu rodziny adoptującej i z etykietką dążącego do dominacji agresora. Miałem już wcześniej do czynienia z rocikami i boskerami, ale z TBB* nie, więc postanowiłem poszerzyć swą wiedzę teoretyczną o wychowywaniu zwierząt bez przemocy i kar.

Gdy zamierzałem nabyć pierwszego „mojego” psa, zakupiłem i przeczytałem Okiem psa Johna Fishera, pierwszy wydany w Polsce podręcznik psiej psychologii. Było to dla mnie nieocenioną pomocą w wychowaniu mojej świętej pamięci bokserki Bo i choć część tez z tego opracowania się zdezaktualizowała, a i sam autor ponoć wycofał się z tezy wiodącej, czyli teorii dominacji, to poza tymi aspektami jest to nadal pozycja must read nie tylko dla...

asnna | 2011-05-22
Na półkach: Przeczytane, Zwierzęta, 2011
Przeczytana: 13 maja 2011

Książka w przystępny sposób pokazuje, jak poradzić sobie ze zdradzieckim narzędziem, jakim jest kliker ;> To przydatny podręcznik zarówno dla żółtodziobów, jak i osób, które zamierzają przygotowywać swoje pociechy na konkursy, wystawy. Metody promowane przez autorkę opierają się na pozytywnym wzmocnieniu, które (NA SZCZĘŚCIE!) staje się coraz popularniejszą metodą szkoleniową i wypiera przestarzałe wzmocnienie negatywne, propagujące przemoc i zadawanie bólu w celu wymuszenia posłuszeństwa.

W książce niepokoją mnie tylko dziwaczne spostrzeżenia autorki, zakrawające nie tyle o niezrozumienie psiej psychiki, co infantylne podejście do psów... Tym sposobem Barbara Waldoch każe nam "Zrobić smutną minę", gdy pies nie słucha komend albo podaje "Uwagi Reksia", tłumaczące jakoby świat od strony psa...:] Mam nadzieję, że są to elementy humorystyczne, a nie prawdziwe tezy.

Ludi | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Naprawdę porządna książka o szkoleniu klikerowym, niezależnie od tego, czy dopiero się zaczyna tę metodę, czy dobrze już ją zna. W pierwszym przypadku - wszystko jest rozpisane krok po kroku, tak dokładnie, że nie ma żadnych problemów ze zrozumieniem tego. W drugim - warto sięgnąć w chwili zastoju czy problemów, żeby sprawdzić, gdzie prawdopodobnie powstaje błąd.
Jedno, jedyne zastrzeżenie - rodzynki jako nagroda dla psów stanowczo nie.

katarzyna | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Bardzo dobra książka. Osobiście czytałam ją chyba z miesiąc. Szkoląc psa według zasad przedstawionych w książce starałam się nauczyć różnych sztuczek. Czasem kiedy miewałam dołki szkoleniowe sięgałam po nią aby motywować się do pracy. Bardzo polecam; znalazłam w niej oprócz pomysłów na szkolenie parę cennych uwag, które pomijałam a okazały się bardzo ważne np:
- pies nauczy się więcej w ciągu trzech pięciominutowych sesji niż w czasie jednej godzinnej lekcji;
- pies nie powinien widzieć smakołyków żeby uświadomić psu że warto z nami współpracować, nawet wtedy gdy nie ma pewności, czy są jakieś nagrody;
- jeżeli podniesiemy psu poprzeczkę zbyt wysoko - grozi nam utrata tego co się nauczył. Pośpiech jest wrogiem sukcesu w szkoleniu.

Michalina | 2014-05-24
Przeczytana: 23 maja 2014

Bardzo dobra książka dla osób, które zaczynają swoją przygodę z klikerem. Wszystko jest wytłumaczone w prosty sposób, pozwalający wyobrażać sobie dane sytuacje i odpowiednio zaplanować szkolenie.

Sarrai | 2013-08-16
Przeczytana: kwiecień 2013

Bardzo dobra książka opisująca zasady metody klikerowej. W sposób przystępny wprowadza czytelnika w tajniki pozytywnego szkolenia psów. Naprawdę godna polecenia.

| 2014-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Zdecydowanie najlepsza pozycja w języku polskim dotycząca podstaw szkolenia klikerowego.

michal-doberman | 2013-07-02

Bardzo dobra książka - polecam takie metody szkolenia psów

Caro42 | 2016-06-05
Ewelina Kędziora | 2014-11-30