Zrozumieć psa

Wydawnictwo: Czarna Owca
Dog Sense
zwierzęta domowe, pies, psy
flora i fauna

Autor obala szereg obiegowych opinii o psach, tłumacząc, iż psy nie są dążącymi do dominacji udomowionymi wilkami. Są stworzeniami, u których rozwinęły się cechy umożliwiające im życie w harmonii z innymi gatunkami, zwłaszcza z ludźmi. Autor posługuje się przełomowymi badaniami nad relacjami ludzi ze światem zwierząt, by pokazać świat z perspektywy psa. Pozycja obowiązkowa dla każdego...

Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika psów.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/psychologia/zrozumiec_psa,p1371868492

Patmol | 2019-04-17
Na półkach: Przeczytane, Psy

Rozważania o psach, o ich roli w życiu człowieka, o miejscu psów w życiu człowieka.
Nie poradnik właśnie, pomimo tytułu, ale rozważania.

Bardzo ciekawe rozważania (inteligentne) o roli psa w życiu człowieka, o zmianach tej roli, o współczesnych koncepcjach uczenia psa rożnych rzeczy, o tym ile wspólnego mają psy z wilkami - naprawdę ciekawe rozważania.

Ale, moim zdaniem, rozważania autora, który napisał także kilka, w sumie podobnych w przesłaniu, książek o kotach, za bardzo idą w kierunku przydatności zwierzęcia dla ludzi, dostosowania zwierzęcia, w przypadku tej książki - psa jako gatunku, do potrzeb człowieka, które zmieniały się przez lata.
I to jest takie, jak dla mnie, nieprzyjemne w tej książce.

Więc przeczytać ksiązkę 'Zrozumieć psa", jako jedną z wielu książek o psach; żeby popatrzeć na pewne sprawy z jeszcze innego punktu widzenia, jak najbardziej polecam. Nie traktując jej jednak jako podstawowego podręcznika do zrozumienia psa, ale raczej jako ciekawostkę.

Ewa | 2018-09-25
Przeczytana: 25 września 2018

Ta książka to dobry przykład, że podejście ideologiczne kiepsko wpływa na warsztat pisarski. Czytając notkę na okładce byłam przekonana, że czytam książkę napisaną przez biologa. I z każdym przeczytanym rozdziałem moje zdziwienie rosło, bo autor, choć na każdym kroku odwoływał się do biologii, to wnioski wyciągał dziwaczne i chaotyczne. Zagadka wyjaśniła się, gdy przeczytałam, że autor miał wykształcenie teologiczne i filozoficznie, a nie biologiczne.
Autor w książce stawia dwie tezy. Pierwsza to taka, że psów nie należy karać fizycznie. Teza jak najbardziej słuszna, jednak sposób, w jaki autor zabiera się do jej popularyzacji jest co najmniej dziwny. Dobrze to widać na przykładzie rozdziału o emocjach u psów. Autor z ogromnym zażenowaniem, tłumacząc się gęsto przyznaje, że jest możliwe, że psy odczuwają jakieś emocje, jednak od razu zaznacza, że na pewno czują je inaczej niż my, ludzie. Wydawało mi się, że co najmniej od 20 lat naukowcy nie mają już problemu z przyznawaniem prawa...

ZaczytanaBrunetka | 2018-04-08

Bardzo ciekawa i pouczająca książka.

zmierzchnica | 2017-05-25
Przeczytana: 15 grudnia 2015

To jedna z najlepszych książek dotyczących psów dostępnych na polskim rynku. Autor opiera się w 100% na badaniach naukowych. Jeśli jednak ktoś po nią sięga, musi być świadomy, że informacje w niej nie są łatwe: dużo tutaj genetyki, biologii i etologii. Nie będzie chwytliwego "musisz być alfą i przywódcą" - autor pięknie rozprawia się z tzw. teorią dominacji. Przedstawia psy jako istoty znacznie inteligentniejsze niż myśleliśmy, ale także... mniej ludzkie. A my lubimy widzieć w psach ludzi na czterech łapach. I ewentualnie wilka w psiej skórze, gdy nasz pupil nabroi, a nam prościej jest go "zdominować" niż pójść na szkolenie.
Pozycja obowiązkowa dla miłośników psów. Warto jednak nastawić się na naukowe wyzwanie, a nie zbiór anegdotek.

Dariusz Karbowiak | 2015-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 14 lipca 2015

Bardzo dobra książka. Polecam wszystkim miłośnikom psów a przede wszystkim ich opiekunom. Autor obalając wiele stereotypów powszechnie funkcjonujących o psach, przedstawia zarazem nowe spojrzenie i sposoby treningu. Ciekawe są rozdziały mówiące o przywiązaniu psa do człowieka, a także o psychologii. Przedstawione fakty poparte są odpowiednią bibliografią. Książka napisana przez wielkiego miłośnika psów i adresowana także dla miłośników.
Niedawno na Facebooku przeczytałem o psie, który został przyjęty do domu ze schroniska, a następnie po tygodniu lub dwóch zwrócony. Jako powód podano, że pogryzł buty. Uważam, że wielki czas wprowadzić, idącą za ustawą o zwierzętach, obowiązkowe uzyskiwanie zgody na posiadanie psa. Podobnie jak w Szwecji. Gdyby niedoszli właściciele psiaka przygarniętego mieli by wcześniej w ręce książkę J. Bradshawa z cała pewnością ograniczyliby kolejny stres porzuconego psiaka.
Jeszcze raz polecam, bardzo dobrą książkę.
PS. Twój pies boi się wystrzałów, burzy...

danielklik1980 | 2015-05-25

Wydawało mi się, że dużo wiem o psach. A jednak nie:)
Dla miłośników psów bardzo ciekawa lektura. Opisuje nam w przystępny sposób, skąd się biorą pewne zachowania, nawyki oraz jak postępować.

chiara | 2014-06-15
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2014
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Autor stwierdza, że pies nie jest podobny ani do wilka, ani do człowieka, jest po prostu psem i nie należy się doszukiwać w jego zachowaniu tego, czego tam naprawdę nie ma. Niestety, książka jest przegadana i mało ciekawa.

książek: 1937
Ola | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Z tą książką można zrozumieć psa. Wykład z psychologii psów w pigułce, zawiera elementy ewolucji, teorię przywiązania, aspekt poznawczy, emocjonalny, pogląd na kształtowanie ras i życie z człowiekiem. Brakowało takiej książki na polskim rynku :)

krycha11 | 2014-01-08

autor obala teorie dominacji psa, co bardzo cenie, poniewaz kazda "psia" ksiazka teraz o tym pisze, co dla mnie staje się już irytujące. ta za to jest inna zupelnie. Mozna o niej powiedziec ze byla pisana 'obiektywnie'. Bardzo polecam kazdemu psiarzowi

Marta Lichnerowicz | 2013-12-05

Doskonała pozycja - zarówno pod względem językowym jak i merytorycznym. To co dla mnie najważniejsze - autor każdą opisywane tezę podpiera badaniami i podaje bibliografię. Moim zdaniem najlepsza na rynku książka o psach!