Hold Still

literatura młodzieżowa
Speak
2010-10-05
2010-10-05

Jak na literaturę młodzieżową książka „Trzymaj się” na pewno wyróżnia się naprawdę bardzo dobrą stylistyką. Pomimo że tematyka nie jest lekka, czyta się ją szybko i płynnie.

Sam początek historii, którą opowiada Caitlin, bardzo mnie zaangażował i przejął. Książka jest napisana w formie takiego dziennika, a dzięki temu łatwiej Czytelnikowi zbliżyć się do bohaterki i zrozumieć, przez co przechodzi. Wiele kwestii w jakiś sposób do mnie trafiło i pojawiło się sporo trudnych emocji.

To opowieść przede wszystkim o godzeniu się z żałobą, z przemijaniem i odejściem bliskiej osoby. O nauce otwierania się na to, co ma przyjść i co ma się wydarzyć; o otwieraniu się na to, co nowe; budowaniu nowych przyjaźni i nowej codzienności.

Jednak im dalej, tym z większym dystansem podchodziłam do tego, co czytam. Coraz mniej było mojego zainteresowania i zajęcia lekturą.
Wraz z czasem i przebiegiem różnych etapów, które przeżywa główna bohaterka, intensywność emocjonalna bardzo się rozrzedza, wrażeń jest coraz mniej. Fabuła staje się zbyt prosta, wszystko układa się wręcz absurdalnie łatwo. Zmierza do do zakończenia wyidealizowanego, dalekiego od prawdziwego życia.

Mimo wszystko — to dobra książka, ale ja po prostu czytałam już sporo historii o tych tematach i ta nie była dla mnie szczególnie odkrywcza. Raczej nie będę wracała do niej myślami.

“Trzymaj się” to historia, która pokazuje nam, jak bohaterka przechodzi przez różne etapy żałoby. Autorka doskonale oddaje kalejdoskop emocji u osoby, której dotyczy taka strata. Historia prowadzona jest z trzech perspektyw: pokazującej aktualne doświadczenia Caitlin, retrospekcje jej wspomnień oraz wpisy w dzienniku z perspektywy Ingrid.
Uważam, że jest to niezwykle ważna książka, która skłania do wielu wartościowych refleksji. Mimo ogromu bólu przedstawionego w powieści, znajdujemy tam również nadzieję, która rozkwita zgodnie z porami roku, na jaką podzielona została historia.

Po więcej zapraszam na: https://www.instagram.com/czytam.z.beza/

Uważam, że jest to niezwykle ważna...

Śmierć bliskiej osoby to niezwykle trudne doświadczenie. A gdy jest to śmierć samobójcza, to obładowana jest dodatkowym ciężarem. Z takim właśnie problemem mierzy się Caitlin, główna bohaterka powieści „Trzymaj się”.

Ta książka naładowana jest emocjami. Łatwo się domyślić, że nie są to zbyt przyjemne emocje. Już samo mierzenie się Caitlin z utratą najbliższej przyjaciółki Ingrid przypomina próbę przejścia przez wysoki płot z drutu kolczastego. Przypadkowe trafienie na dziennik Ingrid zamiast przynieść ukojenie, wymierza kolejne ciosy. Jakby bólu było za mało. Jakby smutku było za mało. Jakby śmierć to było za mało. Chociaż książka momentami przytłacza tymi mało przyjemnymi emocjami, to gdzieś tam w oddali tli się iskierka nadziei. Nadziei na radość z życia. Nadziei na uśmiech. Nadziei na przyjemniejsze jutro.

Było to moje drugie spotkanie z twórczością Niny LaCour i to również zaliczam do udanych. „Trzymaj się” nie jest lekką i przyjemną opowieścią, ale czytałam ją z chęcią i zainteresowaniem. Mimo dużych różnic w samej fabule, dawało się wyczuć podobieństwa do pierwszej książki autorki. To czyni ją dość przewidywalną, ale nie nudną. Na pewno jest warta uwagi.

Czy czytanie książki może boleć? Oczywiście, że może. Niby wiedziałam, że autorka poruszy kilka ważnych tematów takich jak depresja czy żałoba, jednak po lekturze czuje się rozdarta na kawałki. To była dość trudna przeprawa pewnie dlatego, że na końcu autorka dodała, że inspirowała się wydarzeniami ze swojego życia.

Stracić przyjaciela w młodym wieku, to tak naprawdę ból na całe życie. Trudne wydarzenia zawsze kształtują nasze późniejsze życie. Autorka świetnie poradziła sobie z trudnymi tematami i mam nadzieję, że dodała ukojenie wielu czytelnikom zmagającymi się z podobnymi problemami. Coś co mnie urzekło najbardziej w tej książce to wplecenie formy epistolarnej utraconej przyjaciółki i poznanie również jej spojrzenia na problemy.

Po powieściach takich jak ta trudno się pozbierać, jednak dobrze, że i takie powstają, ponieważ książka zawsze może stać się ratunkiem na niejedną życiową sytuacje i nie raz już sama się o tym przekonałam.

Stracić przyjaciela w młodym wieku, to tak naprawdę ból...

TW: Samobójstwo, Choroba, Depresja
Kiedy pierwszy raz zetknęłam się z książką ,,Trzymaj się" Niny LaCour przeszło mi przez myśl, że w tej powieści znajdę odwróconą sytuację z ,,The Perks of Being a Wollflower" (Charlie pisał listy do swojego zmarłego przyjaciela) Stephena Chbosky. W pewnym sensie tak było, Ingrid od dziecka pisała dzienniki, ostatni znalazła jej najlepsza przyjaciółka. Caitlin każdego dna czytała pozostawione listy, które były kierowane do różnych osób. Chciała dowiedzieć się, co pchnęło Ingrid do takiej decyzji.

Autorka z szacunkiem i empatią podeszła do przedstawienia choroby, jaką jest depresja. Z jednej strony ,,Trzymaj się" to podróż Caitlin, w trakcie, której dowiaduje się więcej o swojej relacji z przyjaciółką, co pozwala jej na opłakanie i przebaczenia, a finalnie przepracowanie żałoby. Z drugiej strony, to historia Ingrid, która choć tylko przewija się we wspomnieniach i na kartkach dziennika, to jest pełnoprawną postacią. Jest to dziewczyna pełna kontrastów, która zakładała maskę, by nikt nie zobaczył jej drugiej strony, problemów. Ingrid nie definiuje jej wybór, nie jest tylko elementem fabuły.

Wątki: żałoby, śmierci i choroby są powszechne w literaturze. Jednak każda książka pod tym względem jest niepowtarzalna, ponieważ każdy z nas inaczej przeżywa żałobę, tęsknotę, czy przebieg choroby. Autorce w krótkich fragmentach listów Ingrid udało uchwycić całą gammę emocji, które towarzyszą osobie chorej. Cienką granicę... Jej ból i smutek przebija się w listach.

LaCour zdecydowała się opowiedzieć melancholijną i nostalgiczną historię, w której odhacza popularne wątki: nowej uczennicy, pierwszego zauroczenia i szkolnych imprez. Jednak udaje jej się nie wpaść w utarte schematy. Głównym wątkiem jest motyw straty, ale autorka porusza subtelnie także inne problemy społeczne. Wątek domku na drzewie i dyskusje o sztuce były ciekawą formą przekazu.

Fantastycznie wypada motyw przyjaźni i relacja rodzicielka. W ,,Trzymaj się" osoby dorosłe mają rolę w tej historii. Są naturalną jej częścią, a nie tylko wymaganym elementem, do którego bardzo często są sprowadzani w tego typie literatury. Sama przyjaźń między głównymi bohaterkami była nieidealna.

(...) i wyjaśniła co do mnie dotarło podczas niemal bezsennej nocy: przyjaźń to wielka odpowiedzialność i na razie nie dam rady".

,,Trzymaj się" to powieść, która przeplatana jest listami. Autorka nadaje jej pewnego rytmu dzieląc, ją na poszczególne pory roku, które łączą się i symbolizują etapy żałoby. Na ich końcu można dostrzec pewien powtarzający się chwyt. Powieść napisana jest językiem potocznym, wyróżnią się w niej slang młodzieżowy. Narracja jest pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym.

,,Trzymaj się" to debiutancka powieść Niny LaCour, która początkowo była pracą dyplomową. Sama historia towarzyszyła autorce jednak dłużej. W liceum straciła kolegę, a tę książkę po latach napisała pod wpływem emocji. Wyznanie autorki może sugerować, że w przypadku tej historii mamy autofikcją.

Zarówno w książkach Niny LaCour, jak i Kathleen Glasgow podoba mi się to, że obie pisarki nie koloryzują rzeczywistości, nie wyolbrzymiają nastoletnich problemów do niewiarygodnych dram, które mogłyby odwrócić uwagę od głównego wątku. Zamiast tego skupiają się na autentycznym przekazie. Dlatego w ,,Trzymaj się" tak dobrze i mocno wybrzmiewają emocje. Zwłaszcza poczucie pustki, zagubienia.

,,Trzymaj się" to bardzo dobra powieść z kategorii young adult, która obrazuje etapy żałoby. Nie brakuje w niej emocji i wartościowych przekazów. To w końcu opowieść o nadziei.

TW: Samobójstwo, Choroba, Depresja

Przychodzę dzisiaj do Was z recenzją niezwykle poruszającej książki. “Trzymaj się” autorstwa Niny LaCour to powieść, która dotyka najdelikatniejszych zakamarków duszy czytelnika. To historia trudna, bolesna, ale pozostawiająca też promyk nadziei na to, że nawet najmroźniejsza zima kiedyś będzie musiała ustąpić miejsca wiośnie. “Trzymaj się” to lektura dedykowana przede wszystkim młodszym czytelnikom i myślę, że swym przesłaniem do głębi poruszy niejedno wrażliwe nastoletnie serce.

Historia opowiada losy Caitlin, nastolatki, która musi zmierzyć się z traumatycznym doświadczeniem – samobójstwem najlepszej przyjaciółki. Caitlin przytłoczona tym tragicznym wydarzeniem, nie potrafi odnaleźć się w świecie, w którym zabrakło jej ukochanej Ingrid. Jednak przyjaciółka zostawiła dla Caitlin ostatni prezent – swój dziennik, dzięki któremu dziewczyna może jeszcze przez chwilę poczuć, że jej bratnia dusza jest tuż obok niej.

Sam temat książki, szczególnie dedykowanej dla młodzieży, jest niezwykle trudny i zawiera w sobie potężny kaliber uczuć, bólu i refleksji. Czytając tę powieść jako dorosła kobieta, czułam ogrom różnego rodzaju niełatwych emocji, które targały mną w trakcie wydarzeń w fabule. Nie wyobrażam sobie nawet, jak bardzo uderzyłaby we mnie lektura “Trzymaj się”, gdybym miała okazję sięgnąć po nią jako nastolatka. Takie książki są niezwykle potrzebne, szczególnie w czasach, w których zdrowie psychiczne młodych osób jest w najgorszej kondycji od lat. To historia napisana niezwykle prosto, ale jednocześnie w tej prostocie Autorka zawarła niesamowicie głęboki i wzruszający przekaz. To książka, która nie tylko porusza temat pozbierania się po stracie. Myślę, że to powieść, która wielu osobom może pomóc w przepracowaniu tego rodzaju bolesnych emocji.

Bo Caitlin to zwyczajna nastolatka, która zamyka się w sobie, choć jednocześnie tak desperacko potrzebuje pomocy. I ta “zwyczajność” jej postaci sprawia, że niezwykle łatwo odnaleźć w niej siebie, szczególnie w okresie dorastania. Możemy obserwować jej relacje z rodziną, nowe przyjaźnie zawierane z niemałym trudem, a także kiełkującą pierwszą miłość, która niespodziewanie staje na jej drodze. Autorka świetnie pokazała czytelnikowi, jak ciężko otworzyć się na innych, gdy w środku odczuwa się tak ogromny ból, niezrozumienie i zagubienie. Nawet jeśli inni pragną udzielić tej pomocy bez względu na wszystko.

Przepięknie Autorka ukazała także relację rozdzielonych przez los przyjaciółek. Caitlin zagłębiając się w dziennik Ingrid, ma nadzieję zatrzymać przy sobie, choćby pozornie, swoją ukochaną przyjaciółkę. Nie czyta od razu wszystkich kartek zapisanych przez Ingrid. Dawkuje je sobie, aby to ulotne wrażenie, że najbliższa jej osoba wciąż jeszcze jest obok, pozostało przy niej jak najdłużej. Jednocześnie dowiaduje się o niej rzeczy, o których nie miała pojęcia. Rzeczy, które Ingrid skrywała głęboko w sobie. To z jednej strony wywołuje w niej głęboki smutek, ale z drugiej ostatecznie pozwala przepracować niewypowiedzianą stratę, jaka ją dotknęła.

Książka ma przepiękną formę. Razem z Caitlin przeżywamy wszystkie pory roku, które są odzwierciedleniem poszczególnych części powieści i zawartych w nich wydarzeń. Historia nastolatki pokazuje, że po każdej pełnej smutku i niepogody jesieni oraz zimie najpierw wraz z wiosną przychodzi odwilż, by w końcu nastało pełne słońca i radości lato.

“Trzymaj się” to powieść piękna, ale jednocześnie bolesna i trudna. Wartościowa w każdym calu i dodatkowo cudownie wydana z dopracowaniem nawet najmniejszych szczegółów. To książka, którą powinno polecać się nastolatkom i zachęcać do jej czytania. To książka, która uwrażliwia, ale także może pomóc i uleczyć zranione dusze. Bardzo, naprawdę bardzo Wam ją polecam.

IG: lexywish_bookstagram
[współpraca reklamowa z wydawnictwem]

Na półkach: , , , , , , , ,

Świetna młodzieżówka o stracie bliskiej osoby, ale również o samej depresji. Poruszająca i chwytająca za serce, choć sam wątek choroby mógł być troszkę bardziej rozwinięty.

Słucha śpiewu smętnych chłopców, przesiadując nocą w swoim samochodzie. Rozpamiętuje różne chwile z życia, w którym jej najlepsza przyjaciółka nadal żyła i miała się dobrze. Ale rzecz w tym, że Ingrid od dawna nie miała się dobrze. A Caitlin, podobnie jak reszta bliskich osób zmarłej dziewczyny, nie może pojąć, dlaczego nie zareagowała należycie na rozpaczliwe wołanie o pomoc, tylko wciąż zbywała je milczeniem i odwracała wzrok?

𝘛𝘳𝘻𝘺𝘮𝘢𝘫 𝘴𝘪ę to debiut Niny LaCour i mając do porównania 𝘛𝘢𝘬 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘰𝘬𝘦𝘫, mogę odważnie stwierdzić, że styl autorki ładnie wywindował. Książkę niby czyta się błyskawicznie, przykleja do bohaterów i do kolejnych pomysłów fabularnych, chłonie się całą graficzną otoczkę tego wydania (jest przepiękne),ale! Zabrakło mi jednej rzeczy, która potrafi sprawić, że całość świeci niesamowitością. KLIMATU! Tak jak w 𝘛𝘢𝘬 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘰𝘬𝘦𝘫 był on dość wyczuwalny, tak tutaj niestety nie.

Ale porzućmy klimat, bo... jakie to w ogóle było super, że fabuła tak skupia się na fotografii! Bardzo ciekawy trop, a wydaje mi się, że niezbyt książkowy (podrzućcie mi jakiś tytuł, jeśli znacie!). No i to opuszczone kino... i fakt, że Caitlin i Ingrid serio sobie tam wchodziły! I liściki Ingrid w jej pamiętniku, które sprawiają, że staje się współbohaterką. W tej książce podobało mi się mnóstwo rzeczy, więc zdecydowanie uważam, że warto się z nią zapoznać 🖤

Po lekturze dwóch powieści LaCour już wiem, że stuprocentowo chcę przeczytać każdą kolejną, która zostanie u nas wydana! Potrafię wyczuć w mojej relacji do prozy autorki te stare uczucia, które wywoływała swego czasu Sarah Dessen. Myślę, że gdybym zaczytywała się książkami Niny jako nastolatka, miałabym więcej do powiedzenia (albo mniej, zależy jak na to spojrzeć – "ahh, kocham, to było cudowne! ale przeżywam!").

Tak oto nieśmiało powracam do swojego literackiego motywu z roku 2021 – żałoby. Najpierw 𝘚𝘵𝘳𝘦𝘨𝘢, a teraz 𝘛𝘳𝘻𝘺𝘮𝘢𝘫 𝘴𝘪ę. Co będzie następne?

Po przeczytaniu "Tak jest okej" byłxm bardzo ciekawx innych książek autorki i nie musiałxm długo czekać, żeby zapoznać się z jej debiutem. "Trzymaj się" to historia przepełniona żalem, bólem po stracie najlepszej przyjaciółki, która popełniła samobójstwo, mimo że zapewniała Caitlin (główną bohaterkę) "gdzie ty, tam i ja", mimo że była młoda i miała plany na przyszłość. Depresja wygrała. Caitlin próbuje odnaleźć się w swoim życiu i emocjach na nowo. Oprócz nowego roku szkolnego i nowych znajomości będzie musiała zmierzyć się ze znalezieniem dziennika Ingrid, w którym zamieszczała rysunki i wpisy, które mogą rozerwać serce.

💠 Drogie dzisiaj, spędzam cię, udając, że wszystko jest okej, chociaż wcale nie jest, udając, że jestem radosna, chociaż wcale nie jestem, udając wszystko przed wszystkimi.

Przez rok obserwujemy, jak Caitlin próbuje przepracować stratę, co fantastycznie wyszło autorce. Bohaterka jest ludzka, popełnia błędy (!),a jeśli przeczytacie posłowie (moim zdaniem koniecznie),dowiecie się, dlaczego. Mimo że nie jest to najłatwiejsza lektura, to ta podróż przez nastoletnią psychikę jest fascynująca. Wiele przemyśleń trafiło prosto do mojego serca – na przykład po raz pierwszy ryczałxm na książce przez rozbiórkę budynku, serio. Uderzająca jest ta niewymuszona prostota. Nieskomplikowane zdania, które bolą. Proste sceny, które symbolicznie obrazują emocje Caitlin – domek na drzewie, fotografie, dziennik, stare kino. Dostajemy też mnóstwo prób zrozumienia, wyrzutu żalu – o brak przyszłości i nowych wspomnień, o niesprawiedliwość świata i choroby. Właśnie dzięki temu, jest to naprawdę świetna książka. Jeśli czujecie się na siłach zmierzyć z takim ładunkiem emocjonalnym, naprawdę polecam, bo nie dostaniecie takiego obrazu nigdzie indziej.

Dziękuję bardzo za egzemplarz oraz możliwość współpracy!🥹
(Współpraca reklamowa)
...
O ja nie, mogę cóż to, była za świetna książka😍 ten rok zdecydowanie, obfituje w świetne tytuły🥹 historia Caitlin, ruszyła mnie za serce i bezpowrotnie się w niej zakochałam. To jak przeżywa żałobę po śmierci przyjaciółki, jest tak cudownie opisane I wydaje się takie relane (po przeczytaniu słów od autorki wiem, że po części tak było🥺). A ten wątek romantyczny (pomimo że nie było go dużo); perfekcyjnie napisany.

Podobało mi się też to, że książka ta jest podzielona na pory roku (od lata do następnego lata). Przyjemnie mi się to czytało I wiele łatwiej było mi wyobrazić sobie niektóre sceny. Jeśli zaś, chodzi o pamiętnik Ingrid (zmarłej przyjaciółki Caitlin) to, czułam tak wiele emocji... jej zapiski tak łamały mi serce. Dziewczyna na pozór szczęśliwa... a to, co, przeżywała w środku, było do niewyobrażenia.

Na plus jest także to, że książka ta jest dosyć krótka, bo ma lekko ponad 280 stron (reszta to notka od autorki, podziękowania itp.) więc szybko mi się ją czytało. Do tego to wydanie I LOVE IT. Cudowna wklejka, rysunki i listy Ingrid tak cudownie wydane, przy każdej porze też zawsze coś jest.

Podsumowując moim zdaniem historia Caitlin, jest naprawdę świetnie napisana I bardzo wam ją polecam, jeśli szukacie czegoś skłaniającego do refleksji.

Dziękuję bardzo za egzemplarz oraz możliwość współpracy!🥹
(Współpraca reklamowa)