Wyzwanie czytelnicze LC
emik84

Deszczowe lato nad jeziorem to dla Oli i Franka prawdziwa katastrofa. Wszystko zmienia się, gdy do willi „Nad Modrym Stawem”, w której mieszkają dzieci, przyjeżdża tajemnicza staruszka.

źródło opisu: http://www.empik.com

źródło okładki: http://www.empik.com

książek: 1981
AnnaSikorska | 2015-11-14

Mali czytelnicy też potrafią być wymagający. Nudna fabuła zniechęca do czytania, ale opowieść z dreszczykiem, a do tego pełna ciepła, wakacji przyciągnie nawet opornych czytelników.
„Babula Babalunga” Joanny Jagiełło to historia rodziny, w której tata pracuje poza granicami Polski, a mama utrzymuje dom dzięki odwiedzającym okolicę turystom. Niestety, kiedy chłód i deszcz zniechęcają do przyjazdów nie ma i pieniędzy. Mała Ola jednak się nie poddaje. Robi piękny plakat na kartonie i wyprawia się z nim na przystanek autobusowy. Do domu wraca szczęśliwa z nową lokatorką, Babulą Babalungą. Przydzielają jej pokój nad pokojem Franka i Oli, których w nocy zaczynają budzić dziwne odgłosy. Nowa lokatorka nic o nich nie wie i spokojnie przesypia całe noce. Dzieci same rozwiązują zagadkę. To odkrycie pomoże im później uratować życie Babuli Babalungi. A co to takiego? Przekonajcie się sami.
Książka napisana bardzo prostym językiem okraszonym trudniejszymi wyrazami, aby dzieci mogły wzbogacać...

ejotek | 2017-01-05
Przeczytana: grudzień 2016

W starej wilii "Nad Modrym Stawem" pewna rodzina wynajmowała pokoje. Z finansami było jednak kiepsko i tata Oli, Franka i Mikołaja wyjechał do pracy za granicę. Mama zajmowała się dziećmi a Ola chodziła na dworzec autobusowy, gdzie z własnoręcznie zrobioną reklamą na kartonie zachęcała do wynajęcia kwatery właśnie u nich. I udało się! Starsza pani z ogromną ilością różnych bambetli i nietypowym słownictwem zgodziła się na zakwaterowanie nad Modrym stawem. W praktyce okazało się, że również zachowanie starowinka (która przedstawiła się jako Babula Babalunga) ma niezwykłe - pływa niezależnie od pogody (zresztą olimpijskim kraulem), łowi ryby, łapie kijanki - dzieci są nią zachwycone.

Jednak co noc, mali bohaterowie są wyrywani ze snu przez hałasy. Czy to wiatr? A może Wodne Monstrum? To sprawa niemal kryminalna i dzieciaki którejś nocy wyruszają na przeszpiegi z aparatem! Co odkryją? Sama byłam zdziwiona :)

Ciekawa opowieść z intrygującym odkryciem źródła tajemniczego stukania....

testolandia | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, Synek czyta
Przeczytana: 03 października 2015

W książeczce Babula Babalunga poznajemy rodzeństwo - Olę, Franka i Mikołaja, ich mamę oraz tajemniczą staruszkę. Dzieci mieszkają w uroczym pensjonacie Nad Modrym Stawem, który nie przynosi jednak zadowalających dochodów. Jak na złość lato jest deszczowe i turystów jest jak na lekarstwo. Dzieci się nudzą, są smutne, ale do czasu aż pojawia się u nich na kwaterze przesympatyczna turystka babula Babalunga. A co było dalej? Przeczytajcie sami.
Bajka należy do 2 poziomu z serii Czytam Sobie. Mamy tutaj już 800 - 900 wyrazów złożonych z 23 głosek oraz "h". Tworzą one dłuższe i bardziej złożone zdania. Występują również elementy dialogu. W nauce czytania sylabicznego pomagają ramki z wyrazami podzielonymi na sylaby. Czcionka duża i umieszczona na białym tle. Ilustracje barwne, kolorowe, zabawne przyciągają wzrok i zachęcają do czytania tekstu.

Przeczytana: 16 maja 2017

Ciekawa, miło się czytało. Umiała wzbudzić we mnie zainteresowanie. Godna polecenia dla dzieci :)

Kiti | 2015-10-06

Joanna Jagiełło to jedna z wielu pisarek, których twórczość możemy poznać dzięki serii Czytam sobie, mającej na celu pomoc w nauce czytania.

Franek, Ola, Mikołaj oraz ich mama byli bardzo smutni. Tata musiał wyjechać do pracy za granicę, gdyż ich pensjonat nie przynosił zysków. Pewnego dnia na przystanku zjawiła się jednak dziwna staruszka - babula Babalunga. Co z tego wynikło?

Bajka została w całości wymyślona przez pisarkę. Należy do drugiego poziomu z serii i przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6 lat. Tekstu jest tutaj stosunkowo dużo, przynajmniej 3-4 linijki na każdej stronie. Niektóre słowa zostały przegłoskowane, aby pomóc dzieciom opanować tę umiejętność.

Ilustracje w książeczce są kolorowe, barwne, naturalne, charakterystyczne. Ich autor jest Daniel de Latour. Historia zaprezentowana w pozycji jest ciekawa, powinna przykuć uwagę młodego czytelnika. Ja czytałam ją z dużym zainteresowaniem.

,,Babula Babalunga" Joanny Jagiełło to moje pierwsze spotkanie z twórczością...

emik84 | 2015-10-02

Historyjka zawarta w lekturze jest bardzo wciągająca, pełna humoru i zagadek. Wyobraźcie sobie, że są wakacje i ciągle pad deszcz a wy prowadzicie pensjonat i nadaremno wypatrujecie turystów, aż tu pewnego dnia… Bez wątpienia spodobała się moim maluchom. Ponadto równie zabawne ilustracje uprzyjemniają chwile spędzone z książką i nawet nie wiadomo kiedy młody czytelnik dociera do sedna czytanki.
Myślę, że warto wspierając nasze dzieci w nauce czytania, pokusić się o zakup któregokolwiek z prezentowanych dziś tytułów. Tylko trening czyni mistrza. Skoro mamy więc możliwość sięgnięcia po takie oto pomoce dlaczego z nich nie skorzystać. Zachęcam też do zajrzenia na stronę wydawnictwa Egmont, tam znajdziecie pełną listę tytułów z serii Czytam sobie i myślę, że bez problemu każdy znajdzie wśród nich coś adekwatnego do potrzeb waszym maluszków oraz ich zainteresowań ;)

Alina | 2016-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2016

Babula Babalunga to kolejna z książeczek z serii Czytam sobie poziom 2. Ja i moja córka bardzo lubimy te książeczki, ponieważ nie przerażają dzieci masą tekstu do czytania, są ładne obrazki ilustrujące niemal każde zdanie. No i zachęcają dzieci do czytania, bo nie ma nic lepszego dla sześciolatka niż duma z przeczytania całej książki w ciągu paru chwil.

Misia-i-Tosia | 2015-10-10

W willi "Nad Modrym Stawem" mieszka mama wraz z trójką dzieci a tatą wyjechał do Anglii za pracą. Rodzina utrzymuje się z tego co uda im się zarobić na turystach niestety ten rok nie jest zbyt łaskawy bo przez deszcz jest mało turystów. W pewien deszczowy dzień pojawia się Babula Babalunga i wynajmuje pokój w willi. Jednak wraz z pojawieniem się Babalungi w nocy pojawiają się odgłosy przez które Ola i Franek nie mogą spać. Przez kolejne dni każdej nocy się to powtarza, postanawiają sprawdzić co to za odgłosy i mają swoją teorię. Kto stoi za odgłosami jakie pojawiają się w nocy? Czy Babalunga zostanie na długo?

Candyfloss | 2018-12-25
Batman | 2018-11-01