Humory Hipolita Kabla

Okładka książki Humory Hipolita Kabla Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Okładka książki Humory Hipolita Kabla
Roksana Jędrzejewska-Wróbel Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada opowieści dla młodszych dzieci
40 str. 40 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Wydawnictwo Adamada
2015-01-01
2015-01-01
40 min.
9788374206471
Humory Hipolit Kabel Jędrzejewska Wróbel Adamada

Okładka książki Zielobór. Czy zdołasz uratować miasto? Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Zielobór. Czy ... Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Świąteczne opowiadania Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Małgorzata Korbiel, Marcin Mortka, Marcin Przewoźniak, Katarzyna Ryrych
Świąteczne opo... Agnieszka Frączek,&...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Okładka książki Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Klifka. Opowie... Iwona Cała, Barbara...
Okładka książki A ja nie chcę być księżniczką Emilia Dziubak, Grzegorz Kasdepke
A ja nie chcę ... Emilia Dziubak, Grz...
Okładka książki Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy Marta Galewska-Kustra, Joanna Kłos
Z muchą świat ... Marta Galewska-Kust...

1970

Dość długo przybierałam się do tej książki. Leżała na półce, wołając do mnie, a ja omijałam ją, czytając Jasiowi inne, aż w końcu zdecydowałam się na poznanie jamnika Hipolita i... przepadłam.

Tytułowy bohater jest bardzo humorzasty - w mgnieniu oka z przyjaznego humoru wpada w zły nastrój. Do tego uwielbia użalać się nad sobą, wykorzystując dobre serce swojego przyjaciela Kocioła. Przez czterdzieści stron Roksana Jędrzejewska-Wróbel prowadzi nas przez ich perypetie, kupując mnie już od pierwszego opowiadania, gdzie Hipolit pragnąc pochwalić się swoim małym sukcesem, chce wstawić zdjęcie na portal Pod Budą - pieską wersję instagrama. Jednak jego dobry humor szybko gaśnie, gdy Hipolit uświadamia sobie, że jest totalnym nieudacznikiem, skoro inne psy chwalą się różnorodnymi rzeczami, a ich zdjęcia wyglądają jak z żurnala. Czy nie przypomina wam to dzisiejszej rzeczywistości?

"Humory Hipolita Kabla" to książka z tych, jakie doceniam najbardziej. Zabawna historia, przepiękne ilustracje wpadające w oko, a do tego ogrom morałów, które warto wziąć głęboko do serca. Maluchy nie zrozumieją tych opowieści, chociaż obrazki na pewno obejrzą z przyjemnością, za to nieco starsze dzieci mogą już docenić wartości, jakie płyną z każdej strony.

Piękna, chociaż trudna, przyjaźń pomiędzy Hipolitem a kotem Kociołem to dowód na to, że prawdziwy przyjaciel będzie przy nas na dobre i na złe. Nigdy nas nie opuści, a zawsze wesprze słowem bądź czynem. wszystko jest lżejsze do zniesienia, kiedy robi się to razem. Do tego czasami musi być gorzej, abyśmy mogli docenić lepsze dni. Ponadto nie warto wracać do złych wspomnień, ale tworzyć nowe i dużo ciekawsze.

Czasy, w których martwiłam się, że moja najmłodsza córka nie specjalnie interesowała się literaturą na szczęście (bezpowrotnie?) minęły. Natalka co wieczór każe sobie czytać jakieś opowiadania. A ich długość zależy od tego jak bardzo jest zmęczona. Niekiedy wystarcza jej naprawdę króciutka historyjka, której przeczytanie zajmuje nam dosłownie kilka minut. Zdarza się nawet, że już w jej trakcie zasypia błogim snem. Innym razem czytam jej dość długie książki. Na tyle długie, że oczy zaczynają mi się same zamykać, a mała wciąż słucha w wielkim skupieniu. Tak więc różnie to u nas bywa. Ale grunt, że książki są mile widziane. Dlatego też nigdy nie mamy ich dość.

Dziś poznacie Hipolita. Czyli małego jamniczka, który jest bohaterem tejże książki. Nasz piesek jest nieco humorzasty. Jednego dnia rozpiera go energia i cieszą nawet najdrobniejsze rzeczy. Innym razem ma po prostu zły dzień i wszystko dookoła widzi w czarnych kolorach. Ale mimo tej jego drobnej wady Hipolit to bardzo fajny zwierzak. Lubi sprzątać i gotować w swoim małym domku, uwielbia wiedeńskie serdelki i od wielu wielu lat przyjaźni się z kotem o imieniu Alojzy. Hipolit bywa nieprzyjemny, gdy dopadają go złe wspomnienia. Bywa kapryśny, gdy nie ma na nic ochoty. Zdarza mu się być niecierpliwym. Oj, w zasadzie można by tak wymieniać i wymieniać. Ale ogólnie to uroczy psiak o dobrym serduszku. Trzeba tylko ciut lepiej go poznać. Macie na to ochotę?

Nie mam pojęcia co miałabym Wam jeszcze napisać o tej książeczce. Oczywiście mam na myśli treść, bo o jej wyglądzie jeszcze nawet nie wspomniałam. Nie chciałabym Wam opisywać przygód Hipolita, bowiem książeczka ta składa się z ośmiu rozdziałów, gdzie każdy z nich to zupełnie inna przygoda tego uroczego pieska. Może wspomnę jedynie jakie tematy poruszyła w każdym z tych rozdziałów autorka. Wtedy mniej więcej będziecie wiedzieć czego się po tej lekturze spodziewać. I tak na początku autorka w bardzo fajny sposób uświadamia naszym brzdącom jak działają portale społecznościowe oraz to, że nie zawsze powinniśmy wierzyć we wszystko co widzimy, lub co nam ktoś powie.

Dalej jest na temat rozpamiętywania starych krzywd, dalej o tym, że każdy czasem ma gorszy dzień, a ciut dalej znajdziemy co nieco na temat dobrego wychowania. W kolejnym rozdziale autorka uświadamia nam czym są święta Bożego Narodzenia i co w nich tak naprawdę jest ważne. Dalej jest o marzeniach i o nastrojach. Ogólnie muszę przyznać, że autorka porusza tu naprawdę ciekawe zagadnienia. Takie inne niż znamy z książeczek dla dzieci. No i przede wszystkim przy pomocy tych krótkich i ciekawych historii uczy dzieciaki naprawdę ważnych rzeczy. Rewelacja.

Lektura ta jest także fajnie wydana. Ilustracje są dość nietypowe, ale przyznam Wam się szczerze, że mnie się podobają. Nie przypominają one obrazków z książeczek dla maluchów, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nie są piękne i nie bije od nich magia różnorodnych barw. Tutaj kolory są raczej stonowane. Królują szarości i brązy. I na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że jest zbyt smutne jak na ozdobę do ciekawe tekstu dla maluchów. Jednak wystarczy przyjrzeć się lepiej, by dostrzec jak fajne są te ilustracje. Są zabawne i ciekawe. Są oryginalne i naprawdę rewelacyjnie uzupełniają zawarte w książce opowiadania. Bardzo mi się to podoba.

Nie wiem czy wspominać znów o tym, że książka ta ma twardą laminowaną okładkę i grube śliskie kartki wewnątrz. kiedyś to może było czymś wyjątkowym. Teraz to w zasadzie standard. Na rynku literatury dziecięcej bardzo rzadko spotykamy teraz książeczki wydane inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że dla mnie to ogromna zaleta tych książek. Lubię, gdy opowiadania moich dzieci mają solidną i ładną oprawę. Jakoś tak z większą przyjemnością wtedy po nie sięgamy. I z całą pewnością takie publikacje przetrwają znacznie dłużej :)

Podsumowując muszę przyznać, że książka ta jest naprawdę rewelacyjna. Tak naprawdę skusiłam się na nią tylko dlatego, że na stronie wydawnictwa widniała przy niej informacja, że jest to bestseller. Chciałam sprawdzić co też może się w tak niepozornej lekturze znajdować, co zasługuje na takie miano. Teraz już wiem i w 100% popieram ten wybór. Przygody Hipolita to piękne i bardzo mądre historie, które warto czytać maluchom. My już lekturę tej książki mamy za sobą, ale jestem pewna, że jeszcze do niej wrócimy. Jest rewelacyjna. A poza tym moja mała miłośniczka książeczek bardzo polubiła tego humorzastego jamniczka i jego wiernego przyjaciela Alojzego. Dobrana z nich para, nie da się ukryć. Zatem polecam Wam gorąco ten bestseller. Na pewno będziecie zachwyceni. :)

Najczęściej psy nie przyjaźnią się z kotami. Zwykle to koty są humorzaste i chodzą swoimi drogami. Jednak nie tym razem, gdyż Hipolit Kabel to bardzo humorzasty jamnik, a Alojzy Kocioł to niezwykle przyjacielski, rozważny i dobry kot. Muszę przyznać, że nie lubię kotów, ale z Alojzym chętnie bym się zaprzyjaźniła, a wszystko dzięki dowcipnej, mądrej i pełnej uroku książce Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel ;-)
Hipolit Kabel to dorosły, ale zupełnie niedojrzały jamnik. Jednego dnia budzi się w doskonałym humorze, ale po kilku godzinach czuje się rozczarowany, zezłoszczony i nic mu się nie chce. Innym razem ma zły dzień, który (dzięki słownikowi synonimów ;-) ) jest smutny, niefortunny, tragiczny, beznadziejny i straszny. Czasem dręczą go okropne wspomnienia, a innym razem chciałby mieć marzenie, ale nie potrafi nic wymyślić. Na szczęście ma wspaniałego i wiernego przyjaciela kota Alojzego Kocioła. To tylko z nim pamięć da się oszukać, zły dzień okaże się całkiem znośny, obiad będzie bardziej kulturalny, brak basenu nie spowoduje braku dobrego humoru i nawet niespodziewany Ktoś nie zepsuje nastroju Bożego Narodzenia.
Hipolitowi wszystko się udaje dzięki Alojzemu i wielkiej mocy przyjaźni, która jest mottem, klamrą spinającą wszystkie opowiadania :-)
"Humory Hipolita Kabla" to fantastyczna i bardzo pozytywna książka. Przygody humorzastego jamnika są ciekawe i zabawne. Tekst jest niezwykle inteligentny, dowcipny i pełen ciepłego humoru, aczkolwiek niepozbawiony szczypty ironii, którą ja sama (także w książkach dla dzieci) uwielbiam.
Książka Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel jest przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia. Myślę jednak, że dzięki temu, że zawiera tak bardzo uniwersalny przekaz, a przy tym jest dowcipna i napisana na wysokim poziomie literackim, spodoba się również starszym, a nawet całkiem dorosłym Czytelnikom.
Ilustracje stworzone przez Grażynę Rigall są absolutnie cudowne. Są kolorowe (no chyba, że akurat za oknem plucha i szarość, a w sercu jamnika smutek),dowcipne i niezwykle wyjątkowe. Ponadto są także bajeczne, ciekawe, urocze i świetnie oddają treść przygód jamnika i jego przyjaciela kota. Kiedy pierwszy raz czytałam "Humory Hipolita Kabla" nie mogłam znaleźć numerów stron, ale zaręczam Wam, że one tam są, choć czasem inteligentnie i bardzo pomysłowo zakamuflowane. Domyślacie się zapewne, że nie zostały one wydrukowane, ale przepięknie namalowane przez ilustratorkę i tym większe brawa za pomysł! ;-)
Bardzo lubię, kiedy literatura daje możliwość wykorzystania jej potencjału w zabawach z Małymi Czytelnikami. "Humory Hipolita Kabla" są jedną z takich książek, z którymi można bardzo fajnie pracować. Przygody humorzastego jamnika aż proszą się, aby wykorzystać je w przedszkolach czy domach i porozmawiać z dziećmi o przyjaźni, marzeniach, smutku, kulturze, sensie Bożego Narodzenia i wielu innych bardzo ważnych sprawach! Literatura ma wielki potencjał, wystarczy tylko z niego czerpać ;-)
Bardzo serdecznie polecam "Humory Hipolita Kabla" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel! To lektura dobra na każdy humor ;-)
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Przyjaciel to ktoś na kim możesz polegać. Służy radą, pomocą i nie pozwala byś czuł się samotny. Pozwala ci się wypłakać w rękaw, wyżalić i powierzyć swoje tajemnice. Jest ostoją, oparciem i najlepszym kompanem. Przyjaciel jest dobry na wszystko, a świadomość tego, że jest, sprawia, że od razu czujemy się lepiej.

Poznajcie Hipolita Kabla, kapryśnego i marudnego jamnika, który jest wiecznie niezadowolony. A to poużala się nad sobą, a to pomarudzi na brzydką pogodę, a to pogrymasi nad miską. Miewa ten Hipolit humory, oj miewa. Trzeba przyznać, że nie łatwo jest być jego towarzyszem. Na szczęście jest kot Alojzy Kocioł, który jak nikt potrafi rozweselić biednego Hipolita. Odpowie na każdy desperacki SMS, nakarmi serdelkiem, pomoże odnaleźć zagubiony humor, a nawet odda własne marzenie. W końcu od czego ma się przyjaciół...

„Humory Hipolita Kabla” to niesamowicie zabawna i urocza opowieść o dwójce przyjaciół, którzy razem stawiają czoło codzienności. Przeżywają niezwykłe przygody i choćby nie wiem jak było źle, zawsze mogą na sobie polegać. Hipolit Kabel to pies który praktycznie zawsze ma zły nastrój, natomiast kot Alojzy Kocioł, to taki wierny druh, który zaraża dobrym humorem. Oboje świetnie się uzupełniają i stanowią naprawdę zgrany duet. To piękny obraz prawdziwej przyjaźni, który pokazuje nam, że nawet pomimo wyraźnych różnic, można znaleźć ze sobą wspólny język. Widzimy również, że przyjaźń między psem i kotem jest możliwa, a Hipolit i Alojzy są tego doskonałym przykładem. Relacja jaka się między nimi wywiązała wyraźnie pokazuje nam, że to co nas dzieli, wcale nie musi stanowić problemu, a wręcz przeciwnie może nas połączyć.

Książeczka została podzielona na osiem krótkich rozdziałów, a każdy z nich tak naprawdę stanowi oddzielną historię. Można je czytać razem, jak również osobno, dzięki czemu dzieci nie znudzą się czytanym tekstem. Roksana Jędrzejewska-Wróbel napisała zabawną opowieść, która poza dostarczeniem dziecku rozrywki, ma na celu przekazać mu pewne wartości i pokazać czym jest prawdziwa przyjaźń. Rysunki w wykonaniu Grażyny Rigell są po prostu cudowne. Jestem nimi totalnie zauroczona i właściwie mogłabym na nie patrzeć godzinami. Nietuzinkowe, kolorowe, zabawne, a przede wszystkim niesamowicie oryginalne. Stanowią doskonałe uzupełnienie tekstu i wręcz idealnie odwzorowują postacie Hipolita i Alojzego.

Wydawnictwo Adamada odkryłam całkiem niedawno i jestem zachwycona tym z jak niezwykłą starannością i dokładnością wydają swoje książki. „Humory Hipolita Kabla” nie są wyjątkiem. To pięknie wydana publikacja, która zachwyca od pierwszej strony. Ilustracje skutecznie przyciągają wzrok, a tekst pobudza ciekawość i wyobraźnię. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem będą śledzić tekst, a przygody marudnego jamnika i zabawnego kota na pewno przypadną im do gustu. Czcionka jest dość duża, dzięki czemu książeczka idealnie sprawdzi się jako samodzielna czytanka. Kolejną rzeczą na którą zwróciłam uwagę, są sprytnie pochowane numery stron. Każdy z nich znajduje się w innym przedmiocie i w innym miejscu. Może to drobnostka, na którą pewnie większość dzieci nie zwróci uwagi, jednak jak dla mnie stanowi ciekawe urozmaicenie książeczki.

„Humory Hipolita Kabla” to sympatyczna publikacja, która rozbawi, pocieszy, a przy okazji okaże się cenną i wartościową lekcją. Gorąco polecam i zachęcam Was do sięgnięcia po tę książeczkę. Jestem pewna, że Wasze pociechy pokochają psa Hipolita i kota Alojzego i razem z nimi będą przeżywać niezwykłe przygody.

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

Poznajcie Hipolita Kabla, kapryśnego i marudnego jamnika,...

Książka jest przykładem wzorcowej literatury dziecięcej. Jest zarówno świetnie napisana jak i zilustrowana. Ma przemyślany i dopracowany layout. Rysunki są niesztampowe i nasycone ożywczym humorem. Nieźle uzupełniają tekst. Przyglądając się ilustracjom możemy na każdej stronie odkrywać drobne zabawne rysunkowe „smaczki”. Opowieść o Hipolicie i jego przyjacielu jest pełna ciepła i życiowej mądrości. Jest odbiciem naszego świata w barwnym wymyślonym świecie zwierząt. Jest napisana ładnym językiem i starannie wydana. To przede wszystkim opowiastka o przyjaźni, która potrafi wznosić się nad drobnostki, nie jest drobiazgowa. Polega również na tym, że zawsze dla przyjaciela mamy czas.

Książeczka o Hipolicie Kablu powinna przypaść do gustu dzieciom z wyobraźnią i poczuciem humoru. Tym, które lubią alegoryczne, fantastyczne historie o zwierzętach. Humory Hipolita Kabla bierze się do ręki i czyta z ogromną przyjemnością.

recenzja:

Nie od dziś wiadomo, że krótkonogie jamniki posiadają dość specyficzny charakter. Z jednej strony towarzyskie i zawsze wierne swojemu panu, z drugiej zaś, to typowe, często humorzaste kanapowce, które lubią dobrze zjeść, po czym chętnie zapadają w długą drzemkę. Nic więc dziwnego, że skoro sama posiadam w domu małego jamnika, to z tym większą chęcią sięgnęłam po książeczkę opowiadającą historię humorzastego Hipolita Kabla.

Tytułowy jamnik to typowy przedstawiciel swojej rasy: marudny, leniwy, trochę zadumany, w wolnej chwili z niemałą lubością użalający się nad sobą i swoim losem. A to, że pogoda niesprzyjająca jego psiej naturze. A to, że wygodnego basenu brak w przydomowym ogródku. A że i marzeń konkretnych nie ma, których w swym wiernym psim sercu, po cichu by pragnął.

Jednak Hipolit Kabel ma zawsze w zanadrzu garść dobrych rad, które w razie potrzeby może otrzymać od swojego niezastąpionego przyjaciele – kota Alojzego Kocioła. Cierpliwy, łagodny, ale zawsze do bólu szczery koci towarzysz, nie tylko wspiera Hipolita Kabla cennym słowem, ale swoim wrodzonym spokojem łagodzi jego humory i nieustanne grymasy, a przede wszystkim zawsze wiernie stoi u jego boku, w razie potrzeby służąc mocnym uściskiem kociej łapki.

Zakochałam się w tej opowieści! Zabawna, prawdziwa historia małego jamnika, z widocznie zarysowanym morałem, z pewnością wzruszy i rozbawi niejednego czytelnika. Mnie samą, jako właścicielkę psa tej specyficznej rasy, ujęło faktyczne podobieństwo głównego bohatera do charakteru mojej uroczej, acz kapryśnej jamniczki.

Warto przy tym wspomnieć, że mimo widocznie wplecionego w fabułę opowieści humoru i dowcipu, autorka książki pochyliła się również nad warstwą edukacyjną całej historii, w konsekwencji tworząc opowieść kultywującą pojęcie przyjaźni zarówno w życiu człowieka, jak i innych stworzeń żyjących na Ziemi.

Króciutkie rozdziały, prezentujące kolejno zupełnie nowe opowieści, duża czcionka, przeznaczona dla młodszego czytelnika, i w końcu przepiękne, przemawiające do wyobraźni odbiorcy ilustracje, autorstwa Grażyny Rigall - wszystko to wspólnie tworzy niezwykłą opowieść o młodym, humorzastym jamniku Hipolicie Kablu, zamkniętą w przepięknym wydaniu, która idealna wręcz będzie na świąteczny prezent dla naszych dzieci. Ale i nie tylko. „Humory Hipolita Kabla” to też świetny pomysł na podarunek, dla wszystkich tych, którzy mają w swoim domu charakternego, upartego jamnika. :)

Pamiętam kiedy byłam mała i to mama czytała mi książeczki, niecierpliwie czekałam kiedy będzie mogła mi poczytać. Niektóre książeczki znałam już na pamięć i przekręcenie choćby jednego słowa wywoływało u mnie wzburzenie, później zaczęłam chodzić wraz z mamą do biblioteki, skąd wychodziłam z rękami pełnymi różnych książeczek. Ech... jakie piękne to były czasy...
Nawet sobie nie wyobrażacie jak cieszyłam się, kiedy zobaczyłam w swoich rękach "Humory Hipolita Kabla", tak... cztery lata skończyłam już dawno temu, a to głównie do tej grupy wiekowej skierowana jest ta książeczka. Mimo to, jej widok wywołał uśmiech na mojej twarzy, a cieszyłam się jeszcze bardziej gdy zaczęłam czytać i przypomniałam sobie beztroskie dziecięce lata.

"Humory Hipolita Kabla" to książka o pewnym psie, któremu z pomocą przychodzi zawsze przyjaciel, kot - Alojzy Kocioł. Kabel wraz z Kociołem robią razem wiele rzeczy, a przede wszystkim są najlepszymi przyjaciółmi i zawsze pomagają sobie w potrzebie.

Książki dla dzieci przeważnie zachwycają swoim wydaniem, nie inaczej jest w przypadku książki Wydawnictwa Adamada, ilustracje stworzone przez Grażynę Rigall są tak piękne, że nie sposób nie zwrócić na nie uwagi, najbardziej zachwyciły mnie wkomponowane w całą ilustracje numery stron, które znajdują się na różnych przedmiotach, zawsze w innym miejscu. Śliczne obrazki tworzą klimat i na pewno skupią na sobie wzrok dziecka. Całość dopełnia sztywna oprawa i błyszczący papier.

Książeczkę tworzą krótkie rozdziały, mające zazwyczaj trzy-cztery strony,więc myślę, że dziecko nie powinno się znudzić. Jeśli szukacie odpowiedniego prezentu dla dziecka powyżej czwartego roku życia, myślę, że nie musicie daleko szukać, "Humory Hipolita Kabla" powinny nadać się idealnie. Książeczka to to świetna zabawa płynąca z czytania każdego rozdziału o przygodach Kabla i Kocioła. Myślę, że każde dziecko będzie zadowolone, a i dla dorosłego ta książeczka może okazać się ciekawą rozrywką. Polecam!

[http://k-siazkowyswiat.blogspot.com/]

Nawet sobie...

Spodobała się treść oraz ilustrację, o przyjaźnie, życiu, z humorem, ale nie dla maluchów, trochę starszych dzieci, czytając dziecku sama miałam przyjemność od książki.

Wartościowa książka dla młodszych czytelników, w której zwierzęcy bohaterowie przekazują życiowe mądrości w sposób zabawny i przystępny.

Wspaniała, refleksyjna i dowcipna. Nie tylko dla dzieci!

Wspaniała, refleksyjna i dowcipna. Nie tylko dla dzieci!

• Dla dzieci
  • Czytane z córką