Warszawa w rozmowach

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
literatura faktu
karollllllla

Sięgając w przeszłość dociera się do esencji świata i wartości, które kształtowały pokolenia. Pewność własnej tożsamości buduje to kim jesteśmy, jest częścią składową własnego jestestwa. Poznać historię miasta, które się kocha to zgłębianie własnego Ja. Warszawa to serce artystycznego świata przeszłości. Warszawa to dusza niezłomnych jej bohaterów, walczących o nią bezkompromisowo. Warszawa to umysł szybujący ponad ulicami, wznoszący się w otchłań niekończącej się inspiracji, błyszczącej w połaci Wisły, spadającej na ulice wraz z pyłkami wiosennego kwitnienia. Warszawa w rozmowach to swoisty wehikuł czasu, który przenosi czytelnika do świata wielkiej, niezłomnej stolicy. Wehikuł, który pozwala spojrzeć na miasto oczyma ludzi, warszawiaków i bohaterów, w których ustach nazwa miasta nabiera mistycznego znaczenia.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/warszawa-w-rozmowach

źródło okładki: http://aros.pl/ksiazka/warszawa-w-rozmowach

Pawello | 2018-02-25

Znane nazwiska i sentyment za czasami minionymi. Wciąga i skłania do przemyśleń!

Marzena | 2016-09-01
Przeczytana: sierpień 2016

Warto przeczytać, szczególnie jeśli mieszka się w Warszawie. Można przez chwilę spojrzeć na nią z innej strony- tej której niestety już na własne oczy nie zobaczymy.

d_st | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Niestety jest to słaba książka. Bezcenna inicjatywa, ale efekt - mizerny. Liczne błędy (np. szczecińskie Jasne Błonia napisane z małej litery). Wstępy do rozmów napisane przez autorkę ocierają się o grafomanię, czyta się je fatalnie. Rozmowy są prowadzone w sposób płaski, nijaki. Sprawiają wrażenie, jakby autorce nie udało się "dotrzeć" do swoich rozmówców, konwersacje niezależnie od osoby są bardzo podobne (te same pytania, po przeczytaniu wspomnień kilku osób już nie wiedziałam, z kim teraz toczy się rozmowa). Autorka pisze o "wartościach", w sposób mglisty i niezrozumiały, nie wyjaśnia, czym są owe wartości dawnych warszawiaków. Pisząc o mieście zapomina o biedzie, jaka panowała w międzywojniu, skupiając się tylko na atmosferze "szalonych lat 20.". Niestety realia większości mieszkańców Warszawy znacznie różniły się od tej sielanki elit - kawiarni, teatrów i kin, - a składały się nań między innymi koszmarne warunki mieszkaniowe. Rozumiem, że pewna nostalgia za dawnymi czasami...

Mey-Mey | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Piękne wspomnienia opowiadane z wielkim szacunkiem i miłością do Warszawy. Szkoda, że te ujmującą treść psują liczne błędy występujące w książce.

Anna03 | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Warszawa to moje miasto,a jednak tak mało mi znane. Dzięki autorce i jej rozmówcom poznałam nowe ciekawe historie stolicy,tej dawnej pięknej Warszawy.
Ł

jarr74 | 2016-04-29
Przeczytana: 2016 rok

„Każdy krok naznaczony bezpośrednim kontaktem z historią, każda kamienica skrywająca nieznane opowieści jej mieszkańców. Czy jest tu chociaż skrawek, na którym nie została wyryta przez losy przeszłość tego miejsca? Są tu miejsca, smaki, zapachy, doznania i odczucia, które nie znajdzie się w żadnym innym zakątku świata. Zapach kawiarni pomieszany z ludzkimi nadziejami i marzeniami. Wystarczy zrobić kilka kroków by znaleźć się w innej epoce”.

Instytut Wydawniczy Erica może poszczycić się wydaniem jednej z najciekawszych, ostatnimi czasy, publikacji dotyczącej naszej stolicy. To przedstawiony w formie wywiadów, zbiorowy i wielobarwny, a miejscami bardzo sentymentalny, portret ciężko doświadczonego przez historie miasta, widziany oczami ludzi, których życie rodzinne oraz osobiste wybory na zawsze z nim związały: Jan Kobuszewski, Jan Englert, Bohdan Tomaszewski, Władysław Matkowski, Andrzej Blikle, Emilian Kamiński, Wiesław Ochman, Danuta Szaflarska, Stefan Bałuk i inni. Ludzi...