„Słowiańska krew” cz.I

Wydawnictwo: Psychoskok
literatura piękna
Monika

„Słowiańska krew” Pawła Kulpińskiego to swoisty hymn pochwalny dla słowiańskiej kultury z czasów przed chrystianizacją. Akcja powieści toczy się w czasach, gdy książę Mieszko I, po przyjęciu chrześcijaństwa, przyłącza na wschodzie kolejne ziemie do tworzonego państwa. Czyni to w sposób krwawy i barbarzyński. Autor swoją historię snuje wokół życia dwóch braci: starszego Radomira i młodszego Sambora. Któregoś dnia, ludzie Mieszka zabijają ich rodziców i prawdopodobnie najmłodszego brata. Jest to kara za udzielaną przez nich pomoc buntującym się przeciw władzy Mieszka Mazowszanom. Chłopców ratuje Bogowid i bezpiecznie doprowadza do dziadków z wolnego jeszcze plemienia Dregowiczy. Chłopcy w osadzie dziadków dorastają, stając się świetnymi wojami i szlachetnymi ludźmi. Wkrótce jednak spokój ostatnich wolnych plemion zostanie zagrożony. Od strony wschodniej przez Włodzimierza Rurykowicza, od zachodniej przez Mieszka I. Radomir i Sambor wkroczą na drogę naznaczoną wojną i krwią. Czy będzie to także droga zemsty za morderstwo rodziców? Powieść Pawła Kulpińskiego, mimo wielu krwawych scen, jest obrazem piękna życia wolnych Słowian, zniszczonego przez wprowadzane mieczem chrześcijaństwo i chciwość władzy sąsiednich państw. Jest w niej wiele wzruszeń i tęsknoty za czasami, kiedy ludzie wierzyli w słońce i piękno honoru oraz sprawiedliwości.

marzenka85 | 2016-06-12

Ta książka z pewnością nie jest dla każdego, bo zawiera wiele kontrowersyjnych i szokujących przemyśleń autora na temat chrześcijaństwa, historii naszego kraju i wierzeń naszych przodków. Jednym wywrócą one światopogląd do góry nogami i pozwolą spojrzeć na życie inaczej, a w innych wywołają srogi gniew. Autor powinien z tyłu książki umieścić o tym jakieś ostrzeżenie ;) Te wszystkie nowatorskie przemyślenia wplątane są w dość ciekawą fabułę i wartką akcję. Ogólnie książkę czyta się dość dobrze, choć czasami da się odczuć, że to chyba debiut autora ;) Ale mimo to zdecydowanie mogę ją polecić, zwłaszcza ludziom o otwartych umysłach i wielbicielom logicznych i sensownych „teorii spiskowych”. Odradzam natomiast zatwardziałym katolikom, wielbicielom fantazy (zawiodą się, bo to nie jest fantazy, a raczej krwawy i brutalny dramat historyczny), wielbicielom mitologii (bo podejście do mitologii w tej książce też jest ZUPEŁNIE INNE!) oraz fanatycznym historykom, bo czytając ją ciśnienie może...

Sigurd_Wayfarer | 2016-02-06

Wydaje się jakby była napisana na szybko, na kolanie, byle tylko ją wydać. Bardzo ubogie opisy, przez co ciężko się było "przenieść" do wykreowanego świata, a co za tym idzie brak klimatu. Słaba kreacja bohaterów, którzy są albo czarni albo biali. Nie ma tajemnic, niedopowiedzeń, niewyjaśnionych wątków; wszystko podane jest na tacy, zazwyczaj jako "wykład" Bogowida czy innego starego Słowianina. Brak napięcia i jednostajna akcja.
Jednak najgorsze były błędy interpunkcyjne, które tak zaburzały czytanie, że miałem ochotę wydłubać sobie oczy już od pierwszych stron.
Na szczęście książka nie była ani długa, ani droga, dlatego jakoś udało mi się ją skończyć. To była męczarnia.
Podsumowując, książka dała mi raka. Nie polecam.

Monika | 2016-02-05

Od pewnego czasu jesteśmy w Polsce świadkami renesansu zainteresowania kulturą słowiańską. W księgarniach jest sporo wydawnictw, opisujących słowiańską mitologię i historię. Powstają organizacje i stowarzyszenia, kultywujące słowiańską, pogańską tradycję. Pojawia się też coraz więcej powieści osadzonych w czasach, kiedy Słowianie nie zostali jeszcze zmuszeni do przyjęcia chrześcijaństwa. Jedną z nich jest wydana przez wydawnictwo „Psychoskok” powieść Pawła Kulpińskiego „Słowiańska krew”. Jej akcja toczy się w czasach, gdy książę Mieszko I, po przyjęciu chrześcijaństwa, przyłącza na wschodzie kolejne ziemie do tworzonego państwa. Czyni to w sposób krwawy i barbarzyński.
Paweł Kulpiński swoją historię snuje wokół życia dwóch braci: starszego Radomira i młodszego Sambora. Pewnego dnia, ludzie Mieszka zabijają ich rodziców i prawdopodobnie najmłodszego brata. Jest to kara za udzielaną przez nich pomoc buntującym się przeciw władzy Mieszka Mazowszanom. Chłopców ratuje wołchw Bogowid i...

Solveig | 2015-11-28

Styl pisania bardzo prosty. Miłym zaskoczeniem dla mnie było opisanie w ciekawy sposób religii / poglądów dawnych Słowian. Bardzo ciekawa fabuła, która w inny sposób przedstawia jednocześnie przez Mieszka innych szczepów. Na pewno kupię kolejny tom.