Tuwim Café na każdą okazję

Egmont Polska
2015-07-01
2015-07-01
48 min.

Sympatyczna pozycja, dobry wybór cytatów z poezji Juliana Tuwima.
Niekróta, można ją dobrze wykorzystać i sprezentować komuś "kartkę" z poezją. :)
[ale szkoda wycinać]

Sympatyczna pozycja, dobry wybór cytatów z poezji Juliana Tuwima.
[ale szkoda wycinać]

Jest to zbiór karteczek-pocztówek na których umieszczono krótkie wiersze lub fragmenty wybranych wierszy Tuwima. Jedne trochę smutne, inne radosne, czasem dowcipne, niełatwe, realistyczne... o tęsknocie, miłości, smutku, oddaniu, pisaniu... Ich tematyka jest przeróżna a tytuł mówi sam za siebie. W sumie wszystkich jest tutaj 23, jednak czytając je mamy wrażenie jakby stanowiły całość.

Kartki możemy przeglądać w domowym zaciszu a także wyrwać a następnie podarować bliskiej nam osobie. Każda pocztówka oprócz wcześniej wspomnianego wierszu lub jego fragmentu została bardzo ładnie ozdobiona w kolorystyce czerni, bieli oraz różu, co sprawia, że wpada w oko. Na odwrocie takiej kartki umieszczono tytuł oraz rok wydania danego utworu, dzięki czemu zachęceni fragmentem, możemy sięgnąć po ciąg dalszy. Jest też miejsce na imię osoby, które tę konkretną stronę chcemy podarować.

Według mnie to bardzo dobry pomysł na oryginalny, miły i zaskakujący prezent dla kogoś, kto wiele dla nas znaczy, chociaż nie wiem, czy trafiłaby się okazja przy której mogłabym podarować akurat ten fragment. Wiem, że nie wyrwę z niej ani jednej kartki - dbam o książki i nie lubię niczego z nich wydzierać.

"Tuwim Cafe na każdą okazję" to idealny pomysł na prezent lub jako dodatek do gwiazdkowych podarków. Przygotowane do wyrwania pojedyncze karty z pewnością wywołają uśmiech na twarzy obdarowanego i dodadzą oryginalności każdemu prezentowi, który będzie ucztą nie tylko dla ciała, ale i ducha.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

Świat poezji jest mi bliski i bardzo chętnie się w nim zatracam. Jest to pewnego rodzaju odskocznia od codzienności, swoiste zanurzenie w czymś głębszym i piękniejszym. Dlatego z przyjemnością sięgnęłam po wiersze i fragmenty utworów najwybitniejszego polskiego poety jakim był Julian Tuwim.

„Tuwim café” to zestaw pięknie wydanych i oryginalnych pocztówek z wybranymi cytatami autora. Każda z tych pocztówek jest unikalna, różniąca się szatą graficzną. Na odwrocie każdej z nich znajduje się miejsce na wpisanie osobistej dedykacji dla osoby, której chcemy podarować taki wyjątkowy prezent. Kartki możemy wyrywać, by ofiarować komuś wybrany cytat lub powiesić sobie w widocznym miejscu. „Tuwim café na każdą okazję” zawiera różnorodne utwory autora, które przypadną do gustu wszystkim miłośnikom poezji. Dla przykładu przytoczę jeden z nich:

Gonią mnie stepy
Jak stada lwie,
Ocean ślepy
Ulicą rwie!
Świat za mną ryczy
Łapać go! Stój!
A ja jestem niczyj,
Ja jestem twój!

Zbiór wierszy Juliana Tuwima został wydany w bardzo praktycznym, kieszonkowym formacie, doskonale pasującym do torebki lub do podarowania bliskiej osobie. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to zbyt wysoka cena za taką małą książeczkę. Ale poza tym uważam, że promowanie poezji w takiej formie to naprawdę świetny pomysł.

nasz-zaczytany-swiat.blogspot.com

„Tuwim café” to zestaw pięknie wydanych i...

Do moich rąk trafił niedawno tomik wierszy, a właściwie fragmentów wierszy Juliana Tuwima. Jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, współzałożyciela grupy poetyckiej "Skamander". Znanego również z wierszy dla dzieci - tak tak to autor wiersza "Lokomotywa".

Wydawnictwo Egmont Literacki przygotowało ciekawy zbiór cytatów "na każdą okazję". Nie tylko możemy czytać i delektować się nimi sami - jak dobrą kawą, ale i podzielić z innymi! Kartki można łatwo wyrwać, dzięki perforacji! Wiem brzmi strasznie dla mola książkowego, ale tutaj taką rolę przygotowano dla zebranych wierszy i fragmentów utworów.

Każdy cytat jest pięknie przedstawiony - ciekawa czcionka, kolorowa grafika. Na odwrociu każdego cytatu znajduję się tytuł wiersza i tomiku, z którego pochodzi oraz jest miejsce na napisanie dla kogo wiersz ma być przeznaczony. Kartka z wierszem może być miłym upominkiem dla ważnej dla nas osoby, przyjaciela, mamy, ukochanej.

Myślę, że to bardzo ciekawa pozycja dla miłośników poezji. Mogę śmiało polecić!
M.J.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Każdy z nas z pewnością kojarzy postać Juliana Tuwima, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Często niestety ograniczamy się jedynie do czytania utworów zaadresowanych dla dzieci, bo też kto nie zna „Lokomotywy” albo „Zosi Samosi”? „Tuwim Cafe”, nowa propozycja Wydawnictwa Egmont, to niewielka książka przeznaczona do rozpowszechniania nie tyle samej poezji, ale przede wszystkim dzieł tytułowego poety, często tych pomijanych i przez to nieznanych.
Pod względem estetycznym, książeczka zachwyci każdego odbiorcę. Strony są sztywne, przeznaczone do szybkiego i łatwego wyrwania. Na każej z nich zamieszczony jest cytat, kolorowy, nierzadko towarzyszą mu rysunki lub pomysłowe tła. Na odwrocie zaś znajdziemy miejsce na wpisanie imienia osoby, której chcemy owy cytat podarować, kategorię, jakiej dotyczy jego treść, oraz tytuł wiersza, z którego pochodzi.
Najważniejsze jednak jest praktyczne wykorzystanie owej książeczki. Tutaj niestety muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś innego. Wyobrażałam sobie, że każda strona z cytatem będzie, tak jak według tytułu pozycji, przeznaczona na jakąś konkretną, zawsze inną okazję. Coś typu „życzenia”, „na nudny dzień”, „na walentynki” itd. Otrzymałam za to fragmenty wierszy często dotyczące tego, jak wielkie są słowa w ustach twórcy, czym one w ogóle są, jaką rolę pełni poeta, jak dobrze wracać do ojczyzny. To, moim zdaniem, przeważajacy w owej pozycji zakres tematyczny. Mimo wszystko znalazłam kilka złotych myśli, które wymagają refleksji albo sama dostrzegam ich wiarygodność i możliwość praktycznego zastosowania w życiu. Często byłam wręcz zaskoczona, że w ogóle nie kojarzę wierszy Juliana Tuwima przytoczonych w „Tuwim cafe”.
„Tuwim cafe” to wynik naprawdę wpsaniałej inicjatywy i genialnego pomysłu na dzielenie się poezją. Wydanie również zachwyca, a mimo wszystko w praktyce książeczka sprawdza się średnio. Cytaty rzadko są adekwatne do jakiejś sytuacji, dlatego też ciężko się nimi dzielić z bliskimi. Z drugiej zaś strony, mogą być one owocne dla samego obiorcy, który może samodzielnie się nad nimi zastanowić i zainteresować się Tuwimem odkrywając jego postać na nowo. Polecam tą pozycję wszystkim, ponieważ nawet dla osób nielubiących poezji, książeczka stanie się atrakcyjna, a poezja nie tak nudna jak się z pozoru może wydawać.

Bogata twórczość Juliana Tuwima (1894 – 1953) nieustannie cieszy się ogromną popularnością szczególne gdy wydawnictwa kuszą wciąż nowymi nietuzinkowymi publikacjami. Taka właśnie jest najnowsza książka pt. „Tuwim Cafe. Na każdą okazję”. Wydanie to zaskakuje, zachwyca i jest czymś więcej niż tylko książką…

Tuwim Cafe to zbiór pocztówek, które można wyrwać z książki i wręczyć bliskiej osobie. Na kartkach znajdują się fragmenty bądź całe wiersze Tuwima, pasujące jak wskazuje tytuł, do każdej okazji. Są to zarówno wesołe jak i smutne utwory, są teksty o miłości i tęsknocie… Idealne do czytania w domowym zaciszu oraz jak wspomniałam wcześniej, dzielenia się z bliskimi. Wygląda to w ten sposób, że na jednej stronie mamy wiersz poety a na odwrocie kartki miejsce na dedykacje a także tytuł utworu i rok jego powstania. Taki zbiorek jest więc gratką dla miłośników poezji Tuwima, których myślę jest niemało. Tych którzy nie znają natomiast twórczości poety takie wydanie zachęci do sięgnięcia po nią, przeczytania choćby kilku stron, docenienia …

Grafika jak i sama kolorystyka książki jest subtelna i delikatna, prawdziwa uczta dla duszy. Myślę, że sprawdzi się jako oryginalny prezent. A zainteresowanych publikacją zachęcam również do zwrócenia uwagi na drugą książeczkę z serii pt. „Tuwim Cafe. Na każda pogodę”.

Tuwim Cafe to zbiór pocztówek, które można wyrwać z książki i...

1992

Dzisiaj miała się pojawić recenzja Zapomnianego Legionu, jednak muszę się przyznać, że go jeszcze nie skończyłam. Już trzeci dzień pod rząd spędziłam w podróży, a nie umiem czytać podczas jazdy, więc odczuwam masę straconego czasu. Pomiędzy wyjazdami podczytywałam jednak tę książeczkę, która zajmuje tak mało miejsca w bagażu. Dlatego też postanowiłam dzisiaj podzielić się z Wami wrażeniami z nowością od Egmontu.

Jak pewnie wiecie uwielbiam czytać wiersze. Moje ulubione powstały w okresie wojen i rozbiorów - Baczyński moja miłość - jednak czasami chwytam za inne po to, by odreagować stres i wczuć się w jakiś nastrój. Tuwima twórczość jest dla mnie tajemnicą, dlatego też postanowiłam, że taka książeczka będzie dobrym początkiem naszej znajomości.

Początkowo spodziewałam się, że otrzymam pełnowymiarową książkę, jednak jest to coś bardziej zbliżone do wydania kieszonkowego. Nie jest to minus, gdyż jest jedna niezwykła rzecz, którą odkrywamy zaglądając do środka. Każdą kartkę możemy z łatwością wyrwać, dzięki zagięciom, oraz podarować bliskiej nam osobie. Na każdej ze stron znajduje się fragment wiersza, a na odwrocie znajdujemy miejsce, gdzie możemy wpisać imię adresata. Zdecydowanie dobry pomysł na nietuzinkowy pomysł i zaskoczenie kogoś, kto dużo dla nas znaczy.

Podoba mi się papier, z którego została wykonana ta książeczka. Jest świetnej jakości, co odbija się na cenie, która jest naprawdę spora. Nie spodziewałam się jej i przez chwile wpatrywałam się zszokowana w kwotę. Biorąc pod uwagę rozmiar i ilość stron myślę, że to rozbój w biały dzień. Poezja jednak jest bezcenna, prawda? Ten egzemplarz otrzymałam od wydawnictwa, jednak planowałam zakupić jeszcze drugą z tej serii, teraz jednak zaczynam się wahać. Rzadko kupuje książki po cenach rynkowych. Poczekam teraz na jakąś dobrą promocję.

Jestem zachwycona ogólną kolorystyką oraz grafiką. Wielki ze mnie wzrokowiec, więc to był pierwszy aspekt, na który zwróciłam uwagę. Poezja Tuwima nie przemawia do mnie aż tak, jakbym chciała, jednak ogólnie jestem zadowolona, a kilka z nich nawet zaznaczyłam kolorową karteczką, by móc później do nich powrócić. Mam też zamiar przeczytać pełną wersję niektórych z nich, kiedy tylko wrócę do domu i znajdę trochę czasu.

Cieszę się, że na mojej półeczce znajduje się taka pozycja. Nie jestem pewna, czy podaruje komuś taki wiersz, gdyż po prostu nie lubię nic wyrywać z książek. Tuwim sprawił mi wiele przyjemności, jednak dalej nie mogę zaliczyć go do moich ulubionych poetów, gdyż jego wiersze nie są w moim stylu. Mimo, że nie zostaniemy przyjaciółmi będziemy kontynuować naszą znajomość. Uważam, że to doskonały pomysł i stworzenie tej książeczki było dobrym posunięciem. Powinno powstać takich więcej - z różnymi autorami.

Na blogu wersja ze zdjęciami: http://papierowemiasta.blogspot.com/2015/08/343-tuwim-cafe-na-kazda-okazje.html

Najlepsze z najlepszych wybrane fragmenty poezji Juliana Tuwima dla dorosłych wydane w taki sposób, by móc na chwilę zawiesić swój codzienny rytm dnia i pobyć ze słowem albo podzielić się nim z innymi. Wybraną kartkę/pocztówkę ze stosownym do chwili fragmentem wydzieramy, wpisujemy imię osoby, której chcemy podarować ten wiersz i zostawiamy w zaskakującym miejscu albo wysyłamy pod konkretny adres:) Sympatyczna zabawa, prawda?
więcej na madebybibi.blogspot.com

1933

A tak, na koniec roku. Tuwim.
Pomysłowo, inaczej, krótko i z sensem.
Warto tak.

A tak, na koniec roku. Tuwim.
Pomysłowo, inaczej, krótko i z sensem.
Warto tak.

• Skład tanich książek