Wiersze

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Digte
poezja
LubimyCzytać

Debiutancki tom Yahii Hassana ukazał się 9 października 2013 roku. Osiemset egzemplarzy nakładu – to niemały nakład dla tomiku poetyckiego w Danii – sprzedano w ciągu kilkunastu dni. 17 października dodrukowano sześć tysięcy egzemplarzy, ostatniego dnia miesiąca nakład wyniósł już dwadzieścia pięć tysięcy, miesiąc później, 1 grudnia, pięćdziesiąt dwa tysiące, a 11 grudnia, po niespełna dwóch miesiącach od ukazania się książki, osiągnął liczbę stu tysięcy egzemplarzy, co nie ma precedensu w historii literatury duńskiej. Już w listopadzie książka przyniosła autorowi Nagrodę Targów Książki (Bogforum) dla Debiutanta Roku, na początku 2014 roku zaś swoje nagrody literackie o znaczącym wymiarze finansowym przyznały mu tygodnik „Weekendavisen” i gazeta „Politiken”. Ponadto autor został uhonorowany Nagrodą im. Bodil i Jørgena Munch-Petersenów dla Debiutanta Roku 2013 i otrzymał nominacje do Nagrody Bibliotek Duńskich, Nagrody Czytelników gazety „Berlingske Tidende” oraz do Montana Litteraturprisen przyznawanej przez gazetę „Information”, producenta mebli Montana i uniwersytet ludowy Testrup Højskole.

Do końca 2015 roku książkę przełożono na dziesięć języków i trafiła do czytelników w dziesięciu krajach: Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Brazylii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Islandii – i Polsce.

źródło opisu: www.terytoria.com.pl

źródło okładki: www.terytoria.com.pl

nangnak | 2019-01-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Męczy mnie polityczno-krytyczna histeria na punkcie tych wierszy, o których naczytałam się już tyle bzdur, że czuję wręcz fizyczny niedowład egzystencji (xddd). Jak można tak dobrze skondensować całe spierdoleństwo w jednym zbiorze to ja nie wiem.

annie warhol | 2019-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2019

nie wiem jaką ocenę wrzucić, bo z jednej strony chyba lepiej sobie pograć w gta albo posłuchać rogala ddl niż to czytać, a z drugiej w sumie fajnie mi się czytało no i wiadomo że takie wiersze mogą jarać, bo, jak wszyscy wiedzą, ŁOBUZ KOCHA NAJBARDZIEJ

Monsoon | 2016-04-20

Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 marca 2016

Ana | 2016-03-14
Przeczytana: 03 marca 2016

Wiersze, które trafiły na czołówki gazet, a z autora zrobiły celebrytę i prawie-polityka. Książka Hassana "pali w dłonie"*, opowiada o rzeczach często niewygodnych, zamiatanych pod dywan.

Yahya Hassan jest barwną postacią, a swoim krótkim, ale burzliwym życiorysem mógłby obdzielić kilka osób. Tylko wątpię, że znalazłby się ktoś, kto by chciał przyjąć choćby jeden dzień z życia Hassana. Urodzony w palestyńskiej rodzinie imigrantów mieszkających od lat w Danii, nie miał szczęśliwego dzieciństwa. Ojciec-despota, przemoc domowa, konflikty z prawem, tułaczka po poprawczakach, hermetyczne środowisko religijne, muzułmańskie getto. Rozdarty między kulturą duńską i kulturą środowiska, z którego pochodzi, szuka własnej drogi. I dużo błądzi.

NIENAWIDZĘ WAS - pisze w jednym z wierszy. A właściwie krzyczy, nie przebiera w słowach. Dostaje się wszystkim: wierzącym i niewierzącym, rodzinie, mężczyznom, kobietom dającym się zniewolić, naiwnym Duńczykom. Ogromny ładunek krytyki dotyczy kontekstu...