Dziwna myśl w mej głowie

Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie Orhan Pamuk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
690 str. 11 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Kafamda Bir Tuhaflık
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-11-05
Data 1. wyd. pol.:
2015-11-05
Liczba stron:
690
Czas czytania
11 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308060414
Tłumacz:
Piotr Kawulok
Tagi:
Nagroda Nobla literatura turecka miłość powieść obyczajowa przemiany obyczajowe przemiany społeczne rodzina Stambuł Turcja małżeństwo
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Moje to życie czy nie moje?



4225 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1090
216

Na półkach:

bardziejlubieksiazki.pl

Na stronie wydawnictwa przeczytamy, że Dziwna myśl w mej głowie to epicka opowieść o Stambule i jego mieszkańcach. Sięgałam po tę książkę z dużą ciekawością. Turecki świat jest mi zupełnie obcy, przez tę obcość wydaje mi się fascynujący i egzotyczny (choć nie lubię tego słowa). A Orhan Pamuk to turecki pisarz, który ma zdolność wciągania czytelnika w stworzony przez siebie świat. Być może dlatego, że ten świat jest tak bardzo realny, plastyczny i pięknie nakreślony. W swoim uzasadnieniu przyznania Nobla Pamukowi komisja napisała, że pisarz w (literackim) poszukiwaniu melancholijnej duszy rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzania i przenikania się kultur. Opis ten idealnie pasuje do powstałej dziewięć lat później powieści.

Dziwna myśl w mej głowie to epicka opowieść o Stambule, ale również wielka saga rodzinna. Pamuk pracował nad nią przez sześć lat. Poprzez losy wielopokoleniowej rodziny możemy śledzić przemiany Stambułu – te społeczne, gospodarcze i polityczne. Mevlut Karataş, kiedy go poznajemy, jest małym chłopcem, przysłanym z tureckiej wsi do miasta, do ojca. Do tego wielkiego, tajemniczego miasta, które tak bardzo różni się od tego, co do tej pory znał. Poznajemy Stambuł razem z nim. Razem z nim rośniemy, zamieniamy się w nastolatka, zakochujemy się, stajemy się dorosłym. Chodzimy po uliczkach, poznajemy zapachy miasta, mieszkańców, zapuszczamy się w najdalsze zakamarki, powoli stajemy się stałym elementem miasta. Ale razem z nami zmienia się też miasto, a buza, czyli tradycyjny napój jest tego symbolem. W pewnym momencie razem z bohaterem zatrzymujemy się, podczas gdy miasto gna do przodu. Zostajemy w tyle i stajemy się reliktem przeszłości, postacią, którą kojarzy się z tym, co było „kiedyś”, a dzisiaj już jest niepotrzebne i nieaktualne. Orhan Pamuk w każdym detalu tej opowieści przekazuje nam, że nasza tożsamość jest zbudowana na pamięci. Perfekcyjnie opisuje zderzenie starego z nowym, tradycji z nowoczesnością.
Czytając tę powieść miałam cały czas wrażenie, że bohaterowie, ludzie, którzy znaleźli się na kartach tej książki, są jedynie statystami. Wybitnymi statystami, ale jednak tylko statystami. Są tu po to, aby sprawić, by główny bohater bardziej błyszczał. Stambuł, największe i najludniejsze miasto Turcji, jedna z dwóch metropolii świata, która znajduje się na dwóch kontynentach. Miasto z epicką (tak, to słowa bardzo dobrze pasuje do tej książki) historią i przeszłością. Pamuk jest dokładnym researcherem, więc można się pokusić o to, by tę powieść odczytać jako antropologiczny portret miasta z lat 1969 – 2012. Z drugiej strony czym jest samo miasto bez ludzi w nim żyjących?

Dziwna myśl w mej głowie to przepiękny hołd złożony Stambułowi, dowód miłości, ale jednocześnie realistyczny portret miasta, ze wszystkimi wzlotami i upadkami. Można zanurzyć się w tej powieści, niespiesznie poznawać losy naszych bohaterów, obserwować zmiany w ich rzeczywistości, spacerować po mieście razem ze sprzedawcą buzy. Można dowiedzieć się naprawdę wiele o Turcji, o Stambule, pełno jest smaczków kulturowych, społecznych, takich codziennych, ludzkich spraw. Książka jest pełna smaków, dźwięków, zapachów. Pobudza wszystkie zmysły, wyzwala emocje. We mnie wzbudziła tęsknotę – nie wiem do końca za czym, ale zdecydowanie wprowadziła mnie w sentymentalny nastrój.

Warto zwrócić uwagę również na budowę powieści. Dziwna myśl w mej głowie miała być napisana w XIX-wiecznym stylu, ale Autor zdecydował się wprowadzić pierwszoosobową narrację. Mamy narratora wszechwiedzącego, ale i każdy z bohaterów przedstawia nam swój punkt widzenia, swoje przemyślenia, swoje spojrzenie na rzeczywistość. W ten sposób mamy najpełniejszy obraz świata, jaki możemy mieć jako czytelnik. To sprawia, że jeszcze bardziej czujemy się zaangażowani, jakbyśmy byli jednym z bohaterów i rozmawiali z innymi bezpośrednio.

Na sam koniec kilka słów od Autora: Kiedy zaczynałem pisać, Turcja przeżywała ogromne problemy z prowincją i wszyscy pisali powieści o wsi. Ponieważ ja wiedziałem cokolwiek tylko o Stambule i tylko w Stambule poznawałem ludzi, opisałem go, samemu nawet nie zdając sobie z tego sprawy. W Dziwnej myśli w mej głowie opisałem nową sytuację, w jakiej znalazło się miasto. Starałem się oddać z perspektywy zwykłych mieszkańców historię całego miasta od migracji, które zaczęły się w latach pięćdziesiątych, po stawiane dziś wielkie wieżowce.

Obowiązkowa lektura dla wszystkich zafascynowanych tureckim światem i tamtejszą kulturą. Dla tych, którzy lubią czytać o „kiedyś”, zanurzyć się w tym już przecież nieistniejącym świecie. Dla wszystkich, którzy po prostu lubią dobrą opowieść.

bardziejlubieksiazki.pl

Na stronie wydawnictwa przeczytamy, że Dziwna myśl w mej głowie to epicka opowieść o Stambule i jego mieszkańcach. Sięgałam po tę książkę z dużą ciekawością. Turecki świat jest mi zupełnie obcy, przez tę obcość wydaje mi się fascynujący i egzotyczny (choć nie lubię tego słowa). A Orhan Pamuk to turecki pisarz, który ma zdolność wciągania czytelnika...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 909
  • Przeczytane
    629
  • Posiadam
    192
  • Chcę w prezencie
    132
  • Teraz czytam
    38
  • Ulubione
    18
  • 2018
    13
  • Nobliści
    12
  • Turcja
    9
  • Ebook
    7

Cytaty

Więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Orhan Pamuk Dziwna myśl w mej głowie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także