Nowy Jork

Seria: Szmaragdowa seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
New York
Patrycja

Edward Rutherfurd opisuje niezwykłą historię, która zaczyna się od majestatycznych pustkowi Nowego Świata, a kończy na drapaczach chmur miasta, które nigdy nie zasypia. Opowiada o drobnych szczegółach dnia codziennego, zarówno z czasów dawno minionych, jak i współczesności, w której życie pędzi z zawrotną szybkością. Jego pióro ożywia przed nami barwną historię czterech stuleci. Rutherfurd...

Rutherfurd wplata w swoją opowieść losy wymyślonych bohaterów i prawdziwych postaci, towarzyszy im w kolejnych wzlotach i upadkach, tak mocno połączonych z dziejami miasta. Jego książka mówi o tym, jak w ciągu czterystu lat Nowy Jork stał się stolicą świata, przez jednych kochanym, przez innych znienawidzonym do tego stopnia, że chcieli go zniszczyć. W tej epickiej opowieści o Nowym Jorku jak w soczewce skupia się historia Ameryki.

źródło opisu: Czarna Owca, 2015

źródło okładki: światksiążki.pl

Koronczarka | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 11 czerwca 2016

I rewelacyjny "Paryż", i "Nowy Jork" mają podobną konstrukcję. Osią jest historia miasta, a na nią nanizane dzieje kilku rodzin. "Nowy Jork" podobał mi się mniej od "Paryża". Wzmógł mój dystans do tematyki związanej z USA, bo głównym tematem tej książki, motorem działań bohaterów, było robienie pieniędzy. To one były miernikiem wartości ludzi i rodów. Książki Rutherfurda są przede wszystkim bardzo atrakcyjnym ale i skrótowym historycznym wykładem. Losy bohaterów są ozdobnikiem. Podobnego typu pisarstwo uprawiał w XIX wieku J. I. Kraszewski. Dziś jego książki mocno się zestarzały i współczesnemu czytelnikowi trudno się jest przez nie przedrzeć. "Paryż" i "Nowy Jork" są współczesne, w kompozycji wątków fabularnych nieco telenowelowate. Ale mimo tego z niecierpliwością czekam listopada, kiedy to wydawnictwo "Czarna Owca" ma nas uraczyć następną książką tego autora "Londyn".

deana | 2017-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 września 2017

Zakochałam się w tej opowieści. Nie straszne były mi jej rozmiary. Gdy tylko ją otwarłam, pochłonęła i zachwyciła mnie tak bardzo, że nie byłam w stanie zmusić się do przerwania lub odłożenia jej na bok.

Bo ,,Nowy Jork" to nie tylko barwna i ciekawie opowiedziana historia rodzinna sięgająca swoimi korzeniami ponad trzysta lat wstecz. To także historia miasta, pokazująca jego piękne i wzniosłe momenty ale też z dumą i godnością mówiąca o chwilach słabszych, trudniejszych, bolesnych ranach i wstydliwych momentach. To skomplikowana, wielowymiarowa mozaika okrywająca jak zmieniały się poglądy, zapatrywania, przekonania. Obraz pokazujący rasizm, ciasnotę umysłową ale i wielkości oraz wielokulturowość miasta, które stało się symbolem.

Płynna i pozornie lekka narracja niczym kalejdoskop przeprowadza czytelnika przez wszystko co najważniejsze i pokazuje jak rozbudowywał ale przede wszystkim jak kształtował się Nowy Jork. Pokazuje jego korzenie. A w to wszystko umiejętnie wplatani są...

Dorota | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

"Nowy Jork" to powieść, której głównym bohaterem jest miasto. Oczywiście poznajemy również ludzi z krwi i kości, natomiast zawsze ich losy ukazane są na tle tego co działo się w długiej historii miasta. Nowy Jork śledzimy od XVII wieku, kiedy jeszcze nazywał się Nowym Amsterdamem, aż po czasy współczesne.
I to jest w zasadzie dokładnie to czego się spodziewałam. Czyli stosunkowo szybka akcja, brak zagłębiania się w jakieś dłuższe relacje czytelnika z bohaterami (gdyby Autor za każdym razem budował silną więź z każdym bohaterem to książka miałaby trzy razy tyle stron ile ma aktualnie) oraz nieco dłuższe skupianie się na tych najważniejszych wydarzeniach.
Niby tego właśnie się spodziewałam jednak właśnie to najbardziej mi przeszkadzało. Przez to, że cały czas Autor gna do przodu nie miałam możliwości polubienia i poznania bliżej praktycznie żadnego bohatera. Akcja pędziła do przodu, ja poznawałam kolejne nazwiska członków rodu Masterów, brałam książkę do ręki i ją odkładałam bez...

Weronika | 2016-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Uwielbiam takie współczesne sagi opisujące z rozmachem historię rodzin na przestrzeni wieków. Sama chciałabym móc tak sięgnąć wstecz i przekonać się kim byli i jak żyli moi przodkowie.
Historia miasta spleciona z historią ludzi, a przede wszystkim z losami fikcyjnego rodu Mastersów - a raczej jego męskiej linii. Pomimo tego, że autor koncentruje się na potomkach po mieczu (zwykle w każdym pokoleniu jeden syn, czy dlatego aby nie tworzyć wątków pobocznych?), kobiety wybierane przez Mastersów odgrywają w powieści bardzo ważną rolę i nie raz są silniejsze i mądrzejsze od swoich mężów.
Historia Nowego Jorku opowiedziana w pigułce - od momentu gdy stanowił jeszcze niewielkie miasteczko Nowy Amsterdam, którego mieszkańcy trudnili się handlem z Indianami, po czasy współczesne.
Ze względu na rozmach powieści i opis jednego z moich ulubionych miast, jestem w stanie wybaczyć autorowi błędy, a moim zdaniem jest ich sporo. Wstawianie niepotrzebnych wątków pobocznych kosztem rzetelniejszego...

Pela | 2016-02-20
Przeczytana: 08 lutego 2016

Epicka historia Nowego Jorku nie porwała mnie tak jak historia Paryża, również pióra Edwarda Rutherfurda, choć książkę czytałam z dość dużym zainteresowaniem. Niewątpliwą zaletą jest lekkie pióro pisarza i nakład pracy jaki włożył aby powieść powstała. Nowy Jork to w zasadzie historia rodziny Master, ich krewnych, znajomych, niewolników czy postaci historycznych, opowiedziana na przestrzeni kilku wieków. Tak jak to widać po układzie rozdziałów, autor przeskakuje czasami o kilkadziesiąt lat, jest to zrozumiałe przy takim rozmachu powieści jednak nie pozwoliło mi to zżyć się z wieloma bohaterami. Ponadto brakowało mi kontynuacji paru wątków, takich jak losy drugiej linii rodziny Master, potomków niewolnika Hudsona czy dalszych losów gospodarzy tych ziem, Indian. Ponadto brakowało mi trochę rozbudowania historii drugiej połowy XX wieku od segregacji rasowej po kryzys ekonomiczny XXI wieku.

A z plusów, autor w ciekawy i bardzo przystępny sposób opisuje kryzysy gospodarcze i...

Elżbieta | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Jedno głupie,nieodpowiedzialne zdanie, napisane przez autora, zniweczyło dobre wrażenie jakie miałam czytając tą powieść rzekę.Jedno krótkie zdanie wśród tysiąca innych,szczególnie zwróciło moją uwagę,bo zawierało słowo POLSKA.Nic ono nie znaczyło dla treści książki,a mnie bardzo zabolało.Dotyczyło prześladowań Żydów w Europie.Otóż autor wymieniając kraje w których dochodziło do tych prześladowań na pierwszym miejscu wymienił Polskę,po niej dopiero Rosję,a na trzecim miejscu nawet nie Hiszpanię,a inkwizycję hiszpańską.Krew mnie zalała,bo pomijając to,że nawet nie wymienił Francji,a o Hiszpanii napisał tylko w kontekście jej z inkwizycją ( zupełnie jak Niemcy piszą nieraz,że obozy zagłady były jeśli już nie polskie to chociaż hitlerowskie,ale nigdy niemieckie,a hitlerowcy to przecież nie to samo co Niemcy i zjawili się w Niemczech z księżyca),to arogancko uznał,że takie nieliczące się kraje jak Polska można śmiało i bezkarnie lekceważyć,bo cóż niby mogą takiemu „historykowi”...

Ania | 2016-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2016

Nowy Jork to miasto, które od dawna inspiruje artystów – muzyków, pisarzy, filmowców, ale i zwykłych ludzi, którzy szukają w nim lepszego życia, realizacji marzeń, swego miejsca na świecie. Nic dziwnego zatem, że miasto Nowy Jork zostało „bohaterem” powieści Edwarda Rutherfurda. Wydaje mi się, że autorowi udało się oddać ducha miasta.
Bardzo podobał mi się „Paryż” tego autora, dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po „Nowy Jork”. Powieść „Nowy Jork” utrzymana jest w podobnym klimacie do „Paryża” – śledząc losy fikcyjnych bohaterów poznajemy historię miasta Nowy Jork od czasu jego powstania – pierwszych osadników, kiedy nazywało się jeszcze Nowy Amsterdam, przez wojnę z Anglią o niepodległość, przez kryzys gospodarczy w latach 30 aż do roku 2009.
Głównymi postaciami autor uczynił ród Masterów – rodzinę wywodzącą się od pierwszych mieszkańców miasta – Holendrów i Anglików, który przez wieki budował swoją pozycję – od drobnych kupców przez wielkich inwestorów – rodzinę z majątkiem...

kodoga | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Kolejna po “Paryżu” wielka powieść - saga Edwarda Rutherfurda. Tym razem głównym bohaterem uczynił autor Nowy York, z którego historią w pigułce (a poprzez to miasto także historią Ameryki, a raczej jej części) zapoznał czytelnika. Pierwszych bohaterów poznajemy w 1664 roku, zaś z ostatnimi rozstajemy się w 2009 roku.
Rozmiar książki, jej rozmach budzi ogromny podziw. Autor musi być nad wyraz pracowitym człowiekiem, ponieważ już drugi raz ( a książek u nas jeszcze nie wydanych napisał kilka, zaś tytuły wskazują, że wszystkie takie właśnie przekrojowe) pozwala delektować się tak barwnym i bogatym w szczegóły opisem przeszłości - trudno sobie wyobrazić ogrom pracy jaką trzeba było włożyć dla osiągnięcia celu.
Na tle wydarzeń historycznych , które pozwalają prześledzić powstawanie i rozwój Stanów Zjednoczonych Ameryki, autor przedstawił także dzieje kilku rodów, które decydując się na porzucenie Starego Świata pchnęły losy swoje ale i kontynentu amerykańskiego, a w konsekwencji...

szczypiorek5 | 2016-02-15
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 lutego 2016

Po "Paryżu" przyszedł czas na "Nowy Jork" i tak jak poprzednio -rewelacja.
Historia miasta na tle historii Stanów Zjednoczonych i historii Świata a w nie wplecione fikcyjne dzieje kilku rodzin- wszystko fascynujące.
Podążamy za bohaterami od niewielkiego portu Nowy Amsterdam z XVII wieku do czasów współczesnych , po zamachu na WTC .
Po raz kolejny uzmysławiam sobie ,że życie, prawdziwa historia ,może być najlepszym scenariuszem, trzeba to tylko dobrze opowiedzieć a niewątpliwe Edward Rutherfurd to potrafi. Aż szkoda ,że książka ma tylko 1000 stron, że niektóre fakty historyczne z konieczności i własnego wyboru potraktował tylko marginalnie ale takie w końcu są prawa literatury . Polecam.

joan_stark | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

To już moje kolejne spotkanie z twórczością Pana Rutherfurda - po lekturze "Paryża" moje oczekiwania były bardzo wysokie i autor zdecydowanie im sprostał.
Powieść czyta się lekko i przyjemnie, historie bohaterów są ciekawe, intrygujące, a ukazanie historii jednej rodziny na przestrzeni pięciu wieków autor zrobił bardzo umiejętnie. Pomimo przerażającej objętości (prawie tysiąc stron!) historia się nie dłuży, a nawet mogę powiedzieć, że po skończeniu lektury mam ochotę na więcej.
Sam Nowy Jork jest pięknie przedstawiony, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami, opisy architektoniczne bardzo wierne i sugestywne. Jedyne, czego mi brakowało to rozdziału opisującego nastroje nowojorczyków podczas IIWŚ i więcej o stanach w czasach wojny w Wietnamie, ale z drugiej strony rozumiem, że autor poprowadził powieść z innej perspektywy (bohaterowie z pewnością nie należą do społeczności hipisowskiej).

Podsumowując - kawał dobrej literatury, z niecierpliwością czekam na "Londyn" i mam...