Zdumiewające błyski barw

Wydawnictwo: Amber
Astonishing splashes of colour
rodzina, dziecko, depresja
Poetyka

Życiem Kitty rządzą kolory...i obsesje. Zagubiona, pogrążona w depresji rozpaczliwie szuja drogi na powierzchnię. Odnalezienie siebie nie jest jednak łatwe dla kogoś, kto dorastał bez miłości, kto nieustannie zadaje sobie pytania o niewyjaśnione sprawy z przeszłości. Pewnego dnia Kitty okrywa prawdę o swojej rodzinie i sobie samej. Lecz to nie zapobiega tragedii...

keys | 2013-10-24
Przeczytana: 24 października 2013

Dosyć długo trwało zanim zdecydowałam się na przeczytanie tej książki, bo oczywiście zdarzało mi się już kilkakrotnie, że trzymałam ją w ręce, ale w ostatniej chwili odkładałam i decydowałam się na coś innego.
Może to i dobrze. Może teraz był ten czas do zgłębienia przekazanych przez autorkę treści.
Nie zaprzeczam, że sugerowałam się na początku tytułem:) no cóż zaintrygował mnie. Banalny nie jest na pewno.
Od pierwszych stron, w których poznajemy główną bohaterkę Kitty, wiemy już, że ma ona za sobą jakieś trudne przeżycia. Towarzyszymy jej dalej poprzez kolejne sceny w dziwnym życiu i dokonywanych wyborach, których większość wynika z urojeń. Jej świat jest nieprzewidywalny, psychotyczny. Nie brak tutaj napięcia i szybkich zwrotów akcji.
Spodziewałam się spokojnej, psychologicznej powieści a tu taka niespodzianka, na plus oczywiście.
Gorąco polecam tym, którzy nie lubią banalności a z chęcią zanurzają się w pogmatwany świat bohaterów.

Wojciech Gołębiewski | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Na okładce czytamy:
„Autorka WYBITNEJ powieści, która zdobyła finałową nominację do NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWEJ brytyjskiej nagrody literackiej - Booker Prize 2003” /podk.moje/.
W Polsce mamy „Nike”, a u Brytyjczyków - „The Booker Prize”. W obu przypadkach często nominowane i nagradzane jest najgorsze badziewie. Nie wierzycie ? To sprawdżcie. W każdym razie nie jest to wiarygodne świadectwo o wartości książki. Pozostaje samemu sprawdzić, czy ta powieść jest WYBITNA.
No i przebrnąłem do końca, a teraz mam problem, bo nie mogąc Państwu zdradzić treści, muszę jakoś uzasadnić swoją negatywną opinię. Najpierw ustalmy istotne dane liczbowe. Główna bohaterka Kitty ma 32 lata, Paul 42. Jake i Martin po 43, Adrian 45, a Dinah /gdyby żyła/ 47. No i jeszcze James – 37 lat. Małżeństwo rodziców trwało 19 lat. Z tych danych wychodzą różne bzdety, a jeden mogę ujawnić: ...

Krzysztof | 2015-08-24
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Wiele lat temu poleciła mi tę książkę osoba, która cierpiała wcześniej na depresję i odnalazła w fabule część swoich przeżyć. W przypadku bohaterki książki można by się dopatrzyć nie tylko depresji, ale też kilku innych schorzeń psychicznych, zapewne w celu uprawdopodobnienia jej zachowań, co zresztą całkowicie się autorce udało. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie, więc czytelnik ma wgląd w wewnętrzne monologi Kitty i doskonale zdaje sobie sprawę z jej stanu. Co innego rodzina i otoczenie, na czele z dziwacznie przeżywanym małżeństwem. Jak łatwo się pomylić, widząc i oceniając jedynie czyjeś zachowania...

Werka | 2011-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2011

Bardzo dobrze napisana proza, niesamowicie pokazany świat uczuć głównej bohaterki, co rozdział odkrywamy nowe fakty-wciąga, jednak ostatecznie fabuła wydaje się pozostawiać wiele do życzenia.

luonnotar | 2016-01-01
Zbyszek Kwiatkowski | 2015-10-15