Kod Leonarda da Vinci. Ilustrowany scenariusz

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Albatros
kinematografia, scenariusz

Książka Kod Leonarda da Vinci. Ilustrowany scenariusz ukazuje kulisy produkcji jednego z najbardziej oczekiwanych filmów wszechczasów, będącego dziełem Rona Howarda, Briana Grazera i Akivy Goldsmana, trzech zdobywców Oscarów. Autor scenariusza, Akiva Goldsman, oferuje czytelnikom dostęp do pilnie strzeżonego planu filmowego i w bezprecedensowy sposób ukazuje proces produkcji filmu, przedstawiając niewiarygodnie trudną drogę, jaką trzeba było pokonać, żeby pokazać na wielkim ekranie bijącą wszelkie rekordy popularności powieść Dana Browna. Książka zawiera bogato ilustrowany, pełny scenariusz i oferuje fascynujący, nowy sposób poznania historii opowiedzianej przez Browna, można tu również zobaczyć wiele ujęć ( a nawet całe sceny), które zostały wycięte podczas montażu.

Scenariusz, opatrzony 275 rysunkami oraz fotografiami aktorów i twórców produkcji - zarówno z planu, jak i z samego filmu - ukazuje między innymi

•Kręcenie scen w Luwrze w środku nocy oraz odtworzenie w studiu mającej sto dwadzieścia metrów długości Wielkiej Galerii - ze wszystkimi architektonicznymi szczegółami i stu dwudziestoma arcydziełami malarstwa
•Cyfrowe i studyjne odtworzenie kościoła Saint-Sulpice
•Transformację katedry Lincoln w londyńskie Opactwa Westminster i odtworzenie monumentalnego grobu sir Isaaca Newtona
•Ręczne notatki Rona Howarda na jego kopii scenariusza
•Ewolucję dialogów od pierwszej wersji scenariusza do ostatecznej formy przyjętej na planie
•Kilkanaście nigdy nie publikowanych storyboards, używanych do naszkicowania ujęć przed rozpoczęciem zdjęć

To starannie wydana książka jest bezcennym skarbem dla każdego entuzjasty kinematografii oraz niezwykłego filmu, jaki powstał na podstawie powieści.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"Nie rozumiałem, dlaczego filmowcy nie kopiują dokładnie pomysłów autora. Okazuje się, że reżyserzy i scenarzyści mają dobre wyjaśnienie, dlaczego nie kopiują powieści: dosłowne adaptacje to bardzo kiepskie filmy. Podczas adaptacji na potrzeby ekranu powieść ulega zmianie. Musi się zmienić".

Przyznaję się, że czasami mam żal do twórców filmów na podstawie książek o pewne zmiany, pominięcie ważnych dla mnie wątków itp. Czasami zapominam, lub celowo nie chcę pamiętać, że scenarzysta to nie ślepy, głuchy, zapominalski kretyn, który pewnie nie przeczytał uważnie książki. Muszę też powiedzieć, że często nie doceniam filmu, jeżeli miałam możliwość zapoznania się z papierowym pierwowzorem. A jak już ktoś zaczyna grzebać w ważnych dla mnie szczegółach - obrażam się na ekranizację i w życiu nie przyznam, że całość miała jakiś sens. OCZYWIŚCIE, że książka była lepsza, a jakże ;)

Chociaż nie od dziś wiem, że nie da się zmieścić kilkusetstronicowej książki w dwóch godzinach filmu bez...

Wkp | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Robert Langdon, specjalista od symboli, zostaje wezwany do muzeum w Luwrze, gdzie zabito kustosza. Będąc głównym podejrzanym zmuszony jest uciekać by udowodnić swą niewinność i odkryć największą tajemnicę chrześcijaństwa...

Scenariusz na podstawie powieści Dana Browna to wydawałoby się kolejny gadżet mający zarobić więcej pieniędzy dla autora i twórców filmu. I, owszem, jest tak w pewnym stopniu, ale na szczęście Kod Leonarda da Vinci. Ilustrowany scenariusz to kawał dobrej książki wydanej po prosty rewelacyjnie.

Fabuła to oczywiście uproszczona kopia powieści, ale jak na scenariusz czyta się ją lekko, przyjemnie i z emocjami. Po kilku stornach zapomina się, że nie jest to typowa proza i pozwala się wciągnąc w opowiadaną historię.

Ale co najważniejsze nie samą historią jest ten album. Czym jeszcze? Zbiorem ciekawostek o filmie, nieznanych powszechnie faktów o procesie produkcji czy wreszcie imponującą kolekcją zdjęć z planu wzbogaconych o reprodukcję np. Mona Lizy czy Ostatniej...

TheLostSymbol | 2014-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Tę książkę dostałam od mamy, która wiedziała, że lubię twórczość Browna i oglądałam filmy na podstawie jego książek. Był to jak najbardziej trafiony zakup, gdyż jest ona jakby dopełnieniem całości (książka, film, scenariusz – w tej kolejności).

Pokazuje powstawanie filmu „od kuchni”, dla takich laików jak ja jest to coś zupełnie nowego i fascynującego. Książka zawiera wiele ciekawych zdjęć z planu, wyjaśnienia, jak powstawały poszczególne sceny. Dzięki niej przypomniałam sobie ulubione fragmenty filmu. Dlatego też jest to książka, którą można polecić fanom twórczości Dana Browna, oraz tym, którzy są ciekawi jak powstawał film „Kod da Vinci”.

Alicja | 2017-05-24

Dla normalnych konsumentów literatury lektura scenariuszy jest nie lada wyzwaniem. Tekst nagle traci spójność, a czytanie urodę. Nie można, jak przy dobrej powieści, zamknąć oczu i podróżować w wyobraźni. W scenariuszu wszystko jest pokazane palcem i wytłumaczone wręcz łopatologicznie. Można zaryzykować twierdzenie, że scenariusze czytają tylko ci, co muszą. Tymczasem to niezwykle pasjonująca lektura. Pozwala zrozumieć kuchnię adaptacji, podpatrywać jak na postać patrzy autor powieści, a jak scenarzysta. To fascynujące porównanie. Fascynujące podwójnie, bo potem można je zweryfikować w kinie. Kto z nas nie wygłosił choć raz opinii „książka lepsza”, albo „film lepszy”? Trudno kogoś takiego znaleźć. Za to ze świecą szukać człowieka, który powie „scenariusz lepszy”. A to dopiero wyższy stopień wtajemniczenia. Polecam. Zwłaszcza na przykładzie „Kodu Leonarda”, który w wersji powieściowej poznało kilkaset tysięcy Polaków, a w kinie obejrzało go pewnie więcej. A ilu przeczytało scenariusz?

Przemek | 2017-04-18
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo ciekawa książka, z której dowiemy się jak powieść Dana Browna została przeniesiona na duży ekran. Ilustrowany scenariusz zawiera bardzo ciekawe zdjęcia z planu, rysunki, storyboardy oraz komentarze twórców m.in. reżysera Rona Howarda oraz scenarzysty Akivy Goldsmana. Fajna lektura.

Piotr1991Q | 2013-02-13

Sporo ciekawostek z planu, ładne zdjęcia. Jednak lepiej najpierw przeczytać książkę lub obejrzeć film, bo można się zgubić w scenariuszu.

Baśka | 2013-08-11

Napewno jest to bardzo ciekawe;)

Korynna | 2017-07-04
LordVaderJunior | 2017-04-28