Duchowe wędrowanie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
religia
Marta Zagrajek

"Czym jest wiara w tym najbardziej fundamentalnym sensie? To jest wiara w istnienie. Wiara, że się żyje dla czegoś. I wiara w to, co nabywamy z pewnym doświadczeniem życiowym. Tego się nie uzyskuje momentalnie. Wiara, że coś poza życiem dotykalnym, namacalnym jeszcze istnieje. To jest taka najbardziej podstawowa dla mnie definicja wiary". Ryszard Kapuściński Wybór osobistych esejów...

Ryszard Kapuściński

Wybór osobistych esejów dominikanina, ojca Tomasza Dostatniego z okazji 25. rocznicy świeceń kapłańskich, które ukazały się na łamach różnych czasopism m.in. "Tygodnika Powszechnego", "Kontynentów", "Akcentu", "Gazety Wyborczej", "W drodze" w latach 2005-2015.

"Słowo religijne u ojca Dostatniego brzmi mocniej i prawdziwiej na tle laickim, świeckim niż oficjalnym, politycznym, bo przynajmniej nie zachodzi podejrzenie, że manifestowana katolickość jest prorządowym ukłonem".
Tadeusz Sobolewski

źródło opisu: Strona wydawcy

źródło okładki: Strona wydawcy

Kosz_z_Książkami | 2015-08-10

Literatura podobnie jak rzeka zawiera w sobie wiele składowych, które tworzą jedną całość. Każdy gatunek literacki posiada rzeszę oddanych fanów, jednak niektóre z nich, w dzisiejszych czasach, mogą być skazane na porażkę. Czy książka traktująca o wierze napisana przez religijną osobę jest w stanie wybić się ponad inne tytuły i nurty? Czy nisza w której operuje autor nie okaże się zbyt wąska? Czy globalny konsumpcjonizm i zmieniające się trendy mogą zaszkodzić takiej pozycji? Jeżeli zastanawiacie się czasami nad istotą życia, wiarą, duchową stroną jestestwa to serdecznie zapraszam do lektury dzieła Tomasza Dostatniego pt. „ Duchowe Wędrowanie”.

„ Duchowe Wędrowanie” to nic innego jak zbiór osobistych tekstów ojca Tomasza Dostatniego, które zostały zebrane w całość i wydane z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich. Eseje z którymi będziemy mieli do czynienia ukazały się na łamach różnorakich czasopism w latach 2005 – 2015. Całość została podzielona na specyficzne kategorie...

Marta Zagrajek | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 30 lipca 2015

Czy książka o życiu napisana przez kogoś głęboko religijnego musi być nudna? Nie. Czy musi być z góry określona przez jego uwarunkowania religijne? Nie. Taka książka może być wstępem do naszej analizy własnego ja, może być też potraktowana jako lektura ciekawych eseji, które poruszają tematy istotne dla każdego człowieka. Przecież każdy z nas prędzej czy później zastanawia się nad istotą życia, własną wiarą i umie dostrzegać samotność w oczach innych ludzi.

W książce „Duchowe wędrowanie” mamy teksty ojca Tomasza podzielone na kategorie tematyczne „Wiara i niewiara”, „ Mozaika żywych ludzi”, „Sztuka bycia samemu” oraz „Trampolina do nieba”. Ze wszystkich chyba najbardziej przypadła mi do gustu ta opowiadająca o samotności, choć kwestia niewiary też wypadła intrygująco. Nigdy nie uważałam bowiem ciszy za coś destrukcyjnego ani czegoś, czego powinniśmy się pozbawiać. Wręcz przeciwnie, jestem zdania, że każdy z nas powinien najpierw nauczyć się żyć w ciszy, a potem zacząć mówić....