Różnorodność pojednana. Rozmowy

Tłumaczenie: Andrzej Babuchowski
Wydawnictwo: Znak
rozmowy, religia, kościół, teologia, droga
religia
Ag2S

Zbiór refleksji na różne tematy, podsuwający klucz tym, którzy zaczynają czytać książki Tomáša Halíka Tomáš Halík przyjął katolicyzm jako dorosły człowiek, w czasach gdy w Czechosłowacji Kościół był prześladowany, a msze odprawiali po kryjomu, w prywatnych domach księża wypuszczeni ze stalinowskich więzień. W 1978 roku został tajnie wyświęcony i przez pierwsze jedenaście lat kapłaństwa...

Tomáš Halík przyjął katolicyzm jako dorosły człowiek, w czasach gdy w Czechosłowacji Kościół był prześladowany, a msze odprawiali po kryjomu, w prywatnych domach księża wypuszczeni ze stalinowskich więzień. W 1978 roku został tajnie wyświęcony i przez pierwsze jedenaście lat kapłaństwa działał w podziemiu. To sprawiło, że dialog i pojednanie uważa za sprawy najważniejsze, a do wątpliwości wierzących i niewierzących podchodzi wręcz z pokorą.

Jest Bóg czy Go nie ma? Czy po Auschwitz można jeszcze wierzyć w Boga? Jaki jest związek religii z terroryzmem? Jak prowadzić dialog z judaizmem i islamem? Czy wiara i wątpliwości się wykluczają? Czym się różni katolickość od katolicyzmu, a ateizm od apateizmu? O tym i o wielu innych sprawach z Tomášem Halíkiem rozmawia dominikanin Tomasz Dostatni.

Halík opowiada o swoich mistrzach i lekturach, o drodze do wiary. A o sobie mówi tak:
„W trakcie pisania książek stwierdziłem, że nie jestem teologiem akademickim, lecz teofilem. Teofil wie, że o Bogu raczej nic nie wie, a mimo to szczerze Go kocha. Teofil nie umie pisać uczonych traktatów i dlatego daje raczej świadectwo o swojej drodze życiowej i wierze. Narratywna, biograficzna wypowiedź o wierze, wiara jako droga, Bóg ukryty w wydarzeniu – zawsze przeczuwałem, że tu leży prawda. Tędy może prowadzić droga, skoro oficjalna ścieżka teologii zarosła ostami definicji i dla człowieka niedostatecznie przygotowanego bywa trudna do przebycia”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3742,Rozn...»

Zzyciaksiazek | 2015-07-22
Przeczytana: styczeń 2014

Halíkiem i jego twórczością jestem zafascynowany od lat. Wnikliwy, słuchający, otwarty na innych. Tym razem spotkałem się z nim poprzez lekturę rozmów, jakie czeski duchowny odbył z dominikaninem, Tomaszem Dostatnim.

„Różnorodność pojednana” to opowieść o życiu duszpasterza z Pragi. Młodzieńczych poszukiwaniach i wyborze wiary chrześcijańskiej. Tajnych święceniach i kapłaństwie w ukryciu. O dylematach i wątpliwościach, z jakimi przychodzą do niego ludzie. Bez względu na religię lub jej odtrącenie.

Rozmowy z ojcem Dostatnim to zbiór tematów do osobistej refleksji. Są teksty o relacji chrześcijaństwa z judaizmem i islamem, pytania o istnienie lub brak Boga po doświadczeniach XX wieku, analiza postaw religijnych (otwartych i zamkniętych na innych, niż my), wątpliwości z jakimi boryka się osoba wierząca, i wiele innych.

Halík nie narzuca własnej religii i wiary, ale rozmawia i daje świadectwo. Słucha i próbuje zrozumieć. Zaprasza do Kościoła, który wybrał przed laty i trwa w nim....