rozwińzwiń

Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 3, Komedie, przygody i animacje

Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 3, Komedie, przygody i animacje Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 3, Komedie, przygody i animacje
Zygmunt KałużyńskiTomasz Raczek Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Seria: Biblioteka "Latarnika" film, kino, telewizja
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Seria:
Biblioteka "Latarnika"
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania:
2005-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2005-11-10
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8360000085
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner
Ocena 5,3
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...
Okładka książki Kultowe rozmowy. Kobiety znane i niespodziewane Katarzyna Marcysiak, Tomasz Raczek
Ocena 6,5
Kultowe rozmow... Katarzyna Marcysiak...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
146
143

Na półkach:

Omówiono tu ponad 200 filmów powstałych do roku 2004.
Nie jest to szczegółowe ich opisanie , tylko któtkie przekazanie wrażenia jakie film wywarł na autorach + ocena w formie od 1 do 5 gwiazdek. Jest to poparte rozległą znajomością historii ogólnej i historii kina , jednak panowie nie przytłaczają czytelnika tą wiedzą [ coćby z racji na to , że recenzje są krótkie ]. Spotkałam się w Internecie z opinią krytyka średniego pokolenia ,że p. Raczek nie odróżnia science fiction od fantazy.Otóż myślę, że doskonale to rozróżniał jeszcze przed narodzinami pana krytyka. Autorzy uważają aspekty techniczne i systematykę za rzecz znacznie mniej istotną od treści jakie film przekazuje. Ponieważ odbiór dzieła zależy od doświadczeń życiowych widza - opinia ludzi należących do różnych pokoleń może być krańcowo odmienna. Przykładem jest tu chociażby film "Okret" omówiony w II tomie leksykonu. P. Zygmunt, który w dramatyczny sposób przeżył II wojnę światową , tępił ten film uważając, że nie można gloryfikować nieszczęścia napastników, a p. Raczek ceni film twierdząc , że należy patrzeć na bohaterów jak na ludzi wplątanych w wojnę.
Ja traktuję czytanie leksykonu jako dobrą zabawę. Szczególnie pan Kałużyński używa oryginalnych zwrotów i porównań. Skoro p. Zygmunt jest na okładce w charakterze Myszki Miki to może dam cytat z omówienia "Dzwonnika z Notre Dame" : " tomisko liczące ponad sześćset stron wzięli w swoje łapki rysownicy Myszki Miki".
Pisząc o filmie " Cztery wesela i pogrzeb" określa sfery , w jakich rozgrywa się akcja jako "środowisko zatęchłe" . Kto dzisiaj używa takich wyrazów? A i dawniej też nie były używane.
Mnie to cieszy.

Omówiono tu ponad 200 filmów powstałych do roku 2004.
Nie jest to szczegółowe ich opisanie , tylko któtkie przekazanie wrażenia jakie film wywarł na autorach + ocena w formie od 1 do 5 gwiazdek. Jest to poparte rozległą znajomością historii ogólnej i historii kina , jednak panowie nie przytłaczają czytelnika tą wiedzą [ coćby z racji na to , że recenzje są krótkie ]....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1914
1357

Na półkach: ,

Kolejny zapis rozmów dwóch krytyków filmowych. Tym razem rozmowy dotyczą raczej lżejszych pozycji.

Ten tom pokazuje, że obaj panowie nie są stereotypowymi nadętymi krytykami filmowymi, ale oglądają też lekkie kino rozrywkowe. Przy czym otwarci są na różne dzieła. Jest tu miejsca zarówno dla niezbyt mądrych pozycji pokroju filmu „Głupi i Głupszy”, jak i dla twórczości Woody’ego Allena, która jednak nie jest darzona ślepym uwielbieniem, jak często można byłoby się spodziewać.

Dziwi jednak obecność w tym tomie ekranizacji komiksów. Bardziej pasowałyby one do poprzedniego tomu traktującego o różnych filmowych adaptacjach – szczególnie że już tam termin „ekranizacja” był bardzo naciągnięty. Z perspektywy dzisiejszych czasów szczególnie warto zwrócić uwagę na omówienie filmów superbohaterskich. Wówczas obaj krytycy ubolewali, że nie cieszą się one, zwłaszcza w Polsce dużym powodzeniem. Obecnie mamy prawdziwy zalew tego filmów, którymi część widzów jest już zmęczona, więc widać jak czasy się zmieniają.

Polecam jako przykład właściwego sposobu rozmawiania o kinie.

Kolejny zapis rozmów dwóch krytyków filmowych. Tym razem rozmowy dotyczą raczej lżejszych pozycji.

Ten tom pokazuje, że obaj panowie nie są stereotypowymi nadętymi krytykami filmowymi, ale oglądają też lekkie kino rozrywkowe. Przy czym otwarci są na różne dzieła. Jest tu miejsca zarówno dla niezbyt mądrych pozycji pokroju filmu „Głupi i Głupszy”, jak i dla twórczości...

więcej Pokaż mimo to

avatar
59
35

Na półkach:

Przyznam się, szczerze nie przeczytałem każdej opinii czy analizy filmów omówionych w tej książce, przeczytałem tylko te które mnie interesowały, mam nadzieję, że resztę przeczytam w przyszłości.
Kałużyński i Raczek w jakimś stopniu zachowali chemię w swoich dyskusjach z których słynęli w programie "Perły z Lamusa".
Książka(według mnie) idealna dla kinomana, który udając, że się uczy lub robi coś "wartościowego", a tak naprawdę szuka dla siebie filmu na wieczór.

Przyznam się, szczerze nie przeczytałem każdej opinii czy analizy filmów omówionych w tej książce, przeczytałem tylko te które mnie interesowały, mam nadzieję, że resztę przeczytam w przyszłości.
Kałużyński i Raczek w jakimś stopniu zachowali chemię w swoich dyskusjach z których słynęli w programie "Perły z Lamusa".
Książka(według mnie) idealna dla kinomana, który...

więcej Pokaż mimo to

avatar
386
73

Na półkach:

Wypożyczyłam książkę dla tematu animacji i na nim się skupię, chociaż przeczytałam też o np. Rejsie.
Miło się czyta rozmowy panów, widać że mają dużą wiedzę. A rozmowy o filmach są niejednokrotnie ciekawsze od samego filmu. Niemniej, często rozmowa zbaczała z tematu i przyjmowała bardzo subiektywny ton. Może to być plus, ale mnie przeszkadzało. Zwłaszcza, że nie zgadzałam się z wieloma rzeczami: ocenianiem animacji przez pryzmat produkcji dla dzieci czy tego, że równie dobrze mogliby w niej zagrać aktorzy. Ale to tylko moje frustracje. Przyjemnie zabija podróże tramwajem.

Wypożyczyłam książkę dla tematu animacji i na nim się skupię, chociaż przeczytałam też o np. Rejsie.
Miło się czyta rozmowy panów, widać że mają dużą wiedzę. A rozmowy o filmach są niejednokrotnie ciekawsze od samego filmu. Niemniej, często rozmowa zbaczała z tematu i przyjmowała bardzo subiektywny ton. Może to być plus, ale mnie przeszkadzało. Zwłaszcza, że nie zgadzałam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
798
19

Na półkach: ,

Kupując książki z serii Perły Kina byłem pewien jednego – że obejrzę wszystkie zrecenzowane w nich filmy. Tom pierwszy (sensacje i science fiction) i drugi (ekranizacje literatury) przeszły dość gładko. Po trzeci (najgrubszy) sięgnąłem jednak z ociąganiem, przerażony perspektywą udziału w maratonie bajek Disneya oraz serii komedii typu „American Pie” i „To nie jest kolejna komedia dla kretynów” (swoją drogą tytuł oryginału tego filmu to Not Another Teen Movie – więc tłumacz i dystrybutor powinni zostać zamordowani przez nastolatków). Na szczęście zespół Kałużyński & Raczek nie zszedł poniżej pewnego poziomu, a dodatkowo, dzięki dość swobodnemu podejściu do tematu, w książce tej znalazły się nie tylko rasowe komedie, przygody i animacje, lecz również filmy z pogranicza sensacji, science fiction, dramatu, czy też romansu (a więc zapewniono pewne wytchnienie). Pomimo powyższego oraz tego co sugeruje Pan Tomasz, tj. założenia że miał to być także leksykon filmów, które można by śmiało włączać do swojej domowej kolekcji, trzeba jednak ostrzec – nie jest to przegląd kina ambitnego, artystycznego czy też niedostępnego szerokim rzeszom kinomanów (choć czasem i takie produkcje tu znajdziemy),lecz po prostu filmów, które wyświetlane były w Multipleksach. Tym samym, w sporej części są to recenzje filmów komercyjnych, które nie tylko nie wpisują się w historię kina, lecz obecnie nie załapują się już nawet do telewizji (tak jak również omawiane niezniszczalne serie „Rocky”, „Kevin sam w domu”, czy „Park Jurajski”). Konkluzja jest więc taka, że kolekcji DVD raczej sobie po tej lekturze nie poszerzymy. Na szczęście, słabość repertuaru kinowego daje pole do popisu samym recenzentom – co też skrupulatnie wykorzystują. Pan Zygmunt i Pan Tomasz potrafili bowiem w kilku zdaniach (czy to indywidualnej recenzji, czy też dialogu) zawrzeć nie tylko mnóstwo ciekawych informacji dotyczących samego kina (tj. jego historii, sekretów produkcji filmowej, współzawodnictwa z telewizją itp.),ale również sporo spostrzeżeń na temat samej "mentalności odbiorców kultury masowej", czy też, w przypadku tego konkretnego tomu, dotyczących animacji i komiksu (którego wielkim fanem i znawcą był Zygmunt Kałużyński). Może nas również zaskoczyć fakt (humorystycznie!),że najżarliwsze dyskusje rozpętują oni nad prawdziwymi filmowymi błahostkami typu „Tomb Raider”, „Maska” i „101 Dalmatyńczyków”, a w przypadku filmu „Ze śmiercią jej do twarzy” dochodzi wręcz do kłótni (i to się czuje!). Na koniec mały przykład zabawnych zaczepek Tomasza Raczka i wzruszającej szczerości Zygmunta Kałużyńskiego:
TR: Panie Zygmuncie, lubi Pan Cher?
ZK: Lubię, oczywiście, ja wszystko w kinie lubię.

Kupując książki z serii Perły Kina byłem pewien jednego – że obejrzę wszystkie zrecenzowane w nich filmy. Tom pierwszy (sensacje i science fiction) i drugi (ekranizacje literatury) przeszły dość gładko. Po trzeci (najgrubszy) sięgnąłem jednak z ociąganiem, przerażony perspektywą udziału w maratonie bajek Disneya oraz serii komedii typu „American Pie” i „To nie jest kolejna...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    83
  • Chcę przeczytać
    62
  • Posiadam
    44
  • Film
    2
  • Kino
    2
  • Akademickie
    1
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa
    1
  • Poszukuję na wymianę
    1
  • Esej
    1
  • Mam, ale jeszcze Nieprzeczytane
    1

Cytaty

Więcej
Tomasz Raczek Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 3, Komedie, przygody i animacje Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także