Zapomniana flota. Mokrany

Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna

Autor po raz kolejny odkrywa nieznane karty historii naszej Marynarki Wojennej. Tematem zbrodni w Mokranach zajmował się od wielu lat, gromadząc relacje tych, którzy jeszcze żyli i dokumenty w czasach, gdy temat Mokran był tematem tabu.

źródło opisu: FINNA, 2006

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Koval | 2014-10-19
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2014

Morderstwo w Mokranach - „mały marynarski Katyń” - przez z górą pół wieku było otoczone murem milczenia i kłamstw. Przez wszystkie te lata, począwszy od zakończenie Drugiej Wojny aż do drugiej połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, dramatyczne losy marynarzy z Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku, należały w kraju do tematów tabu, nad czym skutecznie czuwała komunistyczna cenzura. Nadzieja, by prawda ujrzała światło dzienne była nikła, choć wciąż żyła grupa świadków pragnących ujawnić potomnym nieznane fakty.

Autor postawił sobie za cel przedstawienie prawdy o okrucieństwie, z jakim spotkali się nasi marynarze po wkroczeniu wojsk sowieckich na polskie ziemie, na co poświęcił kilkanaście lat. Odbył w tym czasie kwerendy w archiwach w kraju i za granicą, spotykał się wielokrotnie z byłymi uczestnikami walk zbrojnych na wschodnich terenach II RP oraz rodzinami marynarzy Flotylli w Pińsku, zebrał również dodatkowe materiały źródłowe, a także ikonograficzne. Po wielu...

marcinos9876 | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016