Dowódca Niszczyciela

Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
839197488X
phoxx

Hara, potomek samurajów, to legenda cesarskiej floty. Całą wojnę spędził na niszczycielach bez szwanku wychodząc z najgorszych opresji. Dlatego zdobył sobie miano „cudownego kapitana”, a jeden z jego okrętów „niezniszczalnego”. „Dowódca niszczyciela” to dramatyczne wspomnienia, odsłaniające kulisy działań floty japońskiej i stosunki w niej panujące. To klasyka literatury wojenno-morskiej.

źródło opisu: FINNA, 2003

źródło okładki: http://finna.com.pl/

Przemek | 2016-07-27
Przeczytana: 22 lipca 2016

Ufffff, udało się skończyć czytać. Prawdziwa to męka była. Oczywiście, autor miał niezmiernie dużo do przekazania w zakresie tego co działo się na wodach podczas drugiej wojny światowej, szczególnie z japońskiego punktu widzenia. Niestety talentu pisarskiego to nie posiadał. Bardzo dużo informacji historycznych oraz technicznych ale bez niezbędnego wprowadzenia czy też omówienia dla czytelnika niebranżowego. W zasadzie jedna myśl w kółko powtarzana dlaczego Japończycy przegrali wojnę na ocenie poprzeplatane informacjami o kolejnych walkach.

Fidel-F2 | 2015-11-20

Autor spogląda na wojnę od strony mniej strategicznej (co nie znaczy, że nie wypowiada się na ten temat) a bardziej roboczej. Opisuje codzienność floty cesarskiej, panujące nastroje, sposób myślenia, stosunki społeczne, problemy, metody działania. Jest człowiekiem inteligentnym, świetnym obserwatorem i dobrym opowiadaczem. Dzięki temu dostajemy do ręki dobrze napisane, niezwykle interesujące wspomnienia z okresu walk na Pacyfiku. W swej niszy pozycja doskonała, dla czytelników zainteresowanych morską historią II wś obowiązkowa.

Adm_Lütjens | 2015-04-10
Na półkach: Przeczytane, E-Booki

W końcu jakaś książka o wojnie na Pacyfiku, napisana przez "samuraja".
Wojna widziana od strony oficera Cesarskiej Marynarki Wojennej.
Autor opisuje w niej całą swoją karierę, od służby na niszczycielach do służby na krążownikach.
Bardzo ciekawie opisane bitwy i potyczki, w których brał udział.
Świetnie napisana, szybko się czyta - warta jak najbardziej przeczytania!
Dla marynistów pozycja obowiązkowa!

Moja ocena: 8.0

Marcin Badtke | 2013-01-27
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Są to wspomnienia. W zasadzie uporządkowane chronologicznie, ale czasem autor ucieka w dłuższe dygresje lub opowiada kilka wątków jednocześnie i wtedy trochę można się pogubić. Po jakości tekstu widać, że to wojskowy, a nie pisarz. Nie mniej lektura ciekawa. Japończycy pokazani jako ludzie, a nie okrutne cyborgi do zabijania bohaterskich Amerykanów. Dodatkowo autor komentuje decyzje strategiczne japońskiego dowództwa i trudno się z nim nie zgodzić. Książka ciekawa, dość dobrze się ją czyta. Interesująca pozycja dla ludzi interesujących się historią i marynistyką. Nie przytłacza nadmiarem detali wojskowych.

Andrzej Akowacz | 2012-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Autor, jak tytuł mówi był dowódcą na niszczycielu w wojnie na pacyfiku. Z naszej perspektywy walczył po tej niewłaściwej stronie. Ten aspekt akurat w ogóle w tej książce nie jest poruszany. Zresztą książka ta jest po prostu książką historyczną. Dużo w niej suchych faktów, wręcz tabel, zestawień. Wydaje się nawet, że wypisów z książek pokładowych. Skoro zestrzelenia pocisków, czy rozpoczęcie ataku jest tu odnotowane z dokładnością co do minuty. Brakowało mi w tej książce jakiejś głębszej analizy poczynań, losów ludzkich, przemyśleń samego autora, co pozwoliłoby się wczuć w odmienną od naszej kulturę. Tego tu mało. A szkoda. Niemniej jednak, dla takiego laika w tej dziedzinie jak ja. Jest tu wystarczająco dużo informacji o samym podłożu tygo konfliktu, aspektach historycznych. Jak i samej sytuacji Japonii w tamtych czasach. Dobitnie widać z tego obrazu jak przewaga technologiczna i gospodarza przychyla szalę zwycięstwa.