W bezdennej otchłani. Wspomnienia dowódców U-bootów

Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawnictwo: Bellona
U-Boat Adventures. Firsthand Accounts from World War II
9788311120082
Piotr

Zbiór relacji, pamiętników i wspomnień weteranów II wojny światowej - niemieckich oficerów oraz szeregowych marynarzy - służących na okrętach podwodnych. Jürgen Wittenberg opowiada o zatopieniu U-162 u wybrzeży Trynidadu oraz o swojej ryzykownej ucieczce z obozu jenieckiego. Kapitan U-536 Wolfgang von Bartenwerffer wspomina misję ratunkową u wybrzeży Kanady. Georg Högel z U-30 o zatopieniu...

Jürgen Wittenberg opowiada o zatopieniu U-162 u wybrzeży Trynidadu oraz o swojej ryzykownej ucieczce z obozu jenieckiego. Kapitan U-536 Wolfgang von Bartenwerffer wspomina misję ratunkową u wybrzeży Kanady. Georg Högel z U-30 o zatopieniu liniowca Athenia. Ernst Gothling o walce U-26 z alianckimi okrętami eskorty i siedmiu latach spędzonych w jenieckim obozie. Hans Burck wspomina po latach ekspedycję na Karaibach. Hermann Wien i Otto Dietz piszą o tajnym rejsie U-180 na Ocean Indyjski - ewakuacji z Niemiec hinduskiego działacza niepodległościowego i kolaboranta Subhasa Czandry Bosego. Siegfried Koitschka o atakach U-616 na konwoje zaopatrzeniowe u wybrzeży Sycylii, zaś Hans Georg Hess i Walter Tegtmeier o atakach U-997 na konwoje płynące do Murmańska.

Wolfgang Heibges pisze o ostatnich chwilach U-999 oraz o operacji "Regenbogen" - zatopieniu niemieckich U-Botów w Zatoce Flensburskiej, do którego doszło 4 maja 1945 roku, już po kapitulacji III Rzeszy. Peter Marl relacjonuje wydarzenia, które zaszły podczas 35-dniowego rejsu U-195 bez wynurzenia z Bordeaux do Pinangu. Josef Matthes wspomina podwodną wyprawę do neutralnej Portugalii, zaś Walter Tegtmeier - rejs do Szkocji oraz operację "Deadlight", w ramach której Royal Navy zatopiła ocalałe z wojny niemieckie U-Booty.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Marcin Kowalczyk | 2014-01-29

Bardzo dobry zbiór wspomnień. Czyta się szybko i bez większego wysiłku. Warto po nią sięgnąć.

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: sierpień 2012

Ciekawy zbiór wspomnień weteranów U-bootwaffe zebrany przez Melanie Wiggins. Wojna na na morzu ukazana jest z perspektywy marynarzy i oficerów, którzy przeżyli te wydarzenia. Niektóre historie wydają się wręcz nieprawdopodobne, co tylko wzmaga chęć dalszego czytania książki. Polecam.