Ciche zwycięstwo. Amerykańska wojna podwodna przeciwko Japonii

Wydawnictwo: Magnum
Silent Victory. The Us Submarine War Against Japan
83-85852-53-0
Piotr

Bestseller autora dwutomowego dzieła Hitlera wojna U-Bootów. Saga o drodze do zwycięstwa amerykańskiej floty podwodnej w wojnie z japońską żeglugą na Pacyfiku. Od pierwszych ataków wadliwymi torpedami do triumfu taktyki wilczych stad, blokady Wysp Japońskich i podpisania przez Japonię aktu kapitulacji na pokładzie pancernika USS Missouri 2 września 1945 roku. Ciche zwycięstwo, wydane w wielu krajach świata i uznane za jedną z najlepszych książek o walkach na morzu, weszło już do kanonu literatury faktu poświęconej II wojnie światowej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=46

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-magnum.com.pl/showbook.php?id=46

Josi1968 | 2017-01-17
Na półkach: Historia
Przeczytana: 06 lipca 2009

Nie podzielam zachwytów innych i nie dam tej pozycji 10 gwiazdek; jest wg mnie słabsza niż "Hitlera wojna U-bootów" (a i ta książka na zasługuje ma tak wysoką ocenę).
"Ciche zwycięstwo" to jednak książka wyjątkowa, bo wojna podwodna Stanów Zjednoczonych jest opisana przez jednego z jej uczestników - marynarza US Navy. Dzięki temu czytelnik ma możliwość poczuć autentyczną atmosferę patroli na Pacyfiku, ale z drugiej strony - książka jest napisana zbyt emocjonalnie. Co rusz dochodzą do głosu uczucia autora, co razi tam, gdzie oczekiwałem chociaż próby bezstronnej oceny (proszę porównać styl Blaira z tym, który charakteryzuje np. Kershawa lub Beevora - u nich często spotykamy przytoczone opowieści uczestników wydarzeń, ale będące tylko ilustracją wnikliwej analizy tego, co się zdarzyło). Stąd też trudność w sklasyfikowaniu tej pozycji - sytuuje się gdzieś na pograniczu książki historycznej, reportażu, wspomnień i powieści. To też trochę mnie raziło podczas czytania - brak...

Marcin Kowalczyk | 2014-01-29
Na półkach: Posiadam

Jedna z najlepszych książek o ubootach jakie czytałem. Do niczego przyczepić się nie da. Mimo swojej objętości czyta się bez problemów.

Adm_Lütjens | 2015-05-25

Kolejne ARCYDZIEŁO!!!!

Najlepiej opisana wojna podwodna na Pacyfiku w historii - przez człowieka, który sam pływał na okrętach podwodnych.
Clay Blair był marynarzem, w czasie wojny pływał na USS "Guardfish" (SS-217).
"Biblia" zawiera opisy wszystkich mniejszych i większych potyczek amerykańskiej US Navy z Cesarską Marynarka Wojenną Japonii.
W "biblii" są opisane wadliwe torpedy, których "Jankesi" długo nie mogli wyeliminować, co było przyczyną wielu niepowodzeń w czasie wojny podwodnej na Pacyfiku.
W "biblii" jest pokazane jak niewiele mieli "samuraje" do powiedzenia w czasie wojny podwodnej. Nie potrafili zatapiać amerykańskich okrętów podwodnych. Trwało to do pewnego momentu, kiedy jeden z marynarzy amerykańskich wygadał się w pubie, że Japończycy ustawiają za małą głębokość na amerykańskie okręty podwodne. Wiadomość oczywiście dotarła do Japonii i od tego momentu "Jankesi" zaczęli tracić okręty podwodne.
Mimo tego "Jankesi" zadali "samurajom" niesamowite straty posyłając...

Ksiądz Pistolet | 2014-03-08
Na półkach: Marynistyka

Zebrane w jednym, obszernym tomie dokonania amerykańskich podwodniaków. Może nie tak spektakularne, jak u-bootów ale warte zapoznania się dla osób zainteresowanych tematem.

Fidel-F2 | 2015-11-20

Bardzo dobrze napisana, świetna merytorycznie pozycja. Czytałem jak powieść sensacyjną, trudno się było oderwać.

Łukasz | 2013-11-16
Przeczytana: 2003 rok