Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Seria: Ale historia...
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ag2S

Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas. Mój tata jest recykloserem i zajmuje się badaniem, do czego służą rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…
Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się do roku 990. Mają sprawdzić, czy Mieszko był wikingiem. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej części, przybliżającej czasy panowania Mieszka I, dowiecie się między innymi, jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, do kogo udać się po zatruciu wodą z rzeki, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Aleks ma 12 lat i jak każdy chłopiec w jego wieku chodzi do szkoły. Jak sam przyznaje jest strasznym pechowcem - potrafi się zgubić nawet we własnym pokoju...
Aleks żyje w przyszłości i jego szkoła jest inna niż w naszych czasach. Jego nauczyciel od historii uważa, że tego przedmiotu należy uczyć się przez obserwację. Mogą przenosić się w czasie za pomocą magicznych ławek.
Grażyna Bąkiewicz stworzyła naprawdę niesamowitą książkę dla młodszych czytelników. Jest wciągająca jest w dodatku niezwykle pouczająca. Przygody Aleksa są bardzo ciekawie i porywające najmłodszego czytelnika. Zabawne gry słów oraz język nastolatków sprawia, że czyta się ją z dużą przyjemnością i dosyć szybko. Ciekawostki historyczne przedstawione są tu znakomicie, forma komiksu zwięźle i trafnie ujmuje wiele kwestii.

Polecam to zabawne przedstawienie historii. :D

Sylwia | 2015-09-29

Mieszko, ty wikingu!, czyli Polanie, to takie ciapciaki w luźnych gaciach

W niedalekiej przyszłości lekcje historii będą wyglądały ciut inaczej niż dziś. Zamiast wkuwania dat i wydarzeń zgodnie z zasadą trzech "Z", uczniowie podróżują w czasie. Przenoszą się do konkretnego wieku, w którym mają zadanie do wykonania, przy pomocy specjalnych ławek. Przyznaję, pomysł autorki na transport bohaterów do państwa Polan nie jest zbyt finezyjny i nowatorski, ale skuteczny. Przecież jakoś Aleks z przyjaciółmi musiał się znaleźć w X wiecznej puszczy.
Mieszko, ty wikingu! to błyskotliwa książka, napisana z wdziękiem i humorem. Zabawne gry słów oraz wplecenie języka nastolatków sprawia, że czyta się ją z wielką przyjemnością i szybko. Pisałam już o humorze?:) Ta pozycja nim kipi : Myślałem, że Polanie, to takie ciapciaki w luźnych gaciach, co tylko orzą, sieją i z pokorą znoszą swój wieśniaczy los. Nie sposób się nie uśmiechnąć:) A to tylko odrobina możliwości autorki.

poniedziałek, 28...

bibi | 2015-09-21
Przeczytana: wrzesień 2015

W zabawny i porywający sposób przedstawiona jest historia grupy uczniów, która ma trudne zadanie domowe z historii do rozwiązania. Nie napisać wypracowanie czy nauczyć się kilku ważnych dat, ale przenieść się do X wieku i sprawdzić czy Mieszko był wikingiem, jak jego dzielni żołnierze. "Myślałem, że Polanie, to takie ciapciaki w luźnych gaciach, co tylko orzą, sieją i z pokorą znoszą swój wieśniaczy los". A to całkiem zaradni i bystrzy ludzie, warunki życia mają całkiem znośne, rozrywki trochę dzikie ale fascynujące, jedzenie dobre, i nie trzeba regularnie jeść śniadania. To "zaglądanie w przeszłość, to przygoda która niesie ze sobą mnóstwo niespodzianek". Polecam wszystkim takie smakowanie historii. Po takich przygodach w dziczy i doświadczeniu barbarzyństwa grupa musi wracać na lekcje, dalej rozwiązywać zadania, testy z historii...Tu strzelania z łuku czy łowienia ryb nikt się nie nauczy.

joasiaaa | 2015-11-26

Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na szybką, owocną naukę jest ten, w którym wiedza zawoalowana jest między dowcipną, wciągającą historię. Wydawnictwo Nasza Księgarnia wychodzi na przeciw wszystkim młodym czytelnikom, którzy głodni wiedzy i interesujących faktów historycznych, niekoniecznie lubią siedzieć cierpliwie przy nudnych podręcznikach. Seria „Ale historia” z humorem przekazuje najważniejsze ciekawostki historyczne, a wszystko to dawkowane jest przystępny sposób, dzięki udanemu połączeniu krótkiej opowieści z humorystycznym sugestywnym komiksem.

Głównym bohaterem książki „Mieszko, ty wikingu” jest dwunastoletni chłopiec - Aleks, który oprócz umiejętności nieustannego pakowania się w kłopoty, żyje w czasach, w których na porządku dziennym jest odbywane fascynujących podróży w czasie. Gapowaty chłopiec, który nie należy do ulubieńców klasowych kolegów, tym razem ma przenieść się prosto do niespokojnego X wieku, w czasy powszechnego niewolnictwa oraz...

lizzy11 | 2018-11-21
Przeczytana: 01 listopada 2018

Historia o historii :) Musiałam ją przeczytać przygotowując dziecko na konkurs :) Ale nie żałuję - w świetny sposób uczy historii, podając proste przykłady wzbogacone mini komiksami, wszystko wplecione w fabułę wyprzedzającą nasze czasy :) Bardzo dobry pomysł autorki na zachętę dzieci do dalszych odkryć historycznych :)

Anna | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Tym razem wraz z dziećmi przenosimy się w X wiek - czasy kształtowania się państwa polskiego. Dzieci mają za zadanie dowiedzieć się czy Mieszko I był Wikingiem czy Słowianinem? W podróży przez państwo Polan towarzyszy im sympatyczny chłopiec o imieniu Łuczek.
Czytelnik zdobywa wiele interesujących informacji o kształtowaniu się państwa polskiego, o kulturze i wierzeniach pierwszych Polan.
Polecam,
Anna Górna-Hajduga

adam | 2018-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Kolejna książka z cyklu "Ale historia".Opowiada ona o przygodzie Aleksa i innych dzieci w X wieku. Mają sprawdzić czy Mieszko I był wikingiem czy też nie.Można zobaczyć w książce wystrój chaty z X wieku oraz czym zajmowali się ówcześni mieszkańcy.Mi książka bardzo się podoba i mam nadzieję że wam też będzie się podobać.
Polecam
Adam Hajduga

Marta Zagrajek | 2015-09-24
Przeczytana: 19 września 2015

Dagome iudex i tajemnica jego powstania
Jak to się stało, że Mieszko był pierwszym królem Polski? Czy faktycznie przyjął chrzest i w którym roku? Dlaczego picie wody z nieznanych źródeł kończy się wizytą u Szeptuchy i do kogo w zasadzie ona szepce? Dlaczego myszom najbardziej smakuje „e” i jak Mieszko stał się Dagome? A może Dagome stał się Mieszkiem? Wybierzcie się w podróż do 990 roku i odkryjcie, czy Mieszko miał w sobie krew Wikingów!
Aleks i jego koledzy mają nietypowe lekcje historii. Mogą przenosić się w czasie za pomocą magicznych ławek. Co więcej! Mają pokręconego nauczyciela, który uwielbia tworzyć różne teorie i sprawdzać je w praktyce. Czy Aleksowi i jego grupie uda się odnaleźć normańskie pochodzenie pierwszego króla Polski i czy będą w stanie oprzeć się zakazowi ukazywania się ludziom z przeszłości? Sprawdźcie, czy wiecznie gubiący drogę Aleks, w końcu odnajdzie właściwą drogę i zaskarbi sobie sympatię pewnej ślicznej dziewczyny.
Grażyna Bąkiewicz to historyk,...

książek: 2048
AnnaSikorska | 2015-11-13

Historia (nawet ta najnowsza) kryje w sobie wiele tajemnic. Im bardziej odległe czasy tym mniej o nich wiemy. Badacze starają się poznać czasy, odkryć znaczenie dokumentów, ale często bywa to bardzo utrudnione: mamy za mało źródeł. A co by było gdybyśmy mogli podróżować w czasie? Pewnie niedługo będzie to możliwe. Nim jednak nastąpi Grażyna Bąkiewicz zabiera nas na przykładową lekcję historii w przyszłości.
Rozmiłowany w „wiatrach przeszłości” pan Cebula lubi korzystać z wszelkich możliwych pomocy dydaktycznych. Jego ulubioną są nietypowe ławki zabierające uczniów na wycieczki w przeszłość. Kto nie lubi wycieczek, a do tego takich, w których można wszystko zobaczyć i dotknąć? O ile łatwiej byłoby nam się uczyć w ten sposób. Aleks jednak tego nie docenia, a wszystko przez swoją pechowość i ciągłe gubienie się, w którym osiągnął mistrzostwo (gubi się we własnym domu), więc nikogo nie dziwi, że i na lekcyjnych wypadach w przeszłość zdarza mu się zabłądzić. Do tego Aleks nie grzeszy...

Demismo | 2015-10-31

"Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem."

Grażyna Bąkiewicz, "Mieszko, ty wikingu!"

Recenzja dość nietypowa, bowiem recenzja książki dla uczniów podstawówki. I chociaż u mnie od tego momentu w życiu już daleko to jednak lubię takie edukacyjne nowinki także dla tych najmłodszych uczniów. "Mieszko, ty wikingu!" z serii "Ale historia,,,": jest jedną z takich pozycji, Nie spodziewałam się jednak, że będę się przy niej tak dobrze bawić... Jednak książka Grażyny Bąkiewicz jest świetnym uzupełnieniem wiadomości na temat państwa Mieszka. Autorka przemyca w swojej książce wiadomości na temat państwa Polan, a przede wszystkim na temat Mieszka, które są niezbędne dla każdego czwartoklasisty. Myślę, że przeczytanie tej książki nie wystarczy do zdania sprawdzianu na sześć, ale jestem pewna, że ta pozycja wystarczy, żeby zainteresować historią młodego człowieka w ogóle i będzie świetnym uporządkowaniem wiedzy.

Grażyna...