Ale historia... Mieszko, ty wikingu!

Seria: Ale historia...
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ag2S

Nazywam się Aleks i mam dwanaście lat. Moim największym problemem jest to, że nie trafiam tam, gdzie powinienem. Rozumiecie, nie te drzwi, nie ta ulica, nie ten czas. Mój tata jest recykloserem i zajmuje się badaniem, do czego służą rzeczy znalezione w czasoprzestrzeni. Jeśli nie wiecie, o czym mówię, znaczy, że żyjecie trochę dawniej niż ja. Pewnie jesteście z pokolenia moich dziadków i myślicie, że podróże w czasie nie są możliwe. Otóż są…
Aleks, Słoniu, Witek, Ola, Gruby i Zuzka przenoszą się do roku 990. Mają sprawdzić, czy Mieszko był wikingiem. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z pierwszej części, przybliżającej czasy panowania Mieszka I, dowiecie się między innymi, jak wydostać się z łap handlarzy niewolników, do kogo udać się po zatruciu wodą z rzeki, dlaczego żona Mieszka nie chciała jeść, jak Polanie wysyłali sobie esemesy i wielu innych rzeczy.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Sandra Jasona | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Nazywam się Alex, jestem uczniem w szkole przyszłości, mamy lekcję historii, a ja z kolegami przenoszę się w czasy Mieszka I. …..
Pierwszy tom serii i już wiem, że to jest to. Ukazanie historii Polski w zupełnie inny sposób, też lekcja, ale jaka inna, pełna niebezpieczeństw, ucząca. Duży plus, wręcz rewelacja to rysunki Artura Nowickiego, ich wersja komiksowa jest pełna humoru, a jednocześnie uczy tak jak sam tekst napisany przez Grażynę Bąkiewicz. Autorzy w idealny sposób wpisali w fabułę wszelkie informacje dotyczące tamtego okresu, najnowsze badania, ale także i białe plamy, niejasności. Zdobycie ogromnej ilości informacji o początkach państwa polskiego, kulturze, społeczeństwie, religii, obyczajach na wyciągnięcie ręki.

lizzy11 | 2018-11-21
Przeczytana: 01 listopada 2018

Historia o historii :) Musiałam ją przeczytać przygotowując dziecko na konkurs :) Ale nie żałuję - w świetny sposób uczy historii, podając proste przykłady wzbogacone mini komiksami, wszystko wplecione w fabułę wyprzedzającą nasze czasy :) Bardzo dobry pomysł autorki na zachętę dzieci do dalszych odkryć historycznych :)

Anna | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Tym razem wraz z dziećmi przenosimy się w X wiek - czasy kształtowania się państwa polskiego. Dzieci mają za zadanie dowiedzieć się czy Mieszko I był Wikingiem czy Słowianinem? W podróży przez państwo Polan towarzyszy im sympatyczny chłopiec o imieniu Łuczek.
Czytelnik zdobywa wiele interesujących informacji o kształtowaniu się państwa polskiego, o kulturze i wierzeniach pierwszych Polan.
Polecam,
Anna Górna-Hajduga

adam | 2018-08-18
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Kolejna książka z cyklu "Ale historia".Opowiada ona o przygodzie Aleksa i innych dzieci w X wieku. Mają sprawdzić czy Mieszko I był wikingiem czy też nie.Można zobaczyć w książce wystrój chaty z X wieku oraz czym zajmowali się ówcześni mieszkańcy.Mi książka bardzo się podoba i mam nadzieję że wam też będzie się podobać.
Polecam
Adam Hajduga

manfred | 2017-12-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

przeczytana z ciekawości, w zasadzie bardziej do pracy. Nie powaliła mnie, ale młodzieży może się podobać. Może będą bardziej identyfikować się z Aleksem. Dla mnie po prostu za dużo fantasy w tym wszystkim. Choć dużym atutem jest przekazywana wiedza historyczna.

Zielonooka | 2017-05-20

Jeśli twoja mama przeszukuje czasoprzestrzeń pod kątem przedmiotów,które wcale nie powinny się tam znaleźć,a twój tata bada do czego służą,nie możesz żyć w teraźniejszości. A właśnie tacy są rodzice Aleksa. W ramach lekcji historii musi przenieść się do roku 990 wraz ze Słoniem,Grubym,Witkiem,Olką i Zuzką(w której się podkochuje...)aby odkryć,czy Mieszko I był wikingiem. Wszystko początkowo idzie dobrze,ale gdy Słoniu,Witek,Ola i Zuzka wpadają w łapy handlarzy niewolników,a Gruby zatruwa się wodą z rzeki,cała sytuacja się komplikuje.

eliza | 2016-06-07

Bardzo fajna książka. Podoba mi się pomysł i jego realizacja :) Można się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy i to na wesoło. Duży plus za wstawki komiksowe. Polecam

Aleks ma 12 lat i jak każdy chłopiec w jego wieku chodzi do szkoły. Jak sam przyznaje jest strasznym pechowcem - potrafi się zgubić nawet we własnym pokoju...
Aleks żyje w przyszłości i jego szkoła jest inna niż w naszych czasach. Jego nauczyciel od historii uważa, że tego przedmiotu należy uczyć się przez obserwację. Mogą przenosić się w czasie za pomocą magicznych ławek.
Grażyna Bąkiewicz stworzyła naprawdę niesamowitą książkę dla młodszych czytelników. Jest wciągająca jest w dodatku niezwykle pouczająca. Przygody Aleksa są bardzo ciekawie i porywające najmłodszego czytelnika. Zabawne gry słów oraz język nastolatków sprawia, że czyta się ją z dużą przyjemnością i dosyć szybko. Ciekawostki historyczne przedstawione są tu znakomicie, forma komiksu zwięźle i trafnie ujmuje wiele kwestii.

Polecam to zabawne przedstawienie historii. :D

centaurek | 2015-12-07

Czy Mieszko I, książę i władca Polan, mógł być wikingiem? Na to wskazuje pewien średniowieczny tekst. Inna rzecz, że swoją rolę w jego powstaniu odegrała mała mysz, nieświadoma historycznego zamieszania jakie wprowadziła. Jak również niezbyt przykładający się do swej pracy watykański kopista. A świadkiem tego był nastolatek Aleks, który waśnie tego dnia miał przyjemność nie trafić w epokę historyczną do której się wybrał, w dodatku znalazł się również w innym miejscu niż planował.

Skomplikowane?

Otóż, moi drodzy czytelnicy, lekcje historii w przyszłości wyglądają nieco inaczej. Dzięki specjalnym ławkom uczniowie przenoszą się w czasie w aktualnie przerabiany okres historyczny, by na własnej skórze przekonać się, jak wyglądało ówczesne życie. Niestety, od czasu znalezienia przez Aleksa dziwnego błyskacza, pamiątki po innej czasowej ekspedycji, uczniowie, a szczególnie Aleks nie do końca trafiają tam, gdzie by chcieli.

I tak nasz główny bohater jest świadkiem, jak dzięki...

joasiaaa | 2015-11-26

Nie od dziś wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na szybką, owocną naukę jest ten, w którym wiedza zawoalowana jest między dowcipną, wciągającą historię. Wydawnictwo Nasza Księgarnia wychodzi na przeciw wszystkim młodym czytelnikom, którzy głodni wiedzy i interesujących faktów historycznych, niekoniecznie lubią siedzieć cierpliwie przy nudnych podręcznikach. Seria „Ale historia” z humorem przekazuje najważniejsze ciekawostki historyczne, a wszystko to dawkowane jest przystępny sposób, dzięki udanemu połączeniu krótkiej opowieści z humorystycznym sugestywnym komiksem.

Głównym bohaterem książki „Mieszko, ty wikingu” jest dwunastoletni chłopiec - Aleks, który oprócz umiejętności nieustannego pakowania się w kłopoty, żyje w czasach, w których na porządku dziennym jest odbywane fascynujących podróży w czasie. Gapowaty chłopiec, który nie należy do ulubieńców klasowych kolegów, tym razem ma przenieść się prosto do niespokojnego X wieku, w czasy powszechnego niewolnictwa oraz...