Cockroaches

1 005
Kakerlakkene
angielski
tzarofpoland

When the Norwegian ambassador to Thailand is found dead in a Bangkok brothel, Inspector Harry Hole is dispatched from Oslo to help hush up the case. But once he arrives Harry discovers that this case is about much more than one random murder. There is something else, something more pervasive, scrabbling around behind the scenes. Or, put another way, for every cockroach you see in your hotel...

But once he arrives Harry discovers that this case is about much more than one random murder. There is something else, something more pervasive, scrabbling around behind the scenes. Or, put another way, for every cockroach you see in your hotel room, there are hundreds behind the walls. Surrounded by round-the-clock traffic noise, Harry wanders the streets of Bangkok lined with go-go bars, temples, opium dens, and tourist traps, trying to piece together the story of the ambassador’s death even though no one asked him to, and no one wants him to—not even Harry himself.

źródło opisu: http://www.penguinrandomhouse.com/

źródło okładki: http://www.penguinrandomhouse.com/

Pirate_Ship | 2018-02-21
Przeczytana: 06 lutego 2018

„KARALUCHY” to bardzo dobra książka, porządny kryminał jak na Jo Nesbo przystało, to kolejna część z cyklu o Harrym Hole. Tym razem autor zaprasza czytelnika do głośnego Bangkoku – Tajlandii co dodatkowo wzmaga wyobraźnię i zachęca do czytania, bo przenosimy się w egzotyczne pełne kontrastów miejsce.

Ale zacznijmy od początku, a więc od fabuły – historii o której opowiada książka. Harry Hole zostaje wysłany do Tajlandii, ma za zadanie wyjaśnić sprawę morderstwa i znaleźć zabójcę ambasadora Norwegii w Bangkoku, które miało miejsce w jednym z moteli w stolicy Tajlandii.

Sprawa jak się okazuje jest niezwykle delikatna, bo ciało ambasadora zostaje znalezione w domu uciech przez prostytutkę, mając powyższe na uwadze robi się wszystko, aby zatuszować sprawę, by nie ujrzała światła dziennego. Jak dowiadujemy się z książki Harry Hole został wysłany w to miejsce nie przypadkowo, ponieważ wcześniej rozwiązał bardzo trudną zagadkę kryminalną w odległej Australii pamiętamy to z...

Książkowa-Fantazja | 2013-12-09
Przeczytana: 30 września 2013

Pisarze skandynawscy rozwinęli skrzydła w gatunku kryminalnym. Jednym z takich autorów jest Jo Nesbo, który ponoć z książki na książkę się rozwija. Jednoznacznie trudno mi to stwierdzić, bo "Karaluchy" to moja pierwsza przygoda z tym autorem, a zarazem jest to drugi tom serii o Harrym Hole.

Jo Nesbo ur. w 1960 roku, w Oslo. Jako młody chłopak realizował swoje marzenia w klubie piłkarskim. Oprócz pisania kryminałów pisze także teksty piosenek w zespole Di Derre, w którym gra osobiście. Nesbo to autor powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest policjant Harry Hole. Pierwsza z cyklu książka pt. "Człowiek nietoperz" otrzymała literacką Nagrodę Rivertona, a także Szklany Klucz, za najlepszą powieść kryminalną. Kolejną książką, która cieszyła się nagrodami i została okrzyknięta kryminałem wszech czasów był kryminał "Czerwone Gardło". Obecnie seria liczy 10 tomów i liczę na kolejne.

Akcja rozgrywa się na ulicach Bangkoka, gdzie rządzi świat seksturystyki. Jak się okazuje za...

denudatio_pulpae | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

"Karaluchy" czytało mi się lepiej niż pierwszy tom serii o Harrym Hole. Tym razem przezornie sprawdziłam opis z okładki i widziałam, że czeka nas wycieczka do dusznego Bangkoku, ale nadal jestem tym trochę rozczarowana, bo liczyłam na chłodne klimaty, nie lubię upału.

Razem z Harrym wkroczymy w mroczne zaułki Tajlandii, z mafią, narkotykami i dziecięcą prostytucją. W tym wszystkim, w atmosferze grożącego skandalu, rozgrywa się akcja główna - sprawa martwego, norweskiego ambasadora, która była przyczyną całej wycieczki.

Policyjna robota na dobrym poziomie, Hole jaki jest każdy widzi, więc komentować jego zachowań i charakteru nie ma po co. Nie pałam do niego przesadnie pozytywnymi uczuciami, ale da się przeżyć. Trochę mnie denerwują jego niektóre metody i postępowanie, ale takie właśnie cechy pasują do "niepokornych śledczych", więc pewnie jeszcze nie raz się z nimi spotkam w tej serii.

Poziom skomplikowania sprawy i zwroty akcji nie pozwoliły mi się nudzić jak w poprzedniej...

Paco | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Przekombinował.
Wizjonersko-liryczne, poetycko-zawiłe...nie takie mają być kryminały.
Z trzech pierwszych tomów,ten akurat jest najsłabszy.
Pewnie potraktował go jako trening przed ,,Czerwonym gardłem,,.
Za mało Harrego w Harrym :)
Ci,, wielotomowi,, tak jednak mają..by przywołać cobenowskiego Myrona...
Analogie aż nazbyt są widoczne....
Wystąpił tu zdecydowany przerost formy nad treścią, co mam nadzieję, nie będzie już miało miejsca w kolejnych tomach.
Doczytałem , bo musiałem, bo tak trzeba...:)
Peanów jednak nie było :(

Kiwi_Agnik | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Przyzwoicie napisany kryminał.

Dobre dialogi, ciekawe i zaskakujące akcje, fałszywe tropy - to na plus, na minus - to fabuła, która wydała mi się trochę naciągana i niezbyt imponujące zakończenie.

Jednakże książkę czyta się jednym tchem, jest wciągająca przez to ciężko się oderwać od czytania.

Jo Nesbø trzyma poziom!

Mała-Mi | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Jakoś mi nie "wchodzi" ten Nesbo:)

To moje drugie spotkanie z jego twórczością, ale nadal nie ma między nami czytelniczej chemii. Nie potrafię powiedzieć co jest nie tak. Przeczytałam "Karaluchy" byle przeczytać, byle dokończyć.

Nie wciągnęły mnie.
Nie zatrzymały.
Nie zaintrygowały.

Zdaję sobie jednak, że to pierwsze książki Jo, więc być może w kolejnych tomach będzie lepiej. Sprawdzę! :)
Na razie "kapcie mi nie spadły" :)

PABLOPAN | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

Pierwsze spotkanie z Harrym Hole określam przymiotnikiem "dobre". Muszę przyznać, że spodziewałem się czegoś więcej. Książka nie jest zła, ale czegoś nieuchwytnego w niej brakuje... Akcja rozkręcała się wolno, pod koniec chyba autor miał jakiś kryzys, bo odniosłem wrażenie, że kartki zapełniał na siłę, ale zaskoczenie całkiem, całkiem. Mimo wszystko sięgnę po kolejną książkę w celach porównawczych :)

macias | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Słuchałem w wersji audiobooka wydanego ze sporym rozmachem i jestem pod ogromnym wrażeniem. Realizacja doskonała, dopracowana w najmniejszych szczegółach, aktorzy moim zdaniem również stanęli na wysokości zadania i słuchało się tego z wielką przyjemnością. Ale oczywiście nie byłoby tak kolorowo, gdyby nie doskonała książka, która stanowiła bazę tej superprodukcji. To moja druga pozycja Jo Nesbo i kolejne są tylko kwestią czasu... Polecam!

"Karaluchy" należą do tych kryminałów, w których walka na śmierć i życie czai się za każdą następną stroną. Potwory w postaci ludzi atakują trochę rzadziej. Te opisy walki o utrzymanie się przy życiu, szczególnie dotyczące mojego ulubionego bohatera Harrego Hole, należały do moich ulubionych fragmentów powieści. Lubię bardzo napięcie i wartką akcję, tutaj jednego i drugiego miałem pod dostatkiem.

Książka napisana jest ciekawym językiem, bohaterowie są nie tylko prawdziwi ale i oryginalni. Jest trochę brutalnych opisów, ale życie jest brutalne.

Harry Hole, zostaje jakby oblany zimną wodą gdy w trakcie ciągu picia, dostaje niebanalną sprawę. Morderstwo ambasadora norweskiego w Tajlandii. Ambasador zostaje znaleziony w przybytku rozpusty o nazwie Olimpussy, z nożem wbitym w plecy, przecinającym organy witalne w tym serce. Znalazła go prostytutka. Sprawa jest wielce krępująca, znaleziono przy nim zdjęcia z pornografią dziecięcą. Tak więc nic dziwnego, że decydenci w Norwegii...

Roman Dłużniewski | 2017-03-31
Przeczytana: 31 marca 2017

Doskonała, mocna powieść. Nesbo ewidentnie się rozkręcał. Nawet zastanawiałem się, czy nie dać 8 gwiazdek, bo książka naprawdę mnie wciągnęła. Najpierw Sydney, teraz Bangkok. Nie bardzo rozumiem tych, którzy uważają, że akcja toczy się zbyt wolno. Sugeruję oglądanie tzw. filmów akcji. Tam się dzieje bardzo dużo od początku do końca. Hole jest świetny a sposób prowadzenia narracji przez Nesbo - rewelacyjny! Jego zaskakujące, wywołujące uśmiech sformułowania, naprawdę zasługują na najwyższe uznanie. Trylogię z Oslo mam już za sobą czyli teraz będzie "Wybawiciel" Czytajcie Nesbo !!!