Ja nie jestem Miriam

Okładka książki Ja nie jestem Miriam
Majgull Axelsson Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Jag heter inte Miriam
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-09
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328014534
Tłumacz:
Halina Thylwe
Tagi:
literatura szwedzka Halina Thylwe

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
665 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1861
330

Na półkach: , , ,

To moje kolejne już spotkanie z M. Axelsson. I tym razem Axelsson nie zawiodła mnie. I tym razem poruszyła moje wnętrze i dostarczyła materiałów do rozmyślań.

Znowu spotkałam bohaterkę, która w dorosłym życiu musi się zmagać z traumami dzieciństwa. Jednakże teraz to nie relacje lub brak relacji między matką, a córką wysuwają się na plan pierwszy. Tym razem bohaterką Axelsson jest austriacka Romka Malika, która przechodzi przez piekło wojny (utrata bliskich, Auschwitz, pseudomedyczne eksperymenty Mengele i Ravensbrück) w międzyczasie przyjmując tożsamość zmarłej współwięźniarki Miriam. Żydówki. Co jest gorsze w obozie koncentracyjnym: bycie Romką czy Żydówką? Bohaterka zna odpowiedź: naziści najgorzej traktują Żydów, ale współwięźniowie Romów.

Raz przyjęta żydowska tożsamość będzie tożsamością naszej bohaterki jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Każdy kolejny dzień to dla niej dzień walki: najpierw o przeżycie, później o możliwość życia w Szwecji, a jeszcze później o nieodrzucenie jej przez osoby, które stały się dla niej najbliższe, o możliwość pozostania w raju. Wypracowuje i realizuje szereg strategii umożliwiających jej wtopienie się, niewzbudzanie wątpliwości, niezdradzanie emocji… I tylko noce przypominają o przeszłości. I tylko noce przypominają o konflikcie osobowości, o konsekwencjach życia w kłamstwie, o wyrzeczeniu się siebie, swojej kultury, tożsamości… Tytułowe zdanie zostaje wypowiedziane przez naszą bohaterkę w dniu jej osiemdziesiątych piątych urodzin, w obecności rodziny. Miriam mogłaby wytłumaczyć to na kilka sposobów niemających nic wspólnego z prawdą, ale bohaterka dochodzi do wniosku, że nadszedł czas, by przerwać kłamstwo…

Z książki wyłania się obraz antysemickiej, o czym ogólnie wiadomo, Europy i antyromskiej Szwecji, o czym raczej głośno nie jest. W jednym z wywiadów dotyczących książki „Ja nie jestem Miriam” Axelsson powiedziała, że rasizm był bardzo rozpowszechniony w Szwecji przed II wojną światową. Przypomniała, że jako jeden z pierwszych europejskich krajów Szwecja miała Instytut Higieny Rasowej, którego zadaniem było określenie zgodnie z zasadami eugeniki, kto z mieszkańców ówczesnej Szwecji jest typowym Skandynawem, kto Lapończykiem, a kto Romem. Po wojnie bohaterka książki, jako Żydówka Miriam trafia do Szwecji, co nie miałoby miejsca, gdyby odkryła swoją prawdziwą tożsamość: szwedzkie granice były zamknięte dla Romów aż do 1954 r. A tych Romów, którzy mieszkali w Szwecji, prześladowano. Książkowa Miriam była świadkiem zamieszek skierowanych przeciwko Romom w lipcu 1948 r. w Jönköping.

Mocna, poruszająca, bez tanich chwytów. Polecam.

To moje kolejne już spotkanie z M. Axelsson. I tym razem Axelsson nie zawiodła mnie. I tym razem poruszyła moje wnętrze i dostarczyła materiałów do rozmyślań.

Znowu spotkałam bohaterkę, która w dorosłym życiu musi się zmagać z traumami dzieciństwa. Jednakże teraz to nie relacje lub brak relacji między matką, a córką wysuwają się na plan pierwszy. Tym razem bohaterką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    886
  • Przeczytane
    779
  • Posiadam
    153
  • Ulubione
    24
  • Teraz czytam
    16
  • 2019
    11
  • 2018
    10
  • 2021
    10
  • E-book
    10
  • Chcę w prezencie
    9

Cytaty

Więcej
Majgull Axelsson Ja nie jestem Miriam Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także