Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce

BIS
2015-01-01
2015-01-01
bajki płyta piosenki Leśna Górka zwierzęta wiosna medycyna pacjenci

To kolejna część serii przedstawiająca przygody leśnych mieszkańców podczas tytułowej pory roku. 👍 W tym okresie zwierzęta kopią nory, zakładają gniazda i łączą się w pary. To ulubiona pora roku zwierząt i ptaków. Zwierzęta muszą dbać o swoje terytorium, można zaobserować, jak budzi się nowe życie. Nad zdrowiem mieszkańców lasu czuwa personel medyczny Kliniki Małych Zwierząt. Tej wiosny w tym terenie pojawia się chłopiec o imieniu Franciszek. Poznajemy Basię, wiewiórkę, która gości u siebie inne wiewiórki, koziołka Iwo i jego koleżankę Olchę, a także Pana Psa, który zaprzyjaźnia się z chłopcem będącym miłośnikiem zwierząt. 🧒 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/wiosna-w-klinice-maych-zwierzat-w.html

Czy odwiedziliście już Klinikę Małych Zwierząt w Leśnej Górce?
Dziś chcemy zaprosić Was w to niezwykłe miejsce podczas fascynującej pory roku jaką jest WIOSNA. Las budzi się do życia, stawiając przed swoimi mieszkańcami szereg rozmaitych wyzwań. Podobnie ma się sytuacja w klinice prowadzonej przez Profesora Borsuka i liczny pomagający mu personel.
W kilku rozdziałach z ciekawymi zdarzeniami przeplata się ogrom wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Na przykładzie życia zwierząt przedstawiono też relacje międzyludzkie. Wszystkie te elementy, sprawnie ze sobą połączone, czynią tę lekturę wyjątkowo interesującą.
Poza doskonale dopracowanym tekstem, który wydrukowany został dużą czcionką (co sprawia, że jest przyjazna dla dzieci rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem) książka kusi cudownymi ilustracjami.
Uwadze nie może umknąć również dołączona do publikacji płyta z piosenkami - równie radosnymi jak sama wiosna. Łagodny głos wokalisty idealnie współgra z delikatnością trwającej właśnie pory roku.
Pięknie wydana książka pełna mądrych treści i ciekawych zdarzeń z super bonusem warta jest przeczytania 👍 A jeśli nie wierzycie, że "Piosenka o niczym" może wpaść w ucho tak bardzo, że ciągle się ją nuci, koniecznie sięgnijcie po Wiosnę w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce i przekonajcie się sami.
CHWAŁA ZIELONYM LASOM! ;) - kto przeczyta, ten zrozumie.

Czy odwiedziliście już Klinikę Małych Zwierząt w Leśnej Górce?
W kilku rozdziałach z...

Trochę jednak rozczarowałam się tą książką. Jeden z rozdziałów to rozmawiające, a nade wszystko narzekające panie susłowe, że pogoda kiepska, że samcom amory w głowie a potem jako ojcowie nie chcą się dziećmi zajmować. Młoda panna sarna, która zaczęła biegać po lesie z koziołkiem sarny (zakochana para) od razu dostała przestrogę, że skoro jej ukochany lubi długie wędrówki, to trzeba uważać na niego, oj uważać! Co to za przesłanie dla dzieci? Wiadomo, że życie czasem tak wygląda, ale żaden to temat na bajkę dla dzieci i obciążanie ich bałaganem życia dorosłych. Ilustracje w książce piękne, ale ze względu na treść ja takich książek nie polecam.

super, dodatkowo płyta z piosenkami

super, dodatkowo płyta z piosenkami

Tomasz Szwed stworzył bardzo ciekawą serię książek dla dzieci. Porusza w niej wiele ważnych tematów. W opowieściach o leśnych zwierzętach przemyca tematy zdrowotne i trochę ekologii. Przypomina o ważnych zasadach, którymi powinnyśmy kierować się w codziennym życiu, i o bogactwie naturalnym naszych łąk i lasów. Mali czytelnicy przeczytają o zmieniających się porach roku i związanych z nimi zachowaniach i zwyczajach leśnych zwierząt.

Po zimie wiele rzeczy trzeba posprzątać, uzupełnić, zmienić. Życie w lesie budzi się do życia, a z nim wiele zwierząt. Zaczyna też funkcjonować niezwykły szpital dla zwierząt w Leśnej Górce, który jesienią trzeba było ratować przed pod topami, dlatego wiele zwierząt jeszcze nie wstała, wiele pomieszczeń nadaje się do remontu. Życie w lesie może i nie jest łatwe, ale pełne uroków i wzajemnej pomocy. Opowieści o Klinice Leśnych Zwierząt to ciepłe historie pełne pozytywnych wzorców. Dzieci poznają z niej zwyczaje dzikich zwierząt, odkrywają, że bezdomne psy potrafią być bardziej wrażliwe od tych trzymanych na wsi na łańcuchu. A do tego do kliniki trafia mały chłopiec, Franek, który może bliżej zaprzyjaźnić się ze zwierzętami.
Życie w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce toczy się dość wolno, ale to tylko pozory. Wszystkie zwierzęta jednoczą się w gromadzeniu ziół, planowaniu nowych rozwiązań, pozbywaniu się uszczerbków. Nie zabraknie tam dziwnych pacjętów, którym nikt nie ufa, ale ze względu na przyjaźń z Panem Psem są gotowi nieść pomoc.
Poza odkrywaniem przyrody nie zabraknie też śmiechu, bo zwierzęta – tak jak ludzie – mają różne charaktery i poza tym, że lubią pomagać to czasami psocą. Do książki załączono płytę z interesującymi piosenkami o zwierzętach.
Książka przyciąga dzieci pięknymi ilustracjami Anety Krelli-Moch. Dzięki dużej czcionce i niedługich rozdziałach będzie to interesująca lektura do ćwiczenia umiejętności czytania. Polecam dzieciom od 3-9 roku życia.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, kto używa zwrotu "Chwała Zielonym Lasom!" jako powitania i jak się na nie odpowiada, zapraszam na mój dzisiejszy wpis z kącika recenzenckiego :)
Tomasz Szwed. Autor, kompozytor, piosenkarz i psychoterapeuta w jednej osobie. To właśnie on napisał książkę o leśnych lekarzach. "Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce", to najnowsza część serii książek o Profesorze Borsuku i jego białym personelu z leśnej kliniki. Leśną Klinikę prowadzą przesympatyczne zwierzęta: Profesor Borsuk, doktor Łasiczka, doktor Kuna, siostry Wiewiórki, sanitariusz Ryś i wiele innych ważnych postaci.
Niosą oni pomoc wszystkim zwierzętom, opatrują ich rany, udzielają rozmaitych porad, wykonują skomplikowane zabiegi, a także wspierają swoich pacjentów i ich rodziny w ciężkich dla nich chwilach.
W najnowszej części, po ciężkiej zimie w leśnej Górce zawitała wiosna. Po tym jak klinika została zalana nie ma już śladu. Norki i gabinety zostały przewietrzone, a ta część personelu medycznego, która spała przez zimę przygotowuje się teraz do swojego półrocznego dyżuru.
Ciąg dalszy na blogu Zwykłej Matki :)

Miłośników leśnych spacerów lubiących kontakt z naturą i interesujących się życiem leśnych zwierząt z pewnością ucieszy fakt, że na rynku pojawiła się najnowsza, czwarta już książka Tomasza Szweda pt. „Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. Poprzednie części były rewelacyjne dlatego z ogromnym entuzjazmem razem z dziećmi sięgnęliśmy i po tę. Oczywiście zawodu nie było, wręcz przeciwnie ;)

Tym razem odwiedzamy Leśną Górkę wiosną, gdy jej mieszkańcy budzą się z zimowego snu. W Klinice panuje z tego powodu małe zamieszanie. Personel, który pełnił w niej półroczny dyżur zimą teraz ustępuje miejsca swoim zmiennikom. Również w lesie dużo się dzieje. Przyroda budzi się do życia, ptaki wiją gniazda, inne zwierzaki kopią nory, walczą o nowe terytoria, łączą się w pary i wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny.
Na młodego czytelnika czeka tutaj 9 opowieści. Poznamy między innymi Basię, wiewiórkę, która gości u siebie dwie wiewiórki z miasta, koziołka Iwo i jego nową koleżankę Olchę oraz Pana Psa, który zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Franciszek. Ów chłopiec jest ogromnym miłośnikiem zwierząt a przy okazji ogromnie je zaskakuje. A jeśli chcecie poznać bliżej mieszkańców Leśnej Górki, pacjentów, którzy tym razem trafią do leśnej kliniki oraz dowiedzieć się na czym polega niezwykłość Franciszka koniecznie zajrzyjcie do tej niezwykłej lektury.

Publikacja jest bogato ilustrowana a autorką tych cudownych i kolorowych rysunków jest Aneta Krella-Moch, jedna z moich ulubionych ilustratorek książeczek dla dzieci. Postaci jakie stworzyła są przyjazne i bardzo przyjemnie się na nie patrzy. Sporym ułatwieniem dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z czytaniem jest dużych rozmiarów czcionka. Wizualnie jest więc na wysokim poziomie. Wracając jednak do tekstu, nie pomyślcie sobie czasem, że mam do niego jakiekolwiek zastrzeżenia ;) Treść jest ciekawa, czasem zabawna, często pouczająca. Autor w swojej książce pokazuje życie leśnych zwierząt uczulając nas aby je szanować i nie narażać przez swą bezmyślność zwierzaków na niebezpieczeństwo, nie wyrzucać śmieci do lasu, nie niszczyć przyrody… Wszystko to opowiada z pasją i dlatego tak przyjemnie czyta się całość. Nic wiec dziwnego, że moje dzieci z takim zainteresowaniem wsłuchiwały się w każdą z historii. Naprawdę są one rewelacyjne i godne polecenia.

• Czytane z córką
  • Czytamy z córką