Bałkany zebrane z asfaltu

Wydawnictwo: Novae Res
Michał

Michał Mazurek zabiera czytelników w motocyklową podróż po Europie Południowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim po Bałkanach. Podróż zmysłową, pełną niesamowitych widoków, smaków, zapachów i dźwięków. Autor przemierza asfaltowe i szutrowe drogi, miasta i góry, granice kolejnych państw, zbaczając często z popularnych szlaków proponowanych w przewodnikach turystycznych. Wszystko po to, aby...

Autor przemierza asfaltowe i szutrowe drogi, miasta i góry, granice kolejnych państw, zbaczając często z popularnych szlaków proponowanych w przewodnikach turystycznych. Wszystko po to, aby dotrzeć do fascynujących miejsc, w których wielka, często trudna i bolesna historia regionu spotyka się z tą mniejszą, dotyczącą pojedynczych ludzi, a także po to, by snuć opowieść o nieodkrytych zakątkach, w których przeszłość przenika się z teraźniejszością, a lokalna kuchnia łączy się ze zwyczajami mieszkańców.

Na kolejnych kartach opowieści zmieniają się miesiące i lata, motocykle przemierzające tysiące kilometrów, towarzysze podróży oraz widoki podziwiane z siodła. Niezmienna pozostaje jednak widoczna do ostatniej strony pasja Autora oraz jego miłość do motoryzacji, Bałkanów i mocarnie zbudowanego, południowego wina.

źródło opisu: Novae Res, 2015

źródło okładki: novaeres.pl

Denat | 2018-06-27
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Parafrazując jedną z opinii: doskonały przykład, jak należy pisać książki o podróżach motocyklowych. Widać niektóre rzeczy potrafią zrozumieć jedynie motocykliści. Dobra robota! LwG

Marcin Zawisza | 2016-09-10
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Nieco mnie rozczarowała. Spodziewałem się czegoś lepszego. Natomiast kilka historii z podróży i ciekawostek socjologicznych i kulturowych naprawdę interesujących.

Ania | 2016-07-24

Doskonały przykład, jak nie należy pisać książek o podróżach.
Jadę drogą moim motocyklem, coś się psuje, naprawiam, widzę piękne widoki, ale jest gorąco i nie interesuje mnie zwiedzanie. O! I lubię wino i jeszcze wino. Czasem wtrącę jakieś pseudofilozoficzne zdanie albo sparafrazuję akapit z przewodnika.

MoznaPrzeczytac | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

„Bałkany zebrane z asfaltu”- ale fajny tytuł – pomyślałam i zainteresowałam się książką Michała Mazurka, choć nie wiedziałam jeszcze, jaki ma charakter. Tytuł i czarno – biała graficzna okładka ze zdjęciem motocyklisty mogły sugerować wiele. Na karcie wstępnej znów ciekawy cytat „Każde wyjście z domu jest podróżą życia”. Ja natomiast to chętnie sparafrazuję – „Każde sięgniecie po książkę jest podróżą” zwłaszcza po taką książkę, jak ta. Autor, Michał Mazurek zabrał mnie w podróż po Europie, ze szczególnym uwzględnieniem krajów bałkańskich, ale też ze szczególnym uwzględnieniem mnogości ludzkich ras i osobowości. Ta książka to nie jest zwykły przewodnik, to coś, co wykracza poza ramy turystycznego „follow me”. To pamiętnik, utkany ze zdarzeń, przeżyć, widoków i kawałków historii.

W książce doszukałam sie analogii pisarskich i pomysłów na podróże do Petera Moore, reportażysty, który starą Vespą przemierzał Italię. I choć Italia zawsze będzie dla mnie tym najpiękniejszym miejscem...